1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Uyumaya Son...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve sherry tarafından 9 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. sherry

  sherry V.I.P V.I.P

  Katılım:
  20 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.170
  Beğenileri:
  43
  Ödül Puanları:
  1.980
  Banka:
  1.002 ÇTL
  Amerikan askeri savunma araştırmaları ajansı DARPA bilimadamlarınca geliştirilen bir ilaç uykusuzluğun yol açtığı vücut dengesizliklerini ortadan kaldırıyor. Burun spreyi formunda alınan Orexin A hormonu, tespit edilebilen bir yan etkisi olmaksızın uyku ihtiyacını ortadan kaldırıyor.
  Maymunlar üzerinde yapılan laboratuar testlerinde, 36 saat boyunca uykusuz bırakılan maymun denekler, Orexin A hormonu verildiğinde, anlama ve dikkat testlerinde diğer maymunlarla aynı başarıyı sağlamayı sürdürdüler.DARPA elbette öncelikle bunu yorulmayan ve uyku ihtiyacı olmayan askerler yaratabilmek için geliştirse de zamanla herkesin kullanımına açık hale gelmesi kaçınılmaz olacaktır.Şimdiye kadar geliştirilen benzer ilaçlar bir süre sonra yüksek tansiyon ve dengesiz davranışlara yol açıyordu. Yeni ilaç ise beyin tomografisinde hiç bir anormallik yaratmıyor.
  Birçok bilimadamının görüşüne göre aslında uyumak canlıların yaratılışından bu yana, gecenin karanlığının bilinmezliğinden kaynaklanan korkuyu bastırma ve enerjiyi verimli kullanma mekanizmasından başka birşey değil. Yapılan araştırmalar etraftaki tehdit unsurlarının azalmasıyla uyku saatlerinin azalması arasında bir benzerlik olabildiğini göstermiş. Insana sekiz saatlik uyku yeterken bu oran balinalarda beş, fillerde üç ve zürafalarda ise birbuçuk saat.
   
 2. kelebek

  kelebek -ütopik- V.I.P

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  8.615
  Beğenileri:
  136
  Ödül Puanları:
  4.730
  Banka:
  3.666 ÇTL
  Tam bana göreymiş :)
   
Benzer Konular
 1. -araz-
  Mesaj:
  18
  Görüntüleme:
  1.459
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş