1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Vergi kamusal ihtiyaçların giderilmesi amacıyla alınır

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Vergi kamusal ihtiyaçların giderilmesi amacıyla alınır

  Fertlerden karşılıksız olarak alınan vergiler devlet veya diğer kamu kuruluşları tarafından kamu ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla toplanır. Toplanan vergilerin doğrudan kamu ihtiyaçlarına harcanmamış olması verginin bu niteliğini ortadan kaldırmaz. Örneğin iç ve dış borç ödemelerinin vergi gelirleri ile karşılanmış olması ya da kamu kuruluşlarınca bir kısım kişi yada kuruluşlara çeşitli amaçlarla sağlanan finansal kaynakların vergi gelirlerinden ödenmiş olması, vergilerin söz konusu niteliğini değiştirmemektedir.
  Devletin, toplanan vergilerin kamusal ihtiyaçların giderilmesinde finansal kaynak olarak kullanması esas olmakla beraber, vergilerin harcama alanlarının verimli alanlar olması, toplumun ihtiyaçlarının giderilmesinde önem bakımından önceliklerin göz önünde tutulması gibi kriterlerin dikkate alınması gerekmektedir. Kamu kaynaklarının israf edilmesi durumunda vergi ödeyenler demokratik yollardan gerekli hesabı sorma hak ve yetkisine sahip bulunmaktadır.
  Özellikle demokrasinin ileri düzeyde olduğu ülkelerde toplum kesimleri, toplanan vergilerin nerelere harcandığı konusunda sorgulama yapma hak ve yetkisine sahip olmakta, bu yetkisini de belli edilmiş kurallar içinde kullanmak suretiyle vergi gelirlerinin toplum ihtiyaçları için en doğru biçimde kullanılmasını istemekte ve denetleyebilmektedir.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  4.297
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  491
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  557
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  551
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  695
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş