Uzman Doktor'Dan Ramazan Tavsiyeleri..

Katılım
8 Ags 2010
Mesajlar
1,211
Beğeniler
7
Yaş
31
#1

UZMAN DOKTor'DAN RAMAZAN TAVSİYELERİ
8/20/2009 / 19:53:33
Ramazan ayında Kimler oruç tutabilir

Ramazan ayının yazın uzun ve sıcak günlerine denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunları olan vatandaşları, oruçlu iken dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyaran Özel Dünya Tıp Merkezi Dahiliye Uzmanı Dr. Semir Paşa; sıvı kaybının asgariye indirilmesi için sıcak havalarda fazla kalınmaması uyarısında bulundu.
Uz. Dr. Semir Paşa, ramazanın bu yıl yaz mevsiminin en sıcak olduğu Ağustos ayına denk gelmesinin, yaklaşık 15 saati bulan oruç süresi ile beslenme alışkanlığının değişmesinin, şeker ve tansiyon gibi riskli hastalıkları bulunanlar için ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini bildirdi. Şeker, tansiyon ve kalp hastalarının, bu süreçte doktorlarının tavsiyelerini göz önünde bulundurmaları gerektiğini vurgulayan Paşa, şeker hastalarında kan basıncının uygun seviyede tutulmasının çok önemli olduğuna işaret ederken, bazı şeker hastalarının oruç tutmalarında sakınca olmadığını, ancak yine de dikkatli olunması gerektiğini ifade etti. Uz. Dr. Semir Paşa, “Sıcak havalarda gerek terleme ile gerekse vücuttan buharlaşma yolu ile sıvı kaybının artması daha çok sıvı alımını gerektirmektedir. Oruç tutan kişiler, eğer bir zorunluluk yok ise, çok sıcak havalarda dışarıya çıkmamaya özen göstermelidirler. Eğer dışarı çıkılacaksa sabah erken ya da akşamüstü saatler tercih edilmelidir. Açık havada çalışan oruçlu kişilerin doğrudan güneş ışığından kaçınmaları, özellikle bol ve açık renk giysiler tercih etmeleri önerilir. Yaz mevsiminde sıcak ortamlarda bulunmak hem sıvı kaybı; hem de kan şekerinde düşme gibi durumlar yaratacağından bu konuya da dikkat etmek gerekmektedir” dedi.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,479
Beğeniler
9,015
Takım
GALATASARAY
#2
Artık Ramazan ayı 4-5 yıl kadar yılın en sıcak mevsimlerine denk gelecek. Güney bölgelerinde sıcaklık çok daha yüksek dolayısıyla biraz daha sıcağın etkisine maruz kalınacak.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,479
Beğeniler
9,015
Takım
GALATASARAY
#4
Dinimiz bu konuda kolaylık sağlamıştır. Sağlık sorunlarına neden olabilecek tarzda zaten kişinin kendisini zorlaması diye bir şey yok.
 
Top