Vitiligo Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Vitiligo Nedir?

Nasıl Tedavi Edilir?Vitiligo dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Modern Tıp Vitiligo için gereken tedavi uygulandığında geçen iyileşen bir hastalık olarak görmektedir
Her beyaz leke vitiligo değildir ! Vitiligo olduğu düşünülen rahatsızlıkta vitiligo olmayabilir! özellikle sıkıntılı stresli bir süreçten geçmek Vitaminsizlik gerekli gıdanın alınamaması Antibiyotik ilaç tedavileri Ağrılı , Ateşli hastalıklar Uyku bozukluğu psikolojik bunalım Bu hastalığı tekiklemektedir .

Vitiligo Nasıl Oluşur ?
Vitiligo’da bağışıklık sistemimiz yanlış programlanarak ciltte bulunan dost melanosit yani cilde renk veren hücreleri ortadan kaldırır. Hastalıklı bölgelerde cilde rengini veren melanositlerdeki rahatsızlık nedeniyle tüyler ve kıllardada beyazlık görülür. Beyaz renge dönüşen bölgeler çeşitli büyüklüklerde olabilir. Kimi zaman görünmeyecek kadar küçük olan bu bölgeler, kimi zaman çok daha büyük boyutlara ulaşabilir ve hatta derinin büyük bir bölümünü etkilemiş olabilir. Sıklıkla vücudun yüz, dudak, boyun, göğüs, penis, diz, dirsek ve el ve kol bölgelerinde görülür. Hastalık sonucu oluşan bu beyaz bölgeler güneş sonucu oluşan ultraviyole ışınına karşı diğer bölgelerden daha hassas olurlar. Hastalıklı kişilerde güneş yanıklarından, veya alınabilecek herhangi bir darbelerden sonra yeni vitiligo bölgeleri oluşabilir. Vitiligo hastalığı birçok hastalıklarla (tiroid, kansızlık vs.) beraber aynı anda kişilerde görülebilinir.
Vitiligo’da hastalıklı bölgeler güneşin etkisiyle çevredeki sağlıklı renk melanosit hücreleri bronzlaşınca ortaya çıkar. Yani güneş vitiligoya neden olmaz sadece belirgin hale gelmesini sağlar.Ayrıca efsanevi pop sanatçısı Michael Jackson 1980 yıllarında vitiligo hastalığı ortaya çıkmıştı yalnız o yıllarda bu hastalık için tıp pek bir şey yapamıyordu . Hastalık diger insanlara nazaran Michael’ın vücudunda daha yoğun görülmüştür . Ünlü sanatçı yıllarca bu hastalıkla mücadele etmiştir . Hastalığının ilk zamanları beyazlaşan bölgeleri makyajla gizliyerek zenci teni süsü vermiştir . Beyazlaşma vücudunun geneline yayılınca göz önünde olan bölgelerini bu kez makyajla beyaz tenine çevirmiştir.
 
Düzenleyen yönetici:

Benzer konular

Top