1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Verginin malî güce göre alınması ilkesi

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Verginin malî güce göre alınması ilkesi

  Verginin mali güce göre alınması ilkesi, ödenebilme gücünü ifade ettiği gibi, vergi yükünün malî gücü yüksek olanlarda daha fazla olmasının da göstergesini ifade etmektedir. Mali güce göre vergilendirme, kişilerin ekonomik ve kişisel durumları göz önüne alınarak yapılan vergilendirilmeyi ifade etmektedir. Herkes malî gücüne göre vergi vermek durumundadır. Mali gücü yüksek olandan daha çok, az olandan ise daha az vergi alınması bu ilkenin gereğidir.
  Diğer yandan malî güce göre vergi alınması, verginin gelir üzerinden alınmasını da zorunlu kılmaktadır. Bu ilkeyi savunanlar servet üzerinden vergi alınmasının malî güce göre vergi alınması ilkesine aykırı düştüğünü kabul ve ileri sürmektedirler. Zira servet üzerinden alınan vergiler mali gücü ifade eden bir gösterge değildir. Malî güç daha ziyade ödemeyi gerçekleştirebilecek bir potansiyele sahip olmayı ifade etmektedir. Bu potansiyel de geliri ifade etmiş bulunduğundan, malî güç ilkesi daha ziyade gelir üzerinden alınan vergiler için bir anlam ifade etmektedir. Mali güç bu anlamda vergi ödeyebilme gücüdür. Bu bakımdan “mali güç” deyimi yerine “ödeme gücü” deyiminin kullanılması daha uygun bulunmaktadır.
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.055
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  661
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.121
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  920
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  428
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş