Veraset ve İntikal Vergisi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Veraset ve İntikal Vergisi

15.6.1959 tarihinde yürürlüğe giren 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu ile Türkiye'de bulunan malların veraset yolu ile veya herhangi bir suretle olursa olsun ivazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikali Veraset ve İntikal Vergisine tabi tutulmuştur. Türk tabiiyetinde bulunan şahısların yabancı memleketlerde aynı yollardan iktisap edecekleri mallar da aynı şekilde veraset ve intikal vergisine tabidir.
Görülmektedir ki veraset ve intikal vergisi, veraset yolu ile intikal eden malları ile ivazsız (karşılıksız)olarak intikal eden malları kapsamaktadır. İvazlı olarak yani bir edim karşılığı ile intikal eden mallar bu verginin konusuna girmemektedir.
Diğer yandan veraset yolu ile yada ivazsız olarak intikal eden bir malın veraset ve intikal vergisine tabi olabilmesi için malın Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunan şahıslara ait olması veyahut ta Türkiye’de bulunması gerekmektedir.
Türkiye’de bulunan malların yabancı kişiler tarafından aynı suretle iktisabı vergi kapsamına girmekle birlikte, Türkiye’de bulunmayan malların Türk tabiiyetindeki kişiler tarafından veraset yolu ile yada ivazsız olarak iktisap edilmesi de vergi kapsamına girmektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetindeki bir şahsın Türkiye hudutları dışında bulunan malını veraset tarikiyle veya sair suretle ivazsız bir tarzda iktisabeden ve Türkiye'de ikametgahı olmayan ecnebi şahıs bu vergi ile mükellef tutulmaz.
 
Top