1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Uyurgezer Olmak mı, Sağlıklı Uyumak mı?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve 'katniss' tarafından 21 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. 'katniss'

  'katniss' Üstat

  Katılım:
  13 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.476
  Beğenileri:
  267
  Ödül Puanları:
  2.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  memur
  Yer:
  Yerin altından
  Banka:
  4 ÇTL
  Uyku problemi çeken her 84 kişiden birinde uyku bozukluğu başka bir deyişle uykuda konuşma, yürüme, diş gıcırdatma, kabus, korku, karabasan, altını ıslatma gibi tablolara rastlanır. ENT Tıp Merkezi Nöroloji Uzman Dr. Hülya Altıntaş tıbbı tanımı parasomni olan uyku bozuklukları hakkında bilgi verdi.  Beyindeki algı yanılmaları sonucu oluşan uyku sırasındaki bilinçsiz hareketlere ‘parasomnia’ denir. Çocuk ve ergenlerin yaklaşık dörtte birinde görülen oran erişkin dönemde % 1’e düşmektedir. Derin uyku anlarında hastalık kendini gösterir. Hastalık derin uykuda tehlikeli boyutlara ulaşabilir, kişi bilinç dışı kendine ya da etrafındaki insanlara fiziksel zararda bulunabilir.

  Dört tür Parasomnia vardır;
  * Kabus bozukluğu
  * Uyku terörü bozukluğu
  * Uyurgezerlik bozukluğu
  * Başka türlü adlandırılamayan parasomnia
  Genellikle uykunun başlangıç dönemindeki NREM uykusu sırasında görülmekte olan parasomnia tablolarının psikolojik nedenlere dayalı olduğu dikkati çekmektedir. Bu nedenle tedavinin temelini psikolojik tedaviler oluşturmaktadır.

  --------------------------------------------------------------------------------
   

Sayfayı Paylaş