Virüs nedir ? İLK VİRÜSÜN HİKAYESİ

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1


VİRÜS NEDİR
Virüsler birer programdır. Fakat kendi kendilerini kopyalarlar, bir yerden bir yere bulaşırlar. Bilgisayarınız çalıştırıldığında otomatik olarak faaliyete geçerler. Bir virüsün bir diğer dosyaya veya sürücüye geçmesi çok kolaydır. Örneğin virüslü bir disket bilgisayara takıldığında disketin içinde hangi dosyaların olduğuna bakıldığında yani "dır" yazılıp enter tuşuna basıldığında virüs anında bilgisayarınıza bulaşabilir.


VİRÜS TÜRLERİ
Virüsleri ikiye ayırabiliriz. Bunlar BOOT virüsleri ve FILE virüsleridir.


BOOT VİRÜSLERİ
Boot virüsleri hard diskin veya disketin boot sektörlerine yerleşirler. Bilgisayarlar açıldığında veya resetlendiğinde disketin veya hard diskin boot sektöründeki yükleyici program olarak çalıştırılır ve faal duruma geçerler. Kullanıcıların çalıştırdıkları her programa bu sayede ulaşarak çeşitli sorunlara yol açarlar.

FILE VİRÜSLERİ

Dosya virüsleridir. Bu tür virüsler programların sonuna kendilerini ekleyerek dosya uzunluklarını artırırlar. Dosya virüslerini en kolay bulabilmek için Command.com dosyasının uzunluğuna bakılır., Ancak bunun için dos versiyonlarına göre command. com' un uzunluklarını bilmek gerekmektedir. Bu tür virüsler genellikle uzantısı EXE ve COM olan dosyalara bulaşırlar.

VİRÜSLERİN ETKİLERİ


Virüsler genellikle bir başka dosyaya bulaşıp yer kaplamaktan öte gitmemekle birlikte bilgisayarda yavaşlama, kilitlenme ve bazen de dosyaların bozulmasına neden olmaktadırlar. Bazı virüsler ise çok zararlı olabilir. Harddiskin formatlanmasına, biosların silinmesine ve verilerin bozulmasına sebep olabilirler.

VİRÜSLERDEN KORUNMA

Kesinlikle virüslü olup olmadığı bilinmeyen disketler bilgisayara takılmamalıdır. Genellikle virüsler internetten indirilen programlardan, e-mail'lerden ve oyun programlarından bulaşmaktadır. Mümkünse dışarıdan temin edilen disketler bilgisayara takılmadan önce virüs kontrolünden geçirilmelidir. En iyi korunma yabancı disketlerin kesinlikle bilgisayara takılmamasıdır.
VİRÜS TEMİZLEME

Öncelikle bir virüs tarama ve temizleme programı gerekir. Bunlar CPAV, FPROT, SCAN, NORTON, gibi virüs temizleme programlarıdır. Programları bilgisayarınıza yükledikten sonra Update (güncelleme) etmeyi ihmal etmemelisiniz. Aksi taktirde yeni çıkan virusleri temizleyemezsiniz.

 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#2

İLK VİRÜSÜN HİKAYESİ
Diğer öğrenciler zararlı olması muhtemel bilgisayar programları hakkında yazılı ödevler hazırlarkenVirüs Tarihi-Virüslerin Hikayesi-Virüsler Nasıl Gelişdi-Bilgisayar Pc Virüsleri Hakk Fred Cohen çalışan bir virüs örneği geliştiren ilk kişi oldu.

CohenVirüs Tarihi-Virüslerin Hikayesi-Virüsler Nasıl Gelişdi-Bilgisayar Pc Virüsleri Hakk hazırladığı ödevde bilgisayar virüsünü "diğer programlara kendisinin bir versiyonunu bulaştıran bilgisayar programı" olarak tanımlamıştı.

ÖğrenciVirüs Tarihi-Virüslerin Hikayesi-Virüsler Nasıl Gelişdi-Bilgisayar Pc Virüsleri Hakk hazırladığı virüsüVirüs Tarihi-Virüslerin Hikayesi-Virüsler Nasıl Gelişdi-Bilgisayar Pc Virüsleri Hakk Vax adlı mini-bilgisayarı geliştirmek için yazılan bir grafik programına ekledi. VD adlı grafik programının içine gizlenen virüsünVirüs Tarihi-Virüslerin Hikayesi-Virüsler Nasıl Gelişdi-Bilgisayar Pc Virüsleri Hakk kullanıcıların bilgisayardaki hareketleriyle cihazdaki diğer programlara bulaşmasını gözlemleyen CohenVirüs Tarihi-Virüslerin Hikayesi-Virüsler Nasıl Gelişdi-Bilgisayar Pc Virüsleri Hakk virüsün bütün sisteme bulaşma sürecini takip etti. Testleri sürdüren CohenVirüs Tarihi-Virüslerin Hikayesi-Virüsler Nasıl Gelişdi-Bilgisayar Pc Virüsleri Hakk virüsün sistemdeki herhangi bir parçayaVirüs Tarihi-Virüslerin Hikayesi-Virüsler Nasıl Gelişdi-Bilgisayar Pc Virüsleri Hakk bir saatten az bir sürede ulaştığınıVirüs Tarihi-Virüslerin Hikayesi-Virüsler Nasıl Gelişdi-Bilgisayar Pc Virüsleri Hakk en kısa sürenin de beş dakika olduğunu gördü.

Doktora öğrencisiVirüs Tarihi-Virüslerin Hikayesi-Virüsler Nasıl Gelişdi-Bilgisayar Pc Virüsleri Hakk 10 Kasım 1983'te düzenlenen bir güvenlik konferansında deneyin sonuçlarını sundu. Bilgisayar virüsünün ilk modelinin yarattığı şaşkınlığın ardından bu tür başka deneyler yapılması yasaklandı ancak CohenVirüs Tarihi-Virüslerin Hikayesi-Virüsler Nasıl Gelişdi-Bilgisayar Pc Virüsleri Hakk diğer bilgisayar sistemlerini etkileyebilecek benzer virüs modelleri geliştirdi. "Virüsler bilgisayar şebekelerinde de tıpkı bilgisayarda olduğu gibi yayılıyor. Bu da virüslerin mevcut şebekeler için bir tehdit olduğunu gösteriyor" diyen Cohen'in sözleri bugün gerçekleşen bir kehanet olarak karşımıza çıkıyor.
 
Top