Uyurken Neler Oluyor?

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
190
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Gün içerisinde farkında olmadan gözleriniz açık şekilde kısa uykular yaşadığınızı biliyor musunuz? İnsan yaşamının en gizemli ihtiyaçlarından biri olan uyku ile ilgili bilmediğiniz çok şey var. Tamamı bilimsel olan bu gerçekler son 25 yıl içerisinde keşfedildi. İşte uykudayken yaşadıklarınız!

İnsan ömrünün büyük bir bölümü uykuda geçiyor. Halâ pek çok gizemli yönü bulunan uyku yaşamı en çok etkileyen doğal gereksinimlerden biridir. Bundan 25 yıl öncesine kadar gizemini korumuş olan çok sayıda gerçek gün yüzüne çıktı. Uyurken ve rüya görürken yaşadıklarınıza inanamayacaksınız.

Yeni keşfedilen en şaşırtıcı gerçeklerden biri; insanın gündüzleri farkına varmadan saniyelik uykular yaşadığıdır. Bu uyku ancak tıbbi bir inceleme ile anlaşılabiliyor.

İşte yanlış bilinen bir gerçek daha! Rüyanızda tanımadığınız insanları görmeniz mümkün değil. Rüyada gördüğünüz kişiler ile mutlaka bir gün bir yerde karşılaşmışsınızdır. İnsan beyni rüyada hiç görmediğiniz bir insan görünümü yaratamıyor.

Gün içerisinde yaşadığınız çok küçük bir stres dahi istediğiniz saatte uyanmanızı engelliyor. İnsanlar stressiz bir yaşam sürmeyi başarsalardı çalar saatlere gerek kalmazdı. Çünkü herkes biyolojik saatini kurabilir; yani istediği saatte uyanabilirdi.

Gördüğünüz kötü rüyalar REM uykusu esnasında oluşuyor. REM uykusu dışında gördükleriniz ise hayallerinizi yansıtıyor.

Eğer uykunuz gelmeden yatar ve kendinizi uyumaya zorlarsanız o gece rüya görmezsiniz!

İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bir deney de sizi oldukça şaşırtacak.Bakanlık askerlerin biyolojik saatlerine müdahale etmeyi başardı. Deneye dahil olan askerlerin tamamı tam 36 saat uyanık kalmayı başardı. Asıl ilginç olan bu süreç boyunca tüm askerlerin kendilerini yeni uyanmış gibi dinç ve huzurlu hissetmeleriydi.
 
Top