Vergi hukukunda kıyas

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Vergi hukukunda kıyas

Kıyas, bir olay hakkında yasada yer alan kuralın, nitelikleri ve koşulları ona benzeyen fakat yasada düzenlenmemiş diğer bir olaya uygulanmasını ifade etmektedir.
Vergi hukukunda kıyas yoluna başvurulması verginin hukukiliği ve yasallığı ilkesine ters düşmesi nedeniyle mümkün değildir. Zira kıyas yolunun uygulanması yasa hükmüne dayanmaksızın vergilendirme yapılması sonucunu doğurabilir. Bu da vergilendirmede keyfiliğe yol açan bir sonuç doğurabilir. Aynı zamanda kıyas hukuk devletinde verginin hukukiliğine de ters düşer.
Vergi hukukunda yorum yer almakla birlikte kıyas yoluna başvurulmaması, hukuki boşlukların yasa hükmü ile doldurulmasının amaçlanmasından kaynaklanmaktadır. Kıyas yoluna başvurulmak suretiyle vergilendirmeye gitmek yasa koyucunun yetkilerini kullanmak anlamına da gelebilir. Belirtilen nedenlerle vergi hukukunda kıyasa cevaz verilmemekle birlikte uygulamada da kıyasen vergileme söz konusu değildir. Zira kıyas uygulanması durumunda vergilendirme yetkisi bulunmayan yürütme ve yargı organları tarafından yasal olmayan vergiye tabi olaylar yaratılması ve vergilendirmeler yapılması riski söz konusu olabilir.
 

Benzer konular

Top