Uzun Süren Gribe Dikkat!

Papatya

Güzel Günler Göreceğiz.
V.I.P
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
23,339
Beğeniler
6,890
Şehir
Seattle.
#1

Bazen ölümle sonuçlanabilen ciddi bir akciğer hastalığı olan zatürre, grip belirtilerinin gerilemeden devam etmesiyle başlıyor.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, grip hastalığının doğrudan doğruya grip virüsünün akciğerlere yerleşmesiyle zatürreenin ortaya çıktığının belirtildi. Bu durumun tedavisi olmayan ölüm ihtimali yüksek olan bir tablo olduğunun vurgulandığı açıklamada, zatürreenin grip hastalığı geçirildikten bir süre sonra, hastanın tekrar ateşinin çıkmasıyla ve daha çok öksürük, balgam şikayetleriyle birlikte de başlayabileceği vurgulandı. Açıklamada, doğru seçilen antibiyotiklerle hastalığın tamamen düzelmesinin mümkün olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, halk arasında 'zatürree' diye bilinen pnömokok enfeksiyonlarının, özellikle risk grubu hastalarda ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir akciğer hastalığı olduğu kaydedildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Küçük çocuklar, ileri yaştakiler ve halihazırda kronik bir hastalığı bulunan kişilerde daha ağır seyreder, hatta ölümle bile sonuçlanabilir. 39 dereceyi geçen ateş, öksürük ve çoğu zaman pas renginde olan koyu kıvamlı balgam, hastalığın başlıca belirtileridir. Hastalık bazen genç erişkinlerde şiddetli bir titremenin ardından ateş yükselmesiyle birlikte aniden başlayabilir. Zatürreeye neden olan bakteriler, aynı zamanda kan ile tüm vücuda yayılarak 'bakteriyemi' adı verilen tablo ve beyin zarında da 'menenjit' gibi ciddi enfeksiyonlara neden olabilirler. Bu bakteriler zatürreeye neden olduklarında, her 20 vakadan biri ölümle sonuçlanır. Aynı şekilde her 10 bakteriyemi vakasından 3'ü de ölüm getirir. Salgın dönemlerinde öpüşmek, tokalaşmak ve hatta kalabalık ortamlardan kaçmak da yarar vardır."

"AŞIYI İHMAL ETMEYİN"

Zatürreeyi önleyici bir aşının birçok kişinin yaşamını kurtardığının ifade edildiği açıklamada, "Tek bir doz aşıyla yıllar süren bir bağışıklık elde edilir. Bazı durumlarda da aşının 5 yıl sonra tekrarlanması gerekir." denildi.

 
Top Bottom