1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Vajinanın doğuştan yokluğu saptanan olgularda yaklaşım

Konusu 'Kadın' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 30 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  Konuyla alakalı tüm yazıları prof.dr.Ateş Karateke'nin resmi sitesinden aldım.
  Bu ameliyatın en iyi yöntemi yaptığım tüm araştırmalara göre acıbadem ve jinemed hastanesinde hiç bir(deri,bağırsak,et(doku)kullanılmadan kapalı ameliyatlarla yapılan yöntemdir.asla şikayeti olmuyor bu yöntemle ameliyat olanların.bu da arz-ı halden dan bir tavsiye:=)

  Vajinal doğuştan yokluğu(agenezi) sık ve nadirde olmayan bir durumdur. 1/4000 ile 1/10000 kadında bir görülür ve genel bir jinekologun profesyonel kariyerinde 1 veya 2 defa karşılaşacağı bir durumdur. Vajinal agenezin ensık etyolojisi uterus ve vajenin kongenital yoklugudur. Buna mülleryan agenezi veya Mayer Rokitansky Kuster Hauser Sendromu denir. Mülleryan agenezi müller kanallarının embriyolojik yetmezliği sonucu oluşur, ve mülleryan yapılarda anomalilere yol açar. Overlerin embriyolojik kaynakları farklı olduğu için yapı ve fonksiyonları normaldir.
  Genç bir kadında vajinal agenezisin efektif yönetimi için altta yatan durumun tam olarak tanınması önemlidir. Eşlik eden diğer konjenital, renal ve diğer anomalilerin de araştırılması elzemdir. Herhangi bir tedavi veya girişim planlanmadan önce hasta mutlaka ayrıntılı olarak incelenmelidir. Neovaginanın cerrahi olmayan yöntemlerle oluşturulması tedavideki ilk seçenek olmalıdır.

  AYIRICI TANI

  Mülleryan agenezi olan kadınlarda normal 46XX karyotipi, normal dişi fenotipi, normal ovaryan hormonal ve oosit fonksiyonları vardır.
  Puberte ve sekonder seks karakterleri normal olarak gelişir. Ancak menarş olmaz, bu nedenle mülleryan agenezi olan hastalar tipik olarak adölesan dönemlerinde primer amenore ile karşımıza çıkar. Mülleryan agenezi gonadal disgeneziden sonra primer amenorenin en sık ikinci nedenidir.
  Fizik muayenede gögüs gelişimi normal, sekonder seksüel vücut gelişimi normal, vücut kılları ve himenal doku normaldir. Cinsel partneri tarafından oluşturulmadığı sürece vajenleri yoktur. Vajinal agenezin ayırıcı tanısında uterus ve vaginanın konjenital yokluğu, androjen duyarsızlığı ( anjdrojen-reseptör fonksiyonu yokluğu veya değişikliği), introitusa yakın yerleşimli transvers vajinal septum ve imperfore himen akla getirilmelidir.
  Androjen duyarsızlığında 46 XY karyotipi olan kişilerde gonadlar normal androjen üretebilen testislerdir. Androjen doku reseptörlerinin olmayışı sonucunda pubik veya aksiler kıllanma ya çok azdır veya hiç olmaz. Dolaşımdaki androjenlerin periferde östrojene dönüşümü nedeniyle pubertede göğüs gelişimi normaldir ancak internal cinsel organlar yoktur. Pubertedeki hastalarda androgen duyarsızlığı ile mülleryan agenezi arasındaki ayırıcı tanı serum tesresteron düzeyinin belirlenmesi ile kolaylıkla yapılabilir. Pubertedeki bir erkeğe ait sınırlar içerisindeki testesteron düzeyi androgen duyarsızlığı tanısını konforme eder.
  Postpubertal hastalarda pelvik ultrasonografik incelemede fonksiyon gören bir ovaryan dokunun görülmesi mülleryan agenezis tanısında ikinci bir konformasyon olabilir ve androgen duyarsızlığı tanısını ekarte eder. Ultrasonografik incelemelerden çok daha pahalı olan kromozomal araştırmalar sadece gonadal steroid üretmeyen prepubertal çocuklarda gereklidir. Tranvers vaginal septumu ve imperfore himeni olan olgularda rektal muayenede palpable olan normal serviks ve normal fundus vardır. İmperfore himeni olan kadınlarda himenal dokunun tipik görünümü mülleryan agenezi olan çoğu kadında görülmez. Transvers vaginal septumu olan kadınlarda himen normal görünümdedir. Rektal muayenede palpasyonun yetersiz olduğu olgularda müllerian yapıları tanımak için ultrasonografi kullanılabilir.
  Herhangi bir cerrahi girişimden önce genital anatomi tam olarak ortaya konmalıdır. Yanlış tanı konmuş bir hasta opere edilirse skar dokusu nedeniyle ikincil cerrahi girişimler son derece güçtür ve morbiditesi ve başarılı olma olasılı azdır
   
 2. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  VAJİNASI DOĞUŞTAN OLMAYAN OLGULARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

  Mülleryan agenezi olan hastaların çoğunluğunda endometrial aktivitesi olmayan rudimenter mülleryan kalıntılar, %2 -7 vakada bu uterin yapıların içerisinde aktif endometrium bulunur. Bu hastalar siklik abdominal ağrı ile karşımıza gelirler. İnternal genital organların belirlenmesi için magnetik resonans görüntüleme önerilsede mülleryan bir yapıdaki fonksiyonel endometrimun belirlenmesinde U/S şüpheli sonuçlar vermedikçe gereksizdir. Mülleryan agenezi tanısında laparoskopi gerekmesede siklik abdominal ağrısı olanlarda mülleryan yapılardaki muhtemel fonksiyonel endometriumu ekarte etmek için kullanılabilir.
  Mülleryan agenezi olan hastalarda sıklıkla üriner sistem ve iskelet sisteminde olmak üzere eşlik eden diğer konjenital malformasyonlar sıktır. U/S renal agenezi ve pelvik böbrek gibi daha sık görülen bulguların taranması için kullanılabilir..Bu inceleme ovaryan ve mülleryan yapıların incelenmesi esnasında yapılabilir. Pelvik cerrahi düşünüldüğünde çift ureter ekarte edilmek için IVP yapılmalıdır.
  Mülleryan agenezi tanısı konulduktan sonra adölesana psikolojik destek sağlanmalıdır. Neovajen oluşturulduktan sonra normal bir cinsel hayatı olabileceği söylenmelidir.Ancak bu hastalıkta hastanın en zor kabul ettiği şey infertilitedir. Yardımla üreme teknikleri ve kiralık anne konuları hasta ile tartışılabilir. Özelikle mülleryan agenezi olan hastalarda yumurta alınabileceğini anlatmak önemlidir. Bu tür açıklamalar genç adölesanların biolojik anne olabileceklerini ve reprodüktif potansiyellerini anlamaya ve buna bağlı sonuçlarını kabullenmelerine yardımçı olur. Bazı hastalara profesyonel psikiyatrik destek gerekebilir. Hasta ve ebeveyni arasındaki iyi ilişkiler psikolojik problemleri en aza indirir.Aynı tanıyı almış ve tedavi edilmiş kişilerle ilişkiye geçilmesi hastalara yardımcı olur. Hastalara mevcut konjenital anomalilerin tümünü içeren kısa medikal belge verilmeli, bu bilgi acil cerrahi yapılması gereken durumlarda hastanın yeni doktoruna yardımcı olacaktır.
   
 3. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  NEOVAJENİN CERRAHİ OLMAYAN YÖNTEMLE OLUŞTURULMASI

  Bir neovajenin oluşturulmasının zamanlaması elektif olmakla birlikte hastanın emosyonel olgunluğa ulaşması tercih edimelidir. Hastaların coğunda ilk adım olarak vajenin cerrahi olmayan yöntemlerle oluşturulması uygundur. Çünkü bu girişimin morbiditesi en düşüktür. Mülleryan agenezi olan hastalardan oluşan bir seride vajinal dilatasyon ile %90’ın üzerinde anatomik ve fonksiyonel başarı sağlanmıştır.
  Hastalar günde 30-120 dakikalık sürelerde perineal güdüklerine gittikçe çapı genişleyen dilatatörlerle eksersiz yaparlar.Yarış bisikleti selesi üzerinde oturmakla perineal basınç sağlanır ve ev ödevi yapma veya bir müzik aleti ile çalışma gibi diğer aktivitelerin aynı zamanda yapılmasına olanak sağlanır.
  Bisiklet selesinde oturmak rahatsız ederse, banyodan hemen sonra vucüt ıslakken dilatörlerin kullanması uygun olabilir.
  Olgun ve motivasyonu yüksek cerrahiyi istemeyen amaca ulaşmak için ayların gerektiğinin bilincinde olan hastalarda başarı sansı yüksektir.
  Non invazif ve başarılı olduğu için ilk basamak tedavisinde kullanılması önerilir.
  Dilatasyonu denemek isteyen genç kadınlara, dilatasyon ile yeterli vajen oluşturmuş eski hastalar ile ilişki kurdurulmalıdır.
  Bunun için en uygun olanlar yeni evli olgulardır. Hasta ve ailesi için infertilite önemli bir konu ise anne olmak için yardımla üreme tekniklerini kullanmış bir kişi ile ilişkilerini sağlamak yardımcı olabilir
   
 4. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  CERRAHİ TEDAVİ

  Dilatasyon da başarılı olmayan veya cerrahi olmayan alternatiflerin ve cerrahi yöntemlerin tüm fayda ve zararları anlatıldıktan sonra cerrahiyi tercih eden hastalarda kullanılır.
  Cerrahinin amacı doğru aksta uygun büyüklükte ve sekretuar kapasitede bir vaginal kanal oluşturularak sürekli post operatif dilatasyona gerek kalmadan cinsel ilişkiye izin verecek vajinal kanal oluşturmaktır.
  Cerrahinin zamanlaması hastaya ve planlanan girişimin tipine göre değişir. Cerrahi hastanın daha olgun olduğu ve postoperatif önerileri daha iyi takip edebileceği geç adölesan dönemde planlanır.
  Cerrahi okuldan ayrı kalmamak ve meraklı sorulardan kaçınmak için ve yeterli iyileşme süresi sağlanması için yaz tatilinin başında uygulanır.
  Yaklaşım genelilikle bu konudaki cerrahın tecrübesine bağlıdır. Pediatrik cerrahlar barsak segmentini kullanmayı tercih ederler, jinekologlar ise perineal yaklaşıma eğilimlidirler. Hangi teknik seçilirse seçilsin cerrah bu konuda deneyimli olmalıdır, çünkü ilk girişimin başarısı müteakip girişimlerden daha yüksektir.Hastanın tekrar ameliyat edilmesi çevre dokulara yaralanma ihtimalini artırır, fonksiyonel başarıyı azaltır.Günümüzde hangi cerrahi tekniğin en iyi olduğunu gösteren literatürde konsensus yoktur.
  Teorik olarak, vaskülarize bir intestinal transplantın diğer metodlara göre, yeterli uzunlukta bir kanal olusturması, gözardı edilebilecek oranda sitrüktür riskinin olması ve mükoz membranla kaplı olması nedeniyle üstünlükleri vardır. Bu operasyon ekstra risklere sahip olsada, dikkatli barsak hazırlığı ve özenli teknik detaylara dikkat edilmesi nedeniyle kabul edilebilir bir cerrahi metod olmuştur.
  ABD jinekologlar neovajen oluşturulabilmesi için en sık Abbe- Mc İndoe yöntemini kullanırlar.Rektum ile mesane arasındaki alanın oluşturulması ve bu alan split- cilt grefti ile sarılmış bir protezin konulması ve post operatif dönemde ısrarlı bir şekilde vaginal dilatasyonun uygulanmasını içerir. Cilt greftinin kontraktürünün engellenmesi için post opertatif dilatasyon sürekli olmalıdır. Bu teknik dilatasyona karşı şüpheleri ve itirazları nedeni ile cerrahi olmayan tedaviyi kabul etmeyen hastalarda kontr endikedir. Post operatif dilatasyon yapılmazsa hasta fonksiyon görmeyen vajene sahip olacaktır.
  Kliniğimizde Abbe- McIndoe yöntemi uyguladığımız olgularda cilt grefindeki kontraksiyon gelişmesi ve olgularımızın post operatif dilatasyonu sürekli uygulamamaları sonucu fonksiyonel vajina sağlanamadığı kanaati oluşmuştur. Bunun için ülkemiz kültürel yapısına uygun bir teknik geliştirmek için intestinal vajinoplastiler uygulanmaya başlamıştır. Bu operasyonlardaki en önemli avantajımız post operatif dilatasyon gerektirmemesidir. Kliniğimizde 11 olguya intestinal vajinoplasti uygulanmıştır .2 olguya ileum 9 olguya sigmoid vajinoplasti uygulanmıştır. İleal vajinoplasti uygulanan 1 olguda vajinayı oluşturacak ileum segmentini introitusa anostomoz yapabilmek için damar pedikülüne yeterli uzunluk sağlanırken kalan ileum bölümünün kanlanması bozulmuş post operatif 8 günde barsak nekrozu oluşmuştur.İleostomi yapılmış ve düzelmesi için30 gün hospitalizasyon gerekmiştir.İleum mezenterinin kısadır ve buna bağlı olarak ileum segmentinin introitusa anoztomozu zorlaşmaktadır. Her zaman ileum segmentinin damar pedikülününde gerilim olmaktadır.Bu iki ileal vajinoplastidede fazla mukuz üretimi ve uzun operasyon süresi nedeni ile terk ettik.Sonraki 9 olguya sigmoid vajinoplasti uygulanmıştır.Bu 9 sigmoid vajinoplastide komplikasyon olmamıştır. Sigmoid kolon vajinoplasti için uygun bir barsak segmentidir. Çünkü siğmoid kolon damarlanması pedikül oluşturmak için çok uygundur. Hemen her varyasyonda yeterli uzunlukta pedikül sağlanarak introitusa anoztomoz sağlanmaktadır. Ayrıca sigmoid kolon çapı ve duvar kalınlığı vajina için daha uygundur. Sekresyonuna ileum kadar çok değildir. Bütün bu sebeplerde sigmioid kolon vajinoplastinin ülkemiz çin en uygun vajinoplasti tekniği olduğunu düşünüyoruz.
   
 5. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  ÖZET

  Tam tanı, diğer anaomalilerin tesbiti, psikolojik hazırlık yapılmalıdır. Laparoskopi nadiren gereklidir. Cerrahi girişim gereken hastalarda bu konuda deneyimli merkezlere refere edilmelidir. Neo vajen oluşturulmasında çok az cerrahın yeterli deneyimi vardır. İlk cerrahi en yüksek başarı sansına sahiptir.
  Sigmoid looptan artifisyel vagina oluşturmanın birçok avantajı vardır. Kolonun kalın duvarı vardır, çapı büyüktür ve kolaylıkla travmatize olmaz. Mukus sekresyonu lubrikasyona yetecek düzeydedir, çok aşırı ve irrite edici miktarda değildir. Koitus sırasında periumbilical ağrı oluşmaz, dilatasyon nadiren gerekir. Daha önceki deri kaplı perineal tüplerin olusturulması teknik zorluklar yaratmıştır ve postoperatif stenoz riski yüksektir. Orta ve inferior rektal sistemlerden beslenen vaskularize sigmoid kolon segmenti, vaginal agenezis, kazanılmış vaginal kayıp ve cinsel yeniden şekillendirme operasyonlarında primer operasyon seçeneği gibi gözükmektedir.

  SİGMOİD KOLON VAGİNOPLASTİ:
  Neovajenin oluşturulması için vecihettti girişimi veya daha önceleri laparatomi ile uygulanan oparasyonların laparoskopik modifikasyonları gibi yeni teknikler önerilmektedir.Vecitte girişiminde perineal güdüğe yerleştirilen zeytin büyüklüğündeki plastik abdomenden traksiyon yapılur. Ve dilatasyonla neovajen oluşturulur.

  GİRİŞ
  Artifisyel bir vagina oluşturmak için en önemli endikasyonlardan biri Mayer-Rokitansky_Küster-Hauser sendromunun ( vaginal agenezis ile ilgili bir Müllerian defekt) ana özelliklerinden biri olan kongenital vagina yokluğunun tedavisi ve jinekolojik bir kanser ve ya postpartum nekroz sonucunda oluşan vaginal kayıplarının tedavisidir. Bu işlem, son zamanlarda genetik ya da psikolojik seksüel anormallik durumlarında genital yeniden şekillendirme durumlarında uygulanan bir işlem olarak da kullanılmaktadır.

  Çeşitli yöntemler tarif edilmiştir. Bu yöntemler 3 ana kategoriye ayrılabilir: 1. Artifisyel kanal tamamen perineal bir tünel olarak olusturulur. 2. Neo-vaginanın farklı dokulardan (ör; periton yada amnion) oluşturulduğu grup 3. Pelvik taban içinde özel olarak oluşturulmuş tünelde viable bir barsak segmentinin geçirilmesi. Teorik olarak, vaskülarize bir intestinal transplantın diğer metodlara göre, yeterli uzulukta bir kanal olusturması, gözardı edilebilecek oranda striktür riskinin olması ve mukoz membranla kaplı olması nedeniyle üstünlükleri vardır. Bu operasyon ekstra risklere sahip olsada, dikkatli barsak hazırlığı ve özenli teknik detaylara dikkat edilmesi nedeniyle kabul edilebilir bir cerrahi metod olmuştur.
  Bu yüzyılının ortalarından itibaren, vaginal kanalın tamamı ya da bir kısmının oluşturulması amacı ile barsak transplantasyon işlemleri uygulanmaya başlamıştır. Fakat, vaginal defekt düzeltilmesinde kolon segmenti kullanılması doğu avrupada daha popüler gözükmektedir. Alexandrow of Moscow, 172 vakalık bir serisinde mortalite oranını %1.72 olarak vermiştir. Sigmoid vaginoplasti ile ilgili daha önceki çalışmalarda, introitusa ulaşan yeterli uzunlukta, izole sigmoid loop elde etmek için çok titiz juxta-kolonic marginal vasküler arkus disseksiyonu gerekliliği bildirilmiştir. Genel yaklaşım, introitusa getirilecek 16-20 cm uzunlukta bir barsak segmentini besleyecek güvenli bir vasküler pedikül sağlayan uygun bir sigmoid damar seçmek için mesokolon inspeksiyonu yapmaktır. Açıkçası, strateji vakadan vakaya değişmekle beraber, gerilimsiz olarak barsak segmentinin introitusa sütüre etmek için izole barsak segmentinin inversiyonu sıklıkla gerekmektedir.

  Metod
  Vaka anlatılıyor.
  Yeterli hareketlilikte ve orta ve inferior rektal vasküler sistem ile yeterli “retrograde” kan akımına sahip neo-vaginanın perineuma birleştirilmesi için, ilk sigmoid dalın proksimalinden, inferior mesenterik arterin kesilmesi yöntemi ile uygulanan sigmoid kolon vaginoplasti tekniği 13 vakada uygulanmıştır. Klinik özet tablo 1 de .
  Sigmoid kolon vaginoplasti metodu
  Pre-operatif değerlendirme
  Bir psikiatrist, bir androlog, bir jinekolog , bir genel cerrah ve bir plastik cerrah taraafından olusturulan heyet tarafından 2 transeksüel dikkatlice değerlendirildi. Müllerian agenezli hastalar fizik muayene, USG, sigmoidoskopi, barrium enema ve hormon profilleri ile detaylı olarak konsülte edildiler. Son iki vakada genel değerlendirme için laparoskopi yapıldı.
  Barsak hazırlığı
  1990 sonrası rutin.
  Preop 2. gün: magnesium citrate 350 mL saat 10 :00
  1 lt saline içinde Fleet enema saat 18:00
  Pre-op 1. gün: Preop 2. gün gibi
  Operasyon günü: Saat 06:00 da saline ile barsak yıkama
  Saat 08:00 da operasyon
  Cefoxitin 1 g iv operasyon sırasında verilir ve 2 saat sonra tekrarlanır.Tüm hastalar operasyondan 48 saat önce sıvı ve elemental diet verilir.
  Operasyon
  Hastaya aynı anda abdomino-perineal reseksiyona izin vren iki takımın aş zamanlı çalışacağı posizyon verilir. Steril örtüm yapılır. Batına pubisten göbek üstü 5 cm ‘e ulaşan sol paramedian insizyon yapılır. Fakat, son zamanlarda Pfannenstiel insizyonunda iyi eposure sağlayan kozmetik açıdan daha uygun bir insizyon olduğunu farkettik. Mesosigmoid ve parietal periton arasındaki gelişimsel yapışıklıklar kesildikten sonra mesenterik transilluminasyon ile vasküler dağılım izlendi. Vasküler klamp ile sol kolik ve birinci sigmid dal arasındaki IMA’nın test-klamp’ i yapılır. Geri alınamaz bir inferior mesenterik kesilmesi yapmadan önce, 15-20 cm lik bir sigmoid kolon ayrılır ve renk, vasküler pulsayon ve peristalsis açısından dikkatlice inspeksiyon yapılır. Bu aşamada yapılan mobilizasyon genellikle mükemmeldir ve distal barsak açıklığı introitusa sütüre edilmek için daha önce oluşturulmuş tünel boyunca perineal operatöre sunulur.
  Abdomino-perineal tünelin oluşturulması
  Pelvik tabanın iyi bir exposure temeldir. ......Derin pelvik retraktörler mesane boynuna ve de rektovesical alana giriş sağlayan tranvers insizyonun yapılacağı rectovesical peritonel refleksiyona yeterli retraksiyon sağlarlar. Abdomino-perineal tünel , sol işaret parmağın müllerian çukur üzerine konulup bir rehber gibi kullanılması metodu ile büyük oranda parmak disseksiyonu ile oluşturulur. Deneyimler, parmak diseksiyonunun vital yapılara (üretra, mesane, üreterler, ve rektum) karşı minimal bir risk oluşturduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu tüneli gerilmesi işlem,i abdominal operatör tarafından bimanuel işlem olarak güvenle yapılabilir. Deri ile kaplı perineal kanal oluşturuken önceki işlemlere bağlı oluşmuş fibroz dokulardan uzak temiz bir alan, en ideal bölgedir.Eksternal vaginal alan olarak düşünülen bölgeye minimal sisseksiyon yapılması önemle önerilir. Yeterli cilt insizyonu ve mesane boynu ve rektum arasındaki sıkı bağ dokusunun makasla kesilmesi genel olarak uygulanan tek keskin disseksiyondur.. Fakat, distal açıklık rahatlıkla 2 parmak genişliğinde olması önemlidir. Uygun olduğunda, bulbocavernoz ve puborektalis kaslarına sınırlı bir lateral insizyon gerekebilir.
  2 adet Wertheim vaginal retraktör altan yerleştirilerek vaskülerize barsak segmentinin pertonealoperatöre ulaşması sağlanır. Protezin proksimal ucu 3-0 polypropylene ile 2 kontinü sütür ile kapatılır ve sakral promontorium altındaki presakral fasyaya aynı materyal ile iki düğüm ile fikse edilir.Abdomen drenaj yapılmadan kapatılır.
  Distal anastomoz
  Protesin distal açıkliğinın introital deriye anastomozu özel bir dikkat gerektirir. Son zamanlarda Laub , mukokutanöz bileşkede sirküler skar dokusunun purse-stringe etkisini önlemek için Z-plasti önermiştir. Bu işlem intraoital stenoz riskini en aza indirir. Yetrli oldupunu düşündüğümüz metodumuz şek.4 de sunulmuştur. Postoperatif dönem problemsiz geçmiştir. Kolonik mukozanın mükemmel olaral görüntülenmesini sağlayan pediatrik sigmoidoskop ile postoperatif dönemde neo-vagina inspeksiyonu yapılarak, mukozanın pembe, nemli ve parlak olduğu saptanmıştır.. ortalama hastanede kalış süresi 7 gün dü.
  Operasyondan 2 hafta sonra geniş bir tabanı olan modifiye St Marks dilatör ile distal anastomozun nazikçe dilatasyonuna başlanır. Deneyimlerimiz 2 ay içinde neo-vaginanın cinsel ilişkiye hazır olduğunu göstermiştir. Hastaya seksüel aktif olana kadar sürekli günlük dilatasyon yapması önerilmiştir.

  SONUÇLAR
  12 hastada tatmin edici sonuçlara ulaşıldı. 3 hasta 1 yıllık takip sonrasında takiplere gelmedi, diğerleri devam etti. 1 hastada önceki abdominoperineal işleme bağlı olarak pelvik tabanda ciddi fibrozis vardı. Bu durum vasküler pedikülde ciddi venöz tromboz oluşturdu ve greft sigmoid kolon vaginoplasti operasyonundan 3 gün sonra çıkarıldı ve split- thickness deri grefti konuldu.
  Bir hastada önceki McIndoe işlemi sonrasında oluşan postkoital vesicovaginal fistiül ile gelmişti. Mesane boynundaki Yırtık transvesikal yaklaşım ile onarıldı ve arkadan vaskülerize sigmoid vagina ile kapatıldı................
  Cinsel fonksiyon
  Tablo 2. Önceden başarısız perineal operasyonu olan hastalarda hafif stenoz oluşur. BU seride cinsel aktif olana kadar günlük dilatörler önerdiğimizden bu komlikasyon olmadı. Modifiye St Marks Hospital anal dilator ( 85 mm sonrasında 10-40 mm çapında genişliyor) en uygun udur.Uyumu kötü olan bir hastada hiafif intraoital stenoz gelişti ama bu hasta Fenton tipi vaginoplasti sonrasında cinsel aktiftirr. Distal anastomozda Z plasti işlemi en memnun edici sonocu vermiştir.
  Bir hastada operasyonun psikoloojik yönden kendine güven gelmesi açısından faydalı olduğu gözlemlemiştir.
  2 hastada mukus hipersekresyonu vardı.
   
 6. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  TARTIŞMA
  Nemli mukoza ile kaplı Neovagina, deri ile kaplı perineal tünele göre daha üstün olsada, teknik zorluğu vardır ve belirli bir riski olan kolon reseksiyonu gerektirir. Fakat, deneyimler göstermiştirki,dikkatli bir barsak hazırlığı, teknik detaylara özen göstermek ve takım yaklaşımı ile sigmoid kolon vaginoplasti uygulamsı mümkün bir metoddur.Kombine yaklaşım abdominoperineal tünel oluşturulmasını kolaylaştırır. ....
  SONUÇ
  Sigmoid looptan artifisyel vagina oluşturmanın birçok avantajı vardır. Kolonun kalın duvarı vardır, çapı büyüktür ve kolaylıkla travmatize olmaz. Mukus sekresyonu lubrikasyona yetecek düzeydedir, çok aşırı ve irrite edici miktarda değildir. Coitus sırasında periumbilical ağrı oluşmaz, obturator nadiren gerekir. Daha önceki deri kaplı perineal tüplerin olusturulması yaklaşımıbazı teknik zorluklar yaratmıştır ve postoperatif stenoz riski yüksektir. Orta ve inferior rektal sistemlerden beslenen vaskularize sigmoid kolonik protezle, vaginal agenezis, kazanılmış vaginal kayıp ve cinsel yeniden şekillendirme operasyonlarında primer operasyon seçeneği gibi gözükmektedir
   
Benzer Konular
 1. sessiz gemi
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  874
 2. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  840
 3. Papatya
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  814
 4. ~meLek~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  460
 5. ~meLek~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  493
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş