1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Vergilendirmede Süreler

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  VERGİLENDİRMEDE SÜRELER

  Genel olarak hukukta ve özelde vergi hukukunda sürelerin büyük önemi bulunmaktadır. Kişilerin, haklarını kullanabilmesi belirli sürelere bağlandığı gibi vergi alacaklısı olan devletin veya kamu kuruluşlarının hak ve yetkilerini kullanabilmesi de ancak belli süreler içinde söz konusu olmaktadır. Süre aşılması durumunda hakkın kullanılması mümkün olamamaktadır.
  Vergilendirme işlemlerinde süreler kural olarak yasa ile belirlenir. Vergi Usul Kanununun 14’üncü maddesinde bu husus açık olarak hüküm altına alınmıştır. Buna göre vergi muamelelerinde süreler vergi kanunları ile belli edilmektedir. Vergi kanunu deyimi, Vergi Usul Kanunu ile, bu kanun hükümlerine tabi olan vergi, resim ve harç kanunlarını ifade etmektedir. Söz konusu kanunlarda belirlenen süreler yasal süreleri ifade etmektedir. Kanunda açıkça yazılı olmayan hallerde ise idare tarafından 15 günden az olmamak üzere bir süre belirlenir. İdare tarafından belirlenen süreye idarî süre denilir. Buna göre vergi hukukunda süreler yasal süre ve idari süre olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır.
   
Benzer Konular
 1. ahbeabi
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  645
 2. akpinar27
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.596
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.342
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  495
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  524
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş