Vista Hakkında Merak Edilenler

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#1
Herkesin merak ettiği soruları Microsoft tek tek cevapladı. Vista hakkında en çok merak edilen konular ve cevapları burada...

Vista çıktığından bu yana bir kısmı gerçek, bir kısmı da şehir efsanesi kıv¤¤¤¤¤ gelen onlarca konuda pek çok soru ve cevapla karşılaştık. Vista'nın donanımlarla uyum problemi bulunduğu, yazılımları çalıştırmadığı, XP'nin daha performanslı çalıştığı ve benzeri tarzda onlarca soru her gün farklı yollardan Microsoft yetkililerine yöneltiliyor.

İşte bizzat Microsoft yetkilileri tarafından cevaplanan, Vista hakkında en çok merak edilen sorular;

1. Giriş
2. Windows Vista için donanım uyumluluğu konusu ne durumda?
3. Vista’nın donanım ihtiyacı fazla mı?
4. Windows Vista için yazılım uyumluluğu
5. Windows Vista'da güvenlik ne durumda?
6. Performans olarak Vista mı yoksa XP mi daha iyi?
7. Son kullanıcılar için Vista'nın XP'ye göre üstünlükleri neler?
8. Windows Vista enerji tüketimi açısından ne durumda?
9. Vista satışları ne seviyede?
10. XP satışlarının sona ermesi Vista satışlarını etkiledi mi?
11. Bazı kurumlar XP'nin pek çok ihtiyaçları için yeterli olduğunu iddia ediyor, bu doğru mu?

2. Windows Vista için donanım uyumluluğu konusu ne durumda?
Windows Vista 80.000'den fazla donanımı desteklemektedir. Ürünün piyasaya çıkışından bu yana 47.000'den fazla yeni donanım sürücüsü ilave edilmiş durumdadır.

Windows Vista bu hali ile en fazla donanımı destekleyen işletim sistemidir.

Dünyadaki bilgisayarların (üzerlerindeki donanımlarla birlikte) % 90'ından fazlası Windows Vista üzerinde mevcut bulunan ya da Windows Update'den gelen sürücüler ile sorunsuz çalışmaktadır.

3. Vista'nın donanım ihtiyacı fazla mı?


Windows Vista bugünün PC pazarında donanım özellikleri ve fiyat olarak “orta seviye” denebilecek donanımlarda sorunsuz ve iyi performans ile çalışmaktadır.

Kısa bir süre içerisinde ortalama seviyede donanımlarda standart hafızanın 2GB seviyelerine gelmesi beklenmektedir. Bu donanım seviyesinde Windows Vista oldukça iyi bir performans göstermektedir.

4. Windows Vista için yazılım uyumluluğu
Windows Vista ürün lansmanından bugüne yazılım uyumluluğu konusunda önemli mesafe kat edilmiş durumdadır. En çok kullanılan 200'den fazla iş uygulaması Windows Vista ile sorunsuz çalışmaktadır. Bazı iş uygulamaları en optimum ve iyi performansı verebilmek için Windows Vista ya da Windows Vista 64 Bit gerektirmektedir.

Tüm güvenlik ve anti virüs yazılımları Windows Vista ortamında sorunsuz çalışmaktadır.
Yerel uygulamalarda da uyumluluk konusunda önemli mesafe kat edilmiş durumdadır. En yaygın kullanılan yerel iş çözümlerinden biri olan Logo, Windows Vista için uyumluluk testlerini ve sertifikasyon sürecini tamamlamış durumdadır.

5. Windows Vista'da güvenlik ne durumda?
Windows Vista ile güvenlik konusunda önemli bir gelişme sağlanmıştır. Kullanıma girdiklerinin birinci yılında tüm işletim sistemlerinde saptanan güvenlik açıklarını gösteren tablo şöyledir:


Bu tabloda yer alan veriler ilgili firmaların web sitelerinde yayınladıkları verilerden derlenmiştir.

Kurumsal veri kayıplarının önemli bir nedeni, kaybedilen ya da çalınan taşınabilir bilgisayarlardır. Windows Vista bu riskin ortadan kaldırılması için çok güçlü bir çözüm getirmektedir. Windows Vista ile sunulan Bitlocker çözümü oldukça güçlü bir araçtır. Bitlocker bir bilgisayar çalınsa ya da kaybolsa dahi, kullanıcısın şifresi olmaksızın içindeki bilgileri erişilmesini imkânsız hale getiren bir teknolojidir.

6. Performans olarak Vista mı yoksa XP mi daha iyi?

Windows Vista SP1 pek çok senaryoda Windows XP SP3 ile karşılaştırılabilir ya da daha iyi performans sunmaktadır. Performans karşılaştırmaları yapılırken Windows Vista'nın sunmuş olduğu entegre pek çok özellik göz önüne alınmıştır.

Çok önemli bir verimlilik aracı olan Search, entegre güvenlik özellikleri olan Bitlocker ve Kullanıcı Erişim Denetimi (UAC) gibi özellikler doğal olarak sistem kaynaklarından bir miktar tüketmektedirler. Öte yandan bu araçlar daha verimli bir çalışma ortamı, daha güvenli İnternet ve bilgisayar kullanımı sağlamaktadırlar.

7. Son kullanıcılar için Vista'nın XP'ye göre üstünlükleri neler?
Windows Vista son Kullanıcılar için pek çok faydalı ve beğenilen özellik sunmaktadır. Örneğin;

Aero: Yepyeni ve mükemmel son kullanıcı ara yüzü: Aero; Aero medyada ya da İnternet ortamında yazan pek çok bağımsız yazar ve son kullanıcı tarafından beğeni ile karşılanmıştır.
Windows Movie Maker: Windows Vista ile sunulan Windows Movie Maker'ın son sürümü HD standartlarını desteklemektedir. 1080p'ye kadar tüm çözünürlüklerde HD filmlerin oluşturulmasını, düzenlenmesini sağlar. Pek çok Video kamerayı ve görüntü aygıtını otomatik olarak tanır ve destekler.
Windows DVD Maker: Windows Vista ile sunulan Windows DVD Maker ile otomatik ve hızlı bir şekilde DVD oluşturmak mümkündür.
Ebeveyn Denetimleri: Ebeveyn Denetimleri ile anne babalar, çocuklarının güvenli ve kontrollü şekilde bilgisayar ve İnternet kullanmalarını sağlayabilir, gözleri arkada kalmadan çocuklarının İnternet dünyasını keşfetmesini sağlayabilirler.
Yedekleme Merkezi: Yedekleme Çözümü; Windows Vista ile gelen akıllı yedekleme çözümü tüm bilgisayarın yedeğinin tek tuş ile alınmasını, gerektiğinde hızlıca yedekten dönülmesini sağlar. Kullanıcıyı gereksiz detaylarla yormaz.
Search: Entegre ve güçlü arama aracı bilgisayar deneyimini tamamen yeni bir noktaya taşımaktadır. Bilgisayarın içinde bulunan tüm dosyaları, dosyaların isimlerini, dosyaların içinde kayıtlı bilgileri, Outlook içinde yer alan e-postaları, e-postaların içinde yer alan metinleri ve ekinde yer alan dosyaları da içerecek şekilde indeksleme yapan arama alt yapısı aranan bilgi ve belgeleri saniyeler içerisinde bularak son kullanıcının hayatını kolaylaştırır.
UAC, Kullanıcı Erişim Denetimi: Bu özellik son kullanıcın İnternet Deneyimini çok daha güvenli hale getirmektedir. İnternet ortamında bulunabilecek kötü niyetli web sitelerinin bilgisayarın içinde bulunan tehdit oluşturacak bir takım komut ve uygulamaları çalıştırmasının önüne geçilmesi sağlamaktadır.
Yeni Start Menüsü: Yeni güçlü Start menüsü oldukça kolay bir kullanım sunar. Entegre arama aracı ile kullanımı oldukça hızlandırır.
Sidebar: Ekranın sağında (başka bir yerde durmak üzerede ayarlanabilir) yer alan, üzerinde pek çok uygulamanın ihtiyaca göre çalıştırılabileceği bir alan sağlar. Bir kısmı ülkemizden olmak üzere binlerce sidebar uygulaması (gadget) geliştirilmiştir. Hurriyet.com ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi trafik bilgisi gadget'ı buna güzel bir örnektir.
DirectX 10: Windows Vista İşletim Sistemi ile grafik motorumuzun yeni sürümü gelmektedir. DirectX 10 üst düzey bir grafik kalitesi sunmaktadır. Aynı oyunun Windows XP ile Windows Vista deneyiminde görsel olarak önemli iyileşmeler olduğu pek çok kullanıcı tarafından ifade edilmiştir.

8. Windows Vista enerji tüketimi açısından ne durumda?
Windows Vista iyi yönetilen bir ortamda Windows XP'ye göre önemli enerji tasarrufu imkânı sağlamaktadır. PC başına 30 $'ı bulabilecek yıllık enerji tüketimi tasarrufu özellikle büyük yapılarda çok önemli maliyet avantajı yaratacak, bunun ötesinde karbon emisyonuna ve dolayısıyla çevre korumaya önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Windows Vista'nın enerji yönetim özelliklerinin tümü kullanıldığında, kurumsal ortamlarda Windows Vista'ya geçen her 10 PC'nin karbon salınımı açısından bir arabanın kullanılmaması anl¤¤¤¤¤ geldiği ortaya konulmuştur.

Microsoft, çevre dostu yeni bir uygulamayı başlattığını da geçtiğimiz günlerde duyurdu. Ücretsiz olarak indirilebilen Verdiem's Edison uygulamasıyla Windows Vista ve Windows XP kullanıcıları masaüstü enerji yönetimlerini geliştirerek daha fazla enerji tasarrufu yapabilmeleri sağlanmıştır.

Verdiem's Edison, bilgisayarın enerji tüketiminin çok daha etkin olarak denetlenmesine imkân vererek karbon salınımını azaltmaktadır. İşletim sisteminin mevcut güç ayarlarını daha fazla enerji tasarrufu yapacak şekilde geliştirmekte; tüketici dostu, kullanması ve yönetmesi kolay bir kullanıcı ara yüz sunmaktadır. Kısa zamanda bu uygulamanın on binlerce kopyasının indirilmesi Türk kullanıcısının konuya olan ilgisini göstermektedir.

9. Windows Vista satışları ne seviyede?

Windows Vista İşletim Sistemi Microsoft tarihinin en hızlı satılan işletim sistemidir. Bugüne kadar 200 milyondan fazla Windows Vista kopyası satılmış durumdadır. Windows Vista PC satışlarındaki artış sadece PC satışlarından kaynaklanmamaktadır. Aksine Windows satışlarındaki büyüme, PC pazarındaki büyümenin 2 (iki) puan üzerinde gerçekleşmiştir.

Yani hali hazırda bilgisayarı ve Windows XP lisansı olan pek çok KİŞİ VE kurum da Windows Vista lisansı almış durumdadır. Kurumsal müşterilerimiz ürünlerini, içinde Windows Vista, Office ve Sunucu erişim lisanslarının yer aldığı “Enterprise Agreement” modeli ile almaktadırlar. Bu model ile yapılan satışlarımız Microsoft'tun büyümesinin üzerinde bir artış göstermiştir. Bu müşterilerimizin Windows Vista İşletim sistemine olan beğeni ve güvenlerinin göstergesidir.

Microsoft ‘un satışları ile ilgili güncel bilgilere aşağıdaki adresten erişilebilir:

www.microsoft.com/msft

10. XP satışlarının sona ermesi Vista satışlarını etkiledi mi?
30 Haziran 2008 günü büyük ölçekli sistem üreticilerine yönelik Windows XP lisansı seçeneği sona ermiştir. Ancak küçük sistem üreticilerine yönelik Windows XP lisansı satışı 31 Ocak 2009 tarihinde sona erecektir.

Nettop ya da Netbook tabir edilen donanımlar için ise, Windows XP satışımız devam etmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere sistem üreticilerimiz için Windows XP hala temin edilir bir seçenek olarak sunulmaktadır.

Ancak pazardan gelen talep neticesinde oluşan PC modellerinin neredeyse tamamının Windows Vista (çoğunlukla Windows Vista Home Premium) içeriyor olması bu yöndeki müşteri talebini göstermektedir.
 

Benzer konular

Top