Vali Güler 1 Mayıs Bilançosunu Açıkladı

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
4,357
Beğeniler
33
Şehir
En sevdiğimin yanından :=)
#1

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs kutlamaları sırasında şu ana kadar 108 kişinin gözaltına alındığını, 21 polisin yaralandığını açıkladı. Güler, müdahaleleri gerekçelerini anlattı:


Güler, ''Sivil vatandaşlarımızdan 20'ye yakın kişinin hastanelere ayakta tedavi edilmek üzere müracaatı olduğunu da biliyoruz'' dedi.

Vali Güler, İstanbul Valiliği'nde AA muhabirine yaptığı açıklamada, çeşitli yerlerde polise taş, molotofkokteyli, sapanla çelik bilye atarak ve kaldırım taşlarını sökerek saldırılar olduğunu söyledi.

İş yerlerine ve araçlara zarar veren, yasa dışı toplantı için zorlamak suretiyle alanlara gelmek isteyen gruplara, değişik noktalarda polisin zor kullanmak durumunda kaldığını ifade eden Güler, ''Zor kullanmanın şartlarını polisimiz sabırla uyguladı. Çok az yerde gaz kullanılması söz konusu oldu ama gerekli olan kuvvetin de kullanılması zorunluluğu tabii ki doğdu'' dedi.

Muammer Güler, şunları söyledi:

''Şu ana kadar 108 gözaltı var ve maalesef 21 polisimiz de yaralı durumunda. Bunlardan bir tanesi gelen taş nedeniyle kolu kırılan bir polis memurumuz. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sivil vatandaşlarımızdan 20'ye yakın kişinin hastanelere ayakta tedavi edilmek üzere müracaatı olduğunu da biliyoruz. Çok sayıda sapan, molotofkokteyli, sprey, yasa dışı pankartlar gibi ele geçirilen malzemeler de var. Bunların kanuni gereğini yapacağız tabii ki.''

YASA DIŞI GÖSTERİLERE KATILDIKLARI GEREKÇESİYLE GÖZALTINA ALINAN 36'SI KADIN 108 KİŞİ, EMNİYETE GETİRİLDİ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü bahane ederek yasa dışı gösterilere katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 36'sı kadın 108 kişi emniyete getirildi.

Alınan bilgiye göre, Beyoğlu, Taksim Meydanı ve Tarlabaşı Bulvarı'nda yasa dışı gösteriye katıldıkları ve polis ekiplerine mukavemet gösterdikleri gerekçesiyle 36'sı kadın 108 kişi gözaltına alındı.

Bu kişiler daha sonra otobüslerle Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirildi. Gözaltına alınanların, kimlik tespitlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirildikleri öğrenildi.

AA
 

Benzer konular

Top