Van'da 6.6 büyüklüğünde deprem

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Van'a bağlı Tabanlı köyünde 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bazı evler yıkıldı. Artçı depremler sürüyor.

VAN ve çevresi bugün saat 13.40'da şiddetli depremle sallandı. Kentte telefonlar sustu, elektrikler kesildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Enstitüsü Deprem Araştırma Enstitüsü depremin merkez üssünün Van Tabanlı olduğunu Richter ölçeğine göre 6.6 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

Bazı evler yıkıldı. Artçı depremler sürüyor.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,482
Beğeniler
9,017
Takım
GALATASARAY
#2
Kötü bir durum, özellikle doğu illerindeki hasar daha büyük oluyor. Kaliteden ödün verilen binalar oldukça yoğun bölgede. Allah yardımcıları olsun ateş düştüğü yeri yakıyor. İnşallah büyük can kayıpları yoktur. Gölcük depremindeki durumu görmüştüm yine o görüntüler geldi gözümün önüne...
 

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#3
Başbakanlık acı haberi verirken, ajanslara düşen ölü sayısı 3, yaralı sayısı ise 80. Kandilli'den yapılan açıklamada ise yaklaşık bin can kaybı var

Van'da deprem!
Kandilli'den açıklama!
"Depremin şiddeti 7.3, hissedilen şiddet 10"
İlk kurtarılanlar
Tüm ilgili haberler
Van'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem, il merkezinin yanı sıra özellikle Erciş ve Muradiye ilçelerinde etkili oldu. İlk belirlemelere göre, 3 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi yaralandı. Van ve Erciş'te elektrikler kesildi.

Alınan bilgilere göre, özellikle Erciş'te ciddi hasar meydana geldi. Çınarlı Mahallesi ile Atatürk ve Kışla caddelerinde büyk hasar meydana geldi, bir çok bina yıkıldı. Eski binaların yanı sıra 5 yeni bina da çöktü.

Enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları sürüyor.

KANDİLLİ'DEN AÇIKLAMA

Kandilli Rasathanesi Müdürü Mustafa Erdik, yaptığı açıklamada, "Yaklaşık bin can kaybı tahmin ediyoruz" dedi.

BAŞBAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamada, ''Deprem, Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilmiş olup, ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirmiştir'' denildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Van'a gideceği bildirildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD), Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilen depremin ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirdiği, depremde hayatını kaybeden ve yaralı kişi sayısının henüz kesinleşmediği bildirildi.

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Van merkezli 6.6 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından yoğun bir artçı deprem aktivitesi yaşandığı, büyüklükleri 5.8-2.5 arasında değişen 10 artçı deprem tespit edildiği ve artçı depremlerin devam ettiği ifade edildi.

Açıklamada, şunları kaydedildi:

''Deprem, Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilmiş olup, ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirmiştir. Deprem Erzurum, Ağrı, Mardin, Diyarbakır, Muş, Bitlis, Iğdır, Kars, Batman, Siirt illeri ve ilçelerinde hissedilmiştir. Depremde hayatını kaybeden ve yaralı kişi sayısı henüz kesinleşmemiştir.

Ana şok ve daha sonra meydana gelen depremlerin Van ilinin kuzeydoğusundaki doğrultu atılımlı faylarla ilişkisi olabileceği düşünülmüştür. Deprem aktivitesi bakımından oldukça aktif olan bölgede bir çok yıkıcı depremin meydana geldiği bilinmektedir.''

Açıklamada, bölgede 1945 yılında Çatak'ta 5.8, 1972 yılında Van'da 5.2, 1976 yılında Çaldıran'da 7.2 ve 1977'de Erciş'te 5.1 büyüklüğünde meydana gelen depremlerin son yüzyılda meydana gelen en büyük deprem olduğu bildirildi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, deprem bölgesindeki hasarlı yapıların kullanılmaması yönünde gerekli önlemlerin alınması istendi.
 

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#4
Allahım yardım etsin çok ölü ve yaralı sayısı var diyor haberler inşallah okadar değildir..
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,482
Beğeniler
9,017
Takım
GALATASARAY
#5
700 civarında hayatını kaybedenden bahsediliyor. Gönül ister ki bir kişi bile ölmesin. Ama bu büyüklükteki deprem için çok fazla görünmüyor. Depremin şiddeti konusunda da çelişkili ifadeler var.
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#6
yine acı yine gözyaşı yine kimse varmı...... çok üzücü bir durum ve çok büyük kayıplradan bahsediliyor :( Allah yardımcıları olsun hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yakınları ve Türkiyemize başsaglıgı diliyorum.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#7
Başbakan Erdoğan, Van'daki depremde 143 kişinin öldüğünü açıklamış. Yalnız enkaz altındakilerin akıbeti dışındaki bi rakam bu :(

Ayrıca Van depremi İran'ı da sallamış...
 

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#8
Rabbim yadım etsin felaket vurdu van'ı ölü sayısı artar çünkü az değil şiddeti Allah sabır versin ordakilerine Van gölünün taşmasından bahsediyolar Allah korusun ....
 

Benzer konular

Top