1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Vergi yasalarının yer bakımından uygulanması

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Vergi yasalarının yer bakımından uygulanması

  Vergi yasalarının uygulandığı yer vergilendirme açısından önem kazanmaktadır. Vergilendirme yetkisi bir anlamda devletin egemenlik hakkının sonucudur. Ülke sınırları içinde devletin egemenlik hakkının mutlak oluşu, vergilendirme yetkisinin de ülke sınırları içinde tartışmasız olmasını gerektirmektedir.
  Bir devletin egemenlik sınırları içinde yaşayan herkes o devletin yasalarına uymak zorunluluğunda olup, bu husus “ kanunların mülkîliği” ilkesinin bir sonucudur. Bu ilkenin gereği, ülke sınırları içinde gerçekleşen vergiye tabi işlemler o ülke tarafından vergilendirilir.
  Bir ülkenin vergi yasalarının uygulanması yer bakımından, o ülkenin coğrafi sınırları içi olmakla birlikte, ülke sınırları içinde bulunan serbest bölge ve serbest limanlar, yine o ülkenin iradesi ile vergi yasalarının uygulama alanı dışında tutulabilmektedir. Bu bakımdan serbest bölgeler vergilemenin yerelliği ilkesinin istisnasını teşkil etmektedir. Uluslararası anlaşmalarla da ülke sınırları içinde gerçekleşen bir kısım vergiye tabi işlemler vergi dışında tutulabilmektedir.
  Diğer taraftan vergi yasalarının diğer devletlerin egemenlik alanı içinde uygulanması mümkün değildir.
  Vergi yasalarının yer bakımından uygulanması vergilendirme yetkisinin kaynak ilkesine göre kullanılması sonucunu doğurmaktadır .Vergi yükümlülerinin ikametgâh veya tâbiiyetlerinin bulunduğu yer de vergilendirme yetkisinin kullanılmasında önem kazanmakta ve bu suretle vergilendirmede kişisellik ilkesi uygulanmış olmaktadır.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  4.300
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  691
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.355
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  697
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.306
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş