Vergilendirmenin hukuki niteliklerine göre sınıflandırılması

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,254
Takım
GALATASARAY
#1
Vergilendirmenin hukuki niteliklerine göre sınıflandırılması

Bu sınıflandırmaya göre süreler hak düşürücü süreler, vergi ödevleri ile ilgili süreler, müsamaha süreleri ve düzenleyici süreler olarak sınıflandırılmaktadır.
Hak düşürücü süreler belli zaman içinde kullanılmadığı takdirde haktan yararlanılması olanaksız olan sürelerdir. Örneğin dâva açma süresi bu tür süreyi ifade eder.
Vergi ödevleri ile ilgili süreler ise belli vergisel ödevlerin yerine getirilmesini öngören sürelerdir. Beyanname verme süresi vergi ödevleri ile ilgili sürelere bir örnek oluşturmaktadır.
Müsamaha süreleri mükelleflerin yarar sağlamalarını öngören sürelerdir. VUK’nun 376’ncı maddesinde belirtilen vergi cezalarında indirim uygulanabilmesi için ihbarnamenin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde vergi dairesine müracaat etme zorunluluğu ile ilgili süre müsamaha süresine örnek olarak gösterilmektedir.
Düzenleyici süreler ise yaptırımları bulunmayan, belli bir süre içinde idarenin görevini yerine getirmesini amaçlayan sürelerdir. İhracatçılara yapılacak vergi iadesi işlemlerinin, herhangi olumsuz bir durum olmaması halinde 7 gün içinde tamamlanması gerektiğine ilişkin vergi idaresine yönelik Maliye Bakanlığınca belirlenmiş bulunan idari süre düzenleyici sürelere tipik bir örneği teşkil etmektedir.

Öğretide yer alan sınıflandırma kıstaslara göre çeşitlilik göstermekle birlikte, süreler esas olarak yasal süreler ve idari süreler olarak ortaya çıkmaktadır.
 
Top