Üzerinden tevkifat yapılmayan iratların vergilendirilmesi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Üzerinden tevkifat yapılmayan iratların vergilendirilmesi

Üzerinden tevkifat yapılmayan ve istisna da uygulanmayan gayrimenkul sermaye iratları GVK/86-d bendi gereğince yıllık tutarı 2008 yılı itibariyle 960 YTL’yi aşması durumunda yıllık beyanname ile beyan edilmek suretiyle vergilendirilir.
Ticari işletmeye dahil bulunan ve 70’nci maddede sayılı mal ve hakların kiralanmasından elde edilen gelirler ise, ticari kazanç unsuru içinde yer aldıklarından gelir vergisi tevkifatına da tabi bulunmamakta, doğrudan defter kayıtlarına gelir kaydedilerek ticari kazancın tespitinde dikkate alınmaktadır.
Konutların kiraya verilmesinden elde edilen ve istisna uygulanan gayrimenkul sermaye iratlarında yıllık elde edilen irat tutarının istisna tutarını aşması durumunda beyanı söz konusu olur ve bu durumda elde edilen gelirin tamamı beyana konu edilir.
Örneğin gayrimenkulünü konut olarak kiraya veren kişi 2008 yılında 3.000 YTL irat elde etmiş olduğu takdirde, elde ettiği kira gelirini yıllık beyanname ile beyan edecek ve beyan edilen gelirden 2008 yılı için geçerli olan 2.400 YTL istisna tutarı indirim konusu yapıldıktan sonra kalan tutar vergilendirmeye esas alınacaktır. Elde edilen irat tutarının 2.400 YTL’ den daha az olması durumunda ise beyanname verilmeyecek ve gelir beyan edilmeyecektir.
 

Benzer konular

Top