Uygarlıklar Beşiği Anadolu - İlk Çağ Uygarlıkları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Uygarlıklar Beşiği Anadolu - İlk Çağ Uygarlıkları

Hititler: Başkentleri Hattuşaş tır.Krallıkla yönetilirler.Çok tanrılı dinleri vardır.Geçim kaynakları tarım hayvancılık ve madenciliktir.Çivi ve hiyeroglif yazısını kullanan hattuşaş ın başlıca eserleri anallardır.

Frigler: Başkentleri Gordion dur.Krallıkla yönetilirler.Çok tanrılı dinleri vardır.Geçim kaynakları tarım ve madenciliktir.Kendi yazılarını kullanan Friglilerin ın başlıca eserleri Fibula ve tapatus tur.

Urartular: Başkentleri Tuşba tır.Krallıkla yönetilirler.Çok tanrılı dinleri vardır.Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık tır..Çivi ve hiyeroglif yazısını kullanan Urartuluların başlıca eserleri Su kanallarıdır.

Lidyalılar: Başkentleri Sard tır.Krallıkla yönetilirler.Çok tanrılı dinleri vardır.Geçim kaynakları tarım ve ticaret tir.Çivi ve hiyeroglif yazısını kullanan Lidyalıların ın başlıca eserleri Para dır.

İyonlar: İyonlar şehir devleti halinde yaşamışlardır.Krallıkla yönetilirler.Çok tanrılı dinleri vardır.Geçim kaynakları tarımve ticarettir..Çivi ve hiyeroglif yazısını kullanan İyonların ın başlıca eserleri destanlarıdır.

Sümerler: Sümerler şehir devleti halinde yaşamışlardır.Krallıkla yönetilirler.Çok tanrılı dinleri vardır.Geçim kaynakları Hayvancılık ve ticarettir..Çivi ve hiyeroglif yazısını kullanan Sümerlerin ın başlıca ilgilendikleri Astronomi dir.

Babiller: Babiller şehir devleti halinde yaşamışlardır.Krallıkla yönetilirler.Çok tanrılı dinleri vardır.Geçim kaynakları tarım ve Hayvancılıktır...Çivi ve hiyeroglif yazısını kullanan Babillerin ın başlıca eserleri Asma bahçeleri dir.

Asurlular: Başkentleri Ninova dir..Krallıkla yönetilirler.Çok tanrılı dinleri vardır.Geçim kaynakları Hayvancılık ve ticarettir..Çivi ve hiyeroglif yazısını kullanan Asurlular Tarihteki ilk kütüphaneleriyle ünlülerdir.
 
Top