Varisler İçin Bitkisel Öneri

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Varisli damarlar yapısal bir bozukluktur ve cerrahi yöntemler ya da ameliyat içermeyen lazer, radyo frekans, köpük tedavisi yöntemleriyle tedavi edilebilir. Ancak varisin sebep olduğu ağrıya karşı etkili olabilecek varis bitkisel tedavileri mevcuttur. Çoban püskülü (butcher’s broom) bitkisi ruskogenin adlı maddeyi içerir. Bu madde enflamasyonu azaltırken damarı da sınırlar. Dahilen kullanıldığında, günde üç kere 100 mg ruskogenin alınması faydalıdır. Alman araştırmacılar bu bitkinin damarları sıkılaştırdığını, güçlendirdiğini ve enflamasyonu azalttığını kanıtlamıştır. Bu sayede bacaklardan yukarı kan akışı desteklenmiş olur. Kompress olarak haricen de kullanılabilir.

Diğer bir varis bitkisel tedavisi olan binbirdelik otu (St. John’s wort) enflamasyonu azaltır ve hem haricen hem dahilen kullanılabilir. Merhem, yağ, tentür formlarında, etkilenmiş bölgeye sürülerek kullanıldığında özellikle etkilidir. Bu otu demleyerek sorunlu damarlara ihtiyacı olan besin maddeleri ve bileşenler sağlanabilir. Taze olarak veya dondurularak kurutulmuş olarak kullanılmalıdır. Havayla kurutulduğunda tıbbi özelliklerini yitirir.

Meşhur bir astrenjan (büzücü) ot olan güvercin ağacı (witch hazel) bitkisi taninler, galik asitler ve esansiyel yağlar açısından zengindir. Çay olarak içilebileceği gibi dekoksiyon yapılıp kompres olarak da kullanılabilir. Basura uygulandığında ağrıyı ve şişkinliği azaltabilir. Ayrıca varisli damarları sıkılaştırır, ağrılarını hafifletir ve enflamasyonu azaltır.
 

Benzer konular

Top