Vergi İdaresi İdari Teşkilat

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Vergi İdaresi İdari Teşkilat

Vergi uygulamalarının tespiti ile ilgili yetki genel olarak Maliye Bakanlığına ait bulunmaktadır. Maliye Bakanlığının vergi uygulamaları ile ilgili görev ve yetkilerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

a-Maliye politikasının hazırlanmasına yardımcı olmak ve uygulamak,
b-Devlet gelirlerini tahsil etmek ve gelir politikasını uygulamak,
c-Her türlü gelir işlemlerine ait yasa tasarılarını ve diğer mevzuatı hazırlamak veya hazırlanmasına katılmak,
d-Teşkilatın teftiş ve denetim görevini gerçekleştirmek,

Maliye Bakanlığının teşkilatı; merkez teşkilatı ve taşra teşkilatı ile yurt dışı teşkilatından oluşur.
Maliye Bakanlığının vergi hukuku uygulamalarını yürüten organ olarak, merkez teşkilatında 16.05.2005 tarih ve 25817 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5345 sayılı Gelir İdaresi Başkanlığı şeklindeki yapılanma öncesinde merkezde Gelirler Genel Müdürlüğü, taşra teşkilatında ise Gelirler Bölge müdürlükleri ile Defterdarlıklar, Mal Müdürlükleri ve vergi daireleri yer almakta iken 5345 sayılı Kanunla merkezde Gelir İdaresi Başkanlığı, taşrada ise bir kısım illerde Vergi Dairesi Başkanlıkları ve bu kuruluşların bulunmadığı illerde Defterdarlıklar ile Vergi Dairesi Müdürlükleri ve Malmüdürlükleri şeklinde bir örgütlenme yapısına gidilmiştir.
Merkezde Gelirler Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı şeklinde örgütlenmiş, taşrada ise bir kısım illerde vergi dairesi başkanlıkları kurulmak suretiyle bu illerde defterdarlıkların vergileme işlemleri ile ilgili yetkileri bu kuruluşlara devredilmiştir. Ancak vergi dairesi başkanlıklarının bulunmadığı illerde yine defterdarlıkların vergileme işlemleri ile ilgili yetkileri devam etmektedir. Gelirler Bölge Müdürlükleri ise kaldırılmıştır.
Vergi Dairesi Başkanlıklarının kurulduğu illerdeki vergi dairesi müdürlükleri idari yönden vergi dairesi başkanlıklarına bağlanmış bulunmaktadır.
 

Benzer konular

Top