Notu Gizle
Forumda Para Kazanın !!!
Merhaba Ziyaretçi. Forumdaki aktiviteleriniz oranında para kazanabilirsiniz. Paylaşım yaparak biriktireceğiniz sanal para ile TL değişimi yapıyoruz. Detaylar için BURAYA tıklayınız.

Merket Sistemi: Tıkla
Banka Sistemi: Tıkla
Sistem Özellikleri: Tıkla

Verginin ödenmesi - Verginin tahsili

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO
  Melek

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  58.133
  Beğenileri:
  5.402
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Bayan
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  ❤ Şehr-i İstanbul ❤
  Banka:
  9.569 ÇTL
  Verginin ödenmesi - Verginin tahsili

  Verginin tahsili mükellef açısından kanuna uygun olarak ödenmesini ifade etmektedir. Vergi alacaklısı için tahsil işlemi, vergi borçlusu için ödeme işlemi söz konusu olmaktadır. Diğer bir deyişle vergi, ödeme ile son bulur. Tahakkuk işleminin aksine tahsil işlemi idari bir işlemdir. Dolayısıyla idari bir işlem olan tahsil işlemi ile ilgili olarak mükellefin yargı yoluna başvurma hakkı bulunmaktadır.
  Vergi borcu esas itibariyle mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine yatırılır. Mükelleflerin bağlı olduğu vergi dairesi V.U.K’ nun 4’ncü maddesi gereği vergi kanunları ile belli edilir. Ancak Maliye Bakanlığı gerekli gördüğü hallerde çeşitli kıstaslara göre mükelleflerin bağlı olacakları vergi dairesini tespit etmeye yetkili bulunmaktadır.
  Mükellef vergi borcunu vergi dairesinin bulunduğu belediye sınırlarının dışındaki bir vergi dairesine de yatırabilir. Ancak bağlı bulunulan vergi dairesinin belediye sınırları içinde bulunan diğer bir vergi dairesine borcun ödenmesi durumunda da, hangi vergi dairesi adına ve hangi vergi borcu için yatırıldığının belli edilmesi şartıyla verginin ödenmiş sayılması gerekir.
  A.A.T.U.H.K.’nun 39’ncu maddesinin ilk fıkrasında özel kanunlarında ödeme yerinin gösterilmemesi halinde kamu alacaklarının borçlunun ikametgahının bulunduğu yer tahsil dairesine ödeneceği belirtilmiştir. Buna karşılık Borçlar Kanununun 73’ncü maddesinde, ödeme yerinin taraflarca belli edilmemesi halinde alacaklının bulunduğu adreste ödeneceği hüküm altına alınmıştır.
  Her vergi kanununda o verginin ödeme zamanları belirtilmiştir. Verginin ödeme zamanının son günü vade tarihini ifade etmektedir. Kamu alacağının vade tarihinde ödenmemiş olması durumunda, vade tarihi ile ödeme tarihi arasında geçen süre için 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkında Kanun uyarınca ayrıca gecikme zammı tatbik edileceği gibi, verginin vade süresi içinde ödenmemesi durumunda cebri tahsil yoluna da gidilebilir.
   

Sayfayı Paylaş