1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Vize Durumu

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve imposibel tarafından 7 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. imposibel

  imposibel Usta

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  588
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  307 ÇTL
  Bu rehber özellikle yaz aylarında Türkiyeye gelen vatandaşlarımızın karşılaştıkları sıkıntıları en aza indirmek, yol veya yolculuk koşulları hakkında önceden bilgi sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.


  Bu rehber özellikle yaz aylarında Türkiyeye gelen vatandaşlarımızın karşılaştıkları sıkıntıları en aza indirmek, yol veya yolculuk koşulları hakkında önceden bilgi sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

  Vatandaşlarımızın yola çıkmadan seyahat belgeleri, vize, yolculuk araçları ile ilgili konular, gümrük formaliteleri, güvenlik, geçilecek ülkelerdeki makamların tutumu ve izlenecek yollar konusunda araştırma yapmaları gerekmektedir.

  ADAC (Almanya Otomobil Kulübü) ülke broşürleri seyahatlerin hazırlanmasında önemli bir kaynaktır.

  Vizenin, sınırda alınma olanağı olsa bile, seyahate çıkmadan önce ikamet edilen yerdeki ilgili konsolosluktan alınması tavsiye edilir. Vize alınmasının ülkesine göre zahmetli ve zaman alıcı olduğu akıldan çıkarılmayıp, vakitlice müracaat edilmelidir. Vize gidiş-dönüş yani çift transit alınmalıdır.


  Türkiyeye seyahat eden vatandaşlarımızın güzergahları üzerindeki ülkelere ilişkin vize durumu özetle aşağıda sunulmaktadır.


  895 VE 896 SAYILI AB KARARLARI


  1. Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği sınırlarından geçişler konusunda birtakım kolaylıklar öngören 895 ve 896 sayılı kararları 14 Haziran 2006 tarihinde kabul etmiş ve sözkonusu kararlar 10 Temmuz 2006 tarihinde yürürlüğe girmiştir (Danimarka'nın sözkonusu kararlara ilişkin tutumu netlik kazanmamıştır.)


  2. Bu kararlardan 895 sayılı karar, Schengen düzenlemelerine taraf ülkeler ile Avrupa Birliğine 1 Mayıs 2004 tarihinde üye olan ülkelerden geçerli vize ya da ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşları için AB'nin yeni üyelerinden (bu karara taraf olmaları halinde) transit geçişlerde 5 gün süreyle vize muafiyeti öngörmektedir.


  896 sayılı karar ise İsviçre ve Lihtenştayn'da yasal oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının Schengen'e taraf ülkelerden ve AB'nin yeni üye ülkelerinden (kararı kabul etmeleri halinde) yine 5 güne kadar transit geçişlerde vizeden muaf tutulmalarını hükme bağlamaktadır.


  3. Sözkonusu kararlara AB'nin yeni üyelerinden Çek Cumhuriyeti, Letonya, Macaristan, Polonya, Slovakya ve Slovenya taraf olduklarını açıklamıştır. Bu çerçevede, durumları aşağıdaki koşullardan birine uyan vatandaşlarımızın adıgeçen ülkelerin ulusal vizelerine ihtiyaç duymaksızın bu ülkelerden azami 5 gün zarfında transit geçmeleri mümkündür:


  - Schengen düzenlemelerine taraf ülkeler (Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka,

  Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Lüksemburg, Norveç,

  Portekiz,Yunanistan ve Malta) tarafından düzenlenen geçerli vize veya ikamet izni hamili olmak.


  - Avrupa Birliğinin yeni üye ülkeleri (Çek cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Litvanya,

  Macaristan, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya) tarafından verilen geçerli vize ya da ikamet izni hamili olmak.


  - İsviçre ve Lihtenştayn tarafından düzenlenen geçerli ikamet izni hamili olmak.


  BULGARİSTANDAN TRANSİT GEÇECEK VATANDAŞLARIMIZ


  "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Bulgaristan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 10 Mart 1993 tarihinde Sofya'da Akdedilen Vize Anlaşmasının Tadiline İlişkin Anlaşma" 10 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir.


  Bu itibarla, Anlaşma hükümleri uyarınca, herhangi bir AB ülkesi vizesi veya Schengen vizesi hamili veya AB/Schengen ülkeleri ile İsviçre ve Lihtenştayn'da ikamet izni bulunan umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Bulgaristan üzerinden 5 güne kadar vizesiz transit geçiş yapabileceklerdir.


  SIRBİSTAN VE KARADAĞ


  Sırbistan-Karadağ Bakanlar Konseyi, 3 Ekim 2003 tarihinde aldığı bir kararla, AB üyesi ülkeler ile İsviçre'de yasal ikameti bulunan Türk vatandaşlarına yönelik transit vize mecburiyetini kaldırmıştır. Bu karar çerçevesinde, sözkonusu vatandaşlarımız, beş gün içinde ülkeden ayrılmak şartıyla Sırbistan-Karadağ'dan vizeye ihtiyaç olmaksızın transit geçebilmektedirler.


  Yapılan referandum neticesinde Sırbistandan ayrılan Karadağ, sözkonusu kararı aynen uygulamaya devam etmektedir.

  İSVİÇRE

  İsviçre, AB üyesi ülkeler ile Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn'da oturma iznine sahip vatandaşlarımıza 1 Temmuz 1992 yılından bu yana vize muafiyeti tanımaktadır.

  ROMANYA

  Romanya ile aramızdaki mevcut vize rejimine göre, AB ülkelerinde ve İsviçrede ikamet izni hamili vatandaşlarımız, otuz güne kadar turistik veya iş amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

  MAKEDONYA

  Her iki ülkenin resmi ve umuma mahsus pasaport hamili vatandaşları en fazla 60 gün süreli seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

   

Sayfayı Paylaş