Vals

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,804
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1


Valsin çıkış kaynağı, 16. yüzyıl ortalarında Fransa'nın Provence bölgesinde ortaya çıkan ve Volta olarak adlandırılan folklorik bir danstır. Hatta, İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth'in Leicester Kontu ile bu dansı yaptığı tablo, büyük ün kazanmıştır.

Vals
Vals, 19. yüzyıl başlarında, Avusturya ve Almanya'da dansedilen bölgenin yerel farklılıklarını bünyesinde barındırarak gelişim göstermiştir.

Özellikle Kuzey Avusturya'nın Landl ob der Enns bölgesinde uygulanan dans stili Landler adını alarak çokpopüler olmuştur.

Vals kısa sürede, Johann Strauss'un müziğinin etkisiyle Viyana'da ve 1812 yılından itibaren de İngiltere'de geniş kitlelere ulaşmış, aristokrasinin beğenisini kazanarak baloların vazgeçilmez eğlencesi olmuştur.

Vals'in 1770′lerde Avrupa'daki birçok halk dansının birleşmesinden ortaya çıktığı bilinmektedir; ama asıl atası Çek Cumhuriyeti'nin köy festivallerinde yapılan “Maternick” ve “Furiant” adındaki iki varyasyondur. Fransız “Walt” ve Avusturyalı “Lindler” dansları, Vals'in ataları arasında kendisine en çok benzeyenleridir. Vals 19′uncu yüzyılda Viyana'da popüler olmaya başlamış ve buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Dansların kralı olan Vals, farklı ülkelerde farklı kültürel karakterler edinmiştir. Dolayısıyla, İngiliz Valsi (English Waltz), Macar Valsi (Hungarian Waltz) ve Vals Mazurka (Waltz Mazurka) isminde farklı çeşitleri ortaya çıkmıştır. Valsin uzun süreli popülerlik kazanmasıyla daha farklı çeşitleri oluşması engellenememiştir. 1920′lerde Vals'in müzikal formu gelişmiş ve yeni formları ortaya çıkmıştır: Boston Valsi (Boston Waltz) ve Slow Waltz. Bu danslar, günümüz dans yarışmalarında sergilenen modern valsin temelidir.

Viyana Valsi
Viyana valsi yaklaşık 400 yıl kadar önce orta Avrupa'da doğmuş klasik bir saray dansıdır. Hızlı bir tempoyasahip olan viyana valsi ¾'lük bir tartımla oynanır. Hızlı ve kayar gibi yapılan dönüşleri en belirgin özelliğdir. Günümüzde dansa değişik hareketler eklenerek geliştirilmiştir. Viyana valsi aynı zamanda, standartkategoride yer alan bir yarışma dansıdır.

Slow Vals
Bu valse İngiliz valsi de denir. İsminden de anlaşıldığı gibi yavaş tempoda oynanan bir valstir. Viyana valsinin klasik yapısına karşın daha çok gelişmiş ve değişik elementleri bulunan bir danstır. Hem Amerikan hem de Enternasyonal stilde yapılır. Amerikan stilin farkı “Box” diye adlandırılan bir figürüle başlamasıdır. Diğer birçok elementi benzerdir. Slow vals ¾'lük tartımla oynanan yavaş ve romantik bir yapıya sahiptir. Yarışmalarda standart ve modern kategoride yer alır
 

Benzer konular

Top