Vergi hataları ve düzeltme

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Vergi hataları ve düzeltme

Vergi hukukunda yer alan vergi uyuşmazlıklarının çözüm yollarından bir ikincisi de vergi hatalarının düzeltme yolu ile idare tarafından çözümlenmesi sistemidir.
Vergi hatalarının düzeltme yolu ile ortadan kaldırılması mükellef lehine olabileceği gibi mükellef aleyhine de olabilir. Diğer bir deyişle vergi hatalarının düzeltilmesi yolu ile bir vergi borcu ortadan kaldırılabileceği gibi, ilave bir vergi ortaya çıkarılması da mümkündür. Bu bakımdan vergi hukukumuzda düzeltme yolu ile vergi hatalarının ortadan kaldırılması sistemini, uyuşmazlıkların idare tarafından yargı mercilerine gidilmeksizin çözüme kavuşturulması esası olarak görmek gerekir.
Vergi hataları çeşitli şekillerde ortaya çıkarılmakla birlikte özellikle beyanname revizyonu suretiyle vergi hatalarının tespiti daha çok rastlanılan bir usul olmaktadır. Vergi hataları, Vergi Usul Kanununda hüküm altına alınmak suretiyle hangi hataların vergi hatası olarak kabul edileceği ve bunların düzeltme usul ve esasları açıklanmıştır. Kanunun 116’ncı maddesinde vergi hatası, “vergilendirmeye ilişkin hesaplarda veya vergilendirmede yapılan hatalar yüzünden haksız yere fazla veya eksik vergi istenmesi veya alınmasıdır” şeklinde tanımlanmıştır.
Bu anlamda vergi hatasının söz konusu olabilmesi için eksik ya da fazla vergi alınmasına veya istenmesine yol açan hatalı bir işlem yapılması gerekir. Bu anlamda vergi hataları çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.
 
Top