1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Vergi uygulamaları

Konusu 'Açıköğretim' forumundadır ve Mc_ÖRGE tarafından 12 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Etiketler:
 1. Mc_ÖRGE

  Mc_ÖRGE HalaMadrid

  Katılım:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.607
  Beğenileri:
  84
  Ödül Puanları:
  1.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Kaptan
  Yer:
  İzmir
  Banka:
  3.990 ÇTL
  VERGİ UYGULAMALARI  Anayasaya göre Bakanlar Kurulunun vergilendirmeye ilişkin değişiklik yapmaya yetkili olduğu konular: İstisnalar, Muafiyetler, İndirimler, Oranlar

  Anayasa mahkemesinin bir vergi kanununu yürürlükten kaldırma yetkisine sahiptir.

  Kendisi mükellef olmadığıhalde, mükellefle ilişkisi nedeniyle verginin hesaplanarak kesilmesi ve ödenmesi ve buna ilişkin biçimsel ödevlerin yerine getirilmesi açısından vergi idaresine karşımuhatap olan kişiye Vergi sorumlusu denir.

  Matrahın saptanmasına ilişkin usuller: Beyan usulü, Götürü usulü, İdarece takdir usulü, Karineler usulü Mesleki bir teşekküle kaydolunmasıtüccar bakımından işe başlamanın unsurlarındandır.

  Kollektif bir şirketin yıllık faaliyet bildiriminde yer alanlar: En yüksek nakit girişi, Gelir tablosu bilgileri, En yüksek nakit çıkışı, Bilanço bilgileri Borsa ajanlarının, Borsa acentalarının , Gümrük komisyoncularının, Noterlerin kazancıserbest meslek kazancıdır.

  Tüccarlar, faaliyetlerinden hiçbir gelir elde etmemiş olsa dahi, yıllık beyanname vermek zorundadır. 15.07.1997 tarihinde tasfiyeye giren ve 25.03.2000 tarihinde tasfiyesi sonuçlanan bir şirketin kurumlar vergisi açısından 4 tasfiye dönemi olacaktır.

  Tüketim kooperatiflerinde risturn istisnasının hesaplanmasında emek alımları, et ürünleri alımları, konserve alımları, giyecek alımlarıdikkate alınır. Hisselerin vergisiz olarak devri bakımından Anonim şirket ortaklarıdiğerlerine göre daha avantajlıdır.

  Bir işletmenin çeşitli şubeleri aynınumaralıfatura kullanmak isterlerse, Faturalara bölümlerin ayrıayrı isimlerin yazılmasıveya özel işaretler konulması zorunludur.

  İktisadi varlıklar, normal kullanma sürelerinden çok önce yıpranma ve yok olma gibi tehlikelerle karşı karşıya bulunuyorsa Fevkalade amortisman usulü uygulanır.

  Naim Uygun Anonim Şirketinin 31.12.1999 tarihinde 20 milyar TL'lik alacağının icra aşamasında olduğu ve henüz tahsil edilemediği görülmüştür. Buna göre şirketin yapmasıgereken işlem : Şüpheli alacak karşılığıayrılmalıdır.

  Avukatın milletvekilinden vekalet ücreti tahsil etmesi katma değer vergisine tabidir.
  Almanya'da ikamet eden mükellef A'nın babası, 01.02.1999 tarihinde İstanbul'da vefat etmiştir. Buna göre A'nın en geç hangi tarihe kadar veraset ve intikal vergisi beyannamesini vermesi gerekir.

  Yapı kooperatiflerinin sahip oldukları hizmet binalarının bina vergisinden muaf tutulmasının
  koşulu Kiraya verilmemesidir. Eğlence vergisinin mükellefi Eğlence yerini işleten gerçek ve tüzel kişilerdir.

  80 milyon TL'ye sattığıbir müzik seti için fatura düzenlemediği tespit edilen bir tacire kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezasının miktarı8 milyon TL'dir.

  21.01.1999 tarihinden itibaren Vergi ziyaıcezası uzlaşmaya konu olamaz. Vergi hatalarını ortaya çıkarma yolları: İlgili memurun hatayıbulması, Üst memurların yaptıkları incelemeler, Teftiş, Vergi incelemesi Genel bütçeye dahil vergi hatalarının düzeltilmesinde şikayet yoluyla başvuru Maliye Bakanlığına yapılır.

  Doğal afetler nedeniyle vergi borcunu terkin etme yetkisi Maliye Bakanlığına aittir.
  Bakanlar Kurulunun vergi konusunda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisinin olmamasının nedeni: Vergi ödevine ilişkin Anayasa hükmü, Anayasanın siyasi haklar ve ödevler bölümünde yer almıştır. Siyasi haklar ve ödevler konusunda KHK çıkartılamayacağından vergi konusunda da KHK çıkartılamaz.

  Danıştay, Bakanlar Kurulu kararlarını yürürlükten kaldırabilme yetkisine sahiptir. Mükelleflerin ödevleri: Bildirim, Defter tutma, Belgeleri saklama, Beyanname verme Vergi tarhı şekilleri: İkmalen, Beyannameye dayanan, Re'sen, Verginin idarece tarhı Ocak-Mart aylarıiçin belirlenen kazanç üzerinden hesaplanan geçici vergi en geç 15 Mayısta ödenir.
   

Sayfayı Paylaş