1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

vBulletin 4.0 Yenilikleri

Konusu 'vBulletin 4.x' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 7 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.340
  Beğenileri:
  8.754
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.817 ÇTL
  vBulletin 4.0 Standart ve Suit sürümü ile köklü dedğişikliklere imza attı. Her ne kadar eski eklentiler çalışmayacak olsa da kısa zamanda eklenti yazarları 4.x sürümlerine uyggun olarak eklentilerini güncelleyeceklerdir. Forum kullanımı, çalışma mantığı, esneklik ve CSS ile güçlendirilmiş yeni görünüm kazanmış olan 4.0 sürümü ilk bakışta alışılagelmiş sürümlerden farklı görünse de kısa zamanda daha çok sevileceği muhakkak.

  Şimdi yenilenen özelliklerden birkaçını görelim....

  vBulletin Seo Özelliği:

  Nihayet vBulletin SEO özelliğine kavuşuyor. Ancak vBSeo gibi bir sistem beklememenizde yarar var. Sadece basit görünümlü ve linkback/Trackback özelliği bulunmayan URL'ler üretmekte. Görünen o ki SEO yapısı istenilen gibi esnek değil.

  Dahil edilen özellikler:

  NOFOLLOW tag harici tüm linkler artık nofollow etiketi ile bloklanmış hale getirildi. Bu iyi bir gelişme. Harici sitelerin sizin üzerinizden pagerank almasını önlemiş oluyorsunuz. Ayrıca izinler ile sizin izin verdiğiniz siteler backlink almış olmaktadır.

  Yenilenen Çift İçerik azaltması - showpost.php ile yapılan görüntülemeler gerektiğinde showthread.php yönlendirilerek çift içerik azaltmasının önüne geçilmeye çalışılmıştır. Sitenizde bulunan bir konunun hem konu görümünde hem de mesaj görünümünde olması size dezavantaj olarak geri döneceğinden bulun önüne geçilmeye çalışılmıştır.

  Kullanıcı dostu URL seçenekleri - Yukarıda da bahsettiğim gibi artık vBulletin 4.0 ile birlikte SEO uzantılı görünüm "TAM UYUMLU DEĞİL" elde edilebilecek. 4 aşamalı olarak sunulan bu özellik sırası ile şöyle;


  Standard URLs - şuandaki mevcut URL şekli:
  • showthread.php?t=12345
  • member.php?u=12345
  • forumdisplay.php?f=123
  Basic Friendly URLs - Basit kullanıcı dostu URL şekli:
  • showthread.php?1234-Thread-Title
  • member.php?1234-Username
  • forumdisplay.php?12-Forum-Title
  Advanced Friendly URLs - Geliştirilmiş kullanıcı dostu URL şekli:
  • showthread.php/1234-Thread-Title
  • member.php/1234-Username
  • forumdisplay.php/12-Forum-Title
  Mod Rewrite Friendly URLs - Mod Rewrite kullanıcı dostu URL şekli:
  • threads/1234-Thread-Title
  • members/1234-Username
  • forums/1234-Forum-Title
  Search Engine Sitemap

  Yeni vBulletin serisinin içerisine arama motoru site haritası oluşturucuda eklenmiş olarak belirtilse de bunun hakkında tam geniş açıklama yazılmamış. Sanırım ilerleyen günlerde bunun ile ilgili geniş bir açıklama yapılır.

  Yenilenen Dosya Ekleme Özelliği:

  vBulletin 4.0.0 ile birlikte artık eski dosya ekleme sistemi de değişmiş durumda. Aşağıdaki resme bakarsanız öne çıkan en önemli özelliği Klasör sistemi ile tüm dosyalarınızı kendinize göre düzenleyerek klasörlerde saklayabilir ve istediğiniz zaman eski yüklediğiniz eklentilerinizi kullanabilirsiniz. Elbet bu özellik artık AJAX kullanılarak yapıldığından yeni bir pencere açmasında gerek kalmadan bulunulan sayfada kullanılabilmektedir.

  Bu özellik vbulletin için yeni bir devrim niteliğinde. Elbet bu eklenti ilk başta çoğu kişiyi zorlayacak gibi olsa da sonraları bir çok kişi tarafından takdir görecek bir özellik. Sürükle – bırak özelliği oldukça etkileyici. Ayrıca Klasör eklemekte çok kolay.

  Farenin sağ tuşunu tıklayarak yeni klasörler ekleyebiliyorsunuz. Yeni klasörler oluşturabilir silebilir ve ismini değiştirebilirsiniz. Eklendiğiniz dosyaları bu klasörlere taşıyabilir ve başka klasörlere sürükle ve bırak ile yerini değiştirebilirsiniz.

  Eklemek istediğiniz resim veya dosyayı alt bölümde bulunan bölüme ekleyerek konunuzda gözükmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca progress bar ile yüklemeyi ekranınızdan takip edebilmektesiniz...

  Ayrıca ekleme işlemi başlamadan önce isterseniz seçtiğiniz dosyaları ikonlar aracılığı ile kaldırabilirsiniz. Yüklediğiniz dosyaların öngörünümü dosyaları yükledikten hemen sonra ekranda gözükmektedir. Yüklediğiniz dosyaları görüntülediğiniz Kullanıcı Kontrol Panelindeki bölümde geliştirilmiştir. Buraya ayrıca Küçük Resim Önizleme bölümünü tıklayarak daha da detaylı bir inceleme yapma fırsatı elde etmiş olacaksınız.

  CMS - Content Management System:

  Türkçe’ye çevirmemiz gerekirse "İçerik Yönetim Dizgesi (sistemi)" olarak adlandırabileceğiz bu yeni özellik ile yeni sayfalar oluşturup bunları gösterebileceksiniz. Bu özellik yepyeni özelliklerle birlikte gelmekte.

  Widget özelliği:

  Bu özellik ne derseniz eğer WordPress kullanmışsanız sürükle bırak özelliği ile sayfanızın nasıl görülebileceğini ve yeni özellikleri ekranda gösterebileceğiz bir özellik.. Ayrıca sizde kendinize özgü yeni Widgetler oluşturabilirsiniz.

  Üsteki resimdeki görünüm ayarlarını ve içeriği oluşturduktan sonra alttaki gibi bir görünümde sayfalar oluşturabilirsiniz.

  Aşağıdaki resimde ise kendinize özel bir içerik yönetimi oluşturmayı görmektesiniz. Yeni içeriğinizin dilerseniz HTML dilerseniz başka formatlarda hazırlayabilirsiniz. Sayfa başlığını seçebilir ve URL kısa yolunu belirtebilirsiniz.

  Yenilenmiş Header Navbar Breadcrumb Page Title:

  Üste bahsettiğim gibi artık vbulletin 4.0 ile birlikte bir çok şey değiştirilmiştir. Bunlardan bazıları Header navbar ve sayfa başlıklarının değiştirilmiş olması. Navbarda bulunan sekmeler şimdilik olmayacak. Ayrıca önceki sürümlerde olan vbulletin logo artık yeni sürümde küçültülmüş ve boyutlandırılabilir şekilde ayarlanmıştır. İşte yeni görünüm aşağıda görüldüğü gibidir.

  Yeni görünüm eskiye nazaran çok değişmiş olsa da eski kullanıcıların zorlanmayacağı bir şekilde hazırlanmış. Yeni navbar görünümü yukarıda dediğim gibi kısmen kullanıma hazır olacaksa da yenilikler gelmeye devam edecek gibi.

  Yenilenmiş Forum Home - Forum Ana Sayfa

  Artık vbulletin yeni bir görünüme giriyor gibi. Artık forum ikonları büyümüş ve konu sayısı ve mesaj sayısını gösteren bölümler iptal edilmiş ve tek satırda gösteriliyor. Bu görünüm vbulletin 4.0.0 a yakışır bir görünümde olduğunu söylemek isterim.

  Yenilenmiş What's Going On? - Kimler Çevrimiçi?

  Forum anasayfasının altında bulunan kimler çevrimiçi bölümü yenilenmiş ve alışık olduğumuzun dışında bir görünüme girmiş durumda. 2 sütun olarak görünen kimler çevrimiçi bölümü sol tarafta online kullanıcıları görüntülerken sağ tarafta ise doğum günü olanları ve yaklaşan etkinlikler görüntülenmekte.

  Yenilenmiş Forum Display

  Forum görünümünü her versiyonda değiştiren vbulletin yeni versiyonda da değiştirmeyi unutmamış. Eski versiyonlara bakacak olursak yeni görünüm çok değişik ve göze hitap eden bir değişiklik olmuş. Cevap ve görüntüleme bir araya toplanmış ve ikonlar burada da büyültülmüş. Ayrıca Yeni Konu Aç butonlarıda değiştirilmiş ve daha çok CSS'e önem verişmiş.
   
 2. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.340
  Beğenileri:
  8.754
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.817 ÇTL
  Yenilenmiş Popup Menüler

  Öncelikle yeni açılan menü sistemine geçilmiş. Eskiye nazaran daha iyi bir görünüme kavuşturulmuş olan popup menü tam CSS uyumlu olarak çalışmakta. Önceden JavaScript ile çalışmasından dolayı yaşanan problemler giderilmiş.

  Metin Düğmeler

  vBulletin 3 serisinde Resim Buton tabanlı bir sistem kullanılıyordu. Esnek olmayan bu sistemde grafik geliştirme araçları ile yeni tip butonlar geliştirilmekteydi. vBulletin 4 serisinde ise bu tamamen değiştirildi. Yeni seri ile birlikte tamamen CSS tabanlı olarak hazırlanmış olan Metin Düğmeler yuvarlak hatlara sahip düğmeler kullanılmaya başlandı.

  Bazı durumlarda istenirse grafik düğmelerde kullanılabilecek. Bunun için şeffaf png olarak hazırlanmış ve sadece ikon olarak üretilmiş grafikler kullanılarak yeni bir görünüm elde edilebilecek.

  Satıriçi Yönetim

  vBulletin 3 de satıriçi denetim Javascript kullanılarak alt1 class'ı alt2 class ile değiştirerek işlem yapmaktaydı. Şimdi ise tamamen CSS kullanılarak yapılmakta. Vurgulama eskiye nazaran daha güzel görünmekte. CSS kuralları çerçevesinde çalışan yeni sistem daha göze çarpıcı durmaktadır.

  Forum Jump - Forum Atlama Menüsü

  Eskiden vbulletin 3 serisinde forum atlama menüsü <select> menü sistemi ile oluşturulan liste ile olmaktaydı. vBulletin 4 serisi ile daha esnek ve önceden bahsetmiş olduğum popup menü sistemi ile gerçekleştirilmekte.

  Forum atlama menüsü kapalı iken aşağıdaki gibi gözükmektedir.

  Forum atlama menüsü açık iken ise aşağıdaki gibi gözükmektedir.


  Forum Bilgisi ve Seçenekleri

  Çeşitli bilgilerin verildiği forumun altında bulunan bölüm tamamen düzenlenip yeni bir şekil verildi. Bu yeni şekil ile bir çok bilgi tek çatı altında toplandı. Forum kuralları ikon açıklamaları gösterim seçenekleri bölümü görüntüleyen üyelerin listesi ve yöneticilerin isimleri gözükmektedir.

  Show Thread - Konu Görüntüleme

  Benim görüşüme göre bir forumun en önemli sayfası.

  Posts - Mesajlar

  Belkide forumun oluşmasındaki en küçük yapı taşı olan mesajlar yenilenen görüntüsü ile göze hitap eder hale gelmiş gibi. Daha önceden kullanılan üste kullanıcı bilgisi ve altta mesaj içeriği olan gösterim seçeneği yerini vb3 ile birlikte gelen solda kullanıcı bilgileri ve sağda mesaj içeriği olarak sunulan sistemde karar kılınmış. Yeni görünüm daha dolgun ve daha şık olmuş.

  Daha önceden büyük bir sorun olan okuma zorluğu tamamen ortadan kalmış gibi. Mesaj düğmelerinin üzerine gelindiğinde netleşen odaklama ile eğer mesaj düğmelerinin üzerinde değilseniz mesajlar daha rahat okunabilmekteler.
   
 3. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.340
  Beğenileri:
  8.754
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.817 ÇTL
  Konu Bilgileri

  Forum görüntüleme sayfasında olduğu gibi konu görüntülemede de aynı şekilde tek kutu altında birleştirilmiş durumda.

  Formlar

  Daha önceleri vBulletin 3 serisinde kullanılan yeni sistem kullanılmaya başlanmış olup (IMHO) adı verilen sistem ile CSS ile hazırlanmış etkileşimli kolay kullanılabilir bir görünüm elde edilmiştir.
   
 4. Mc_ÖRGE

  Mc_ÖRGE HalaMadrid

  Katılım:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.607
  Beğenileri:
  84
  Ödül Puanları:
  1.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Kaptan
  Yer:
  İzmir
  Banka:
  3.990 ÇTL
  Güzele benziyor
   
Benzer Konular
 1. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.083
 2. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  506
 3. Düş
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  522
 4. Semele
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  468
 5. Foreign
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  511
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş