Vizyon Nedir?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,254
Takım
GALATASARAY
#1
Vizyon Nedir?

Geçmişte olmuş veya olmamış, uzakta olan veya hiç olmayan ve olacak veya olmayacak birtakım olayları görme organının yardımı olmaksızın (zihinsel) görme ya da algılama. Klasik psikoloji ve psikiyatrinin bu tür fenomenlerinin tümünü, bir ayırım yapmaksızın, “halüsinasyonlar” adıyla tek başlık altında değerlendirmesine karşı çıkan parapsikologlar, hayal ürününden ibaret halüsinasyonlar olarak nitelendirilen kimi fenomenlerin yüksek medyomnik yeteneklerin ürünü olan, gerçek ve değerli enformasyonlar içeren paranormal fenomenler olduğunu deney ve araştırmalarla ortaya koymuşlardır.
Vizyonlar (yani gerçek vizyonlar) bir iç etkinin söz konusu olduğu, medyomnik yeteneğe bağlı ve kimi zaman doğrulanabilir ( –medyomun bilmediği veya bilmeyeceği, sonradan araştırmayla doğruluğu anlaşılan olaylarla ilgili–) bir bilgi taşıyan fenomenlerdir. Vizyonların aparisyon fenomenleri ile de sık sık karıştırıldığı görülmektedir. Aradaki fark şöyle açıklanabilir: Aparisyonlar görme organının yardımıyla görebilen, dış ortamdaki nesnel, maddi oluşumlardır. Vizyonlar ise, duyu organlarına dış ortamdan çarpan etkilerin söz konusu olmadığı, iç alemden gelen tesirlerin kişinin kendisinde mevcut imajları canlandırarak algılanma alanına çıkarmasının söz konusu olduğu öznel (sübjektif) fenomenlerdir. Vizyon, ruh ve beden bağlarının gevşediği uyku, ekstaz, trans gibi degajman hallerinde görülebildiği gibi, medyomnik yetenekle (ikinci görü) uyanık halde de görülebilir. Durugörü medyomlarının yanı sıra mistiklerin birçoğunun da birer vizyoner (vizyon alabilen duyarlı kişi) olduğu bilinmektedir.

Kimi araştırmacılar vizyonları şu şekilde sınıflandırmaktadırlar:

1- Şimdiki zamana ait, uzaktaki veya süjenin bilmediği olaylarla ilgili paranormal algılama vizyonları.
2- Gelecekte gerçekleşecek olaylara ait prekognitif vizyonlar.
3- Geçmişe ait vizyonalar:
A– Bilinmeyen geçmişi öğretici vizyonlar: Süjenin kendisinin katılmamış veya yaşamamış olduğu olaylarla ilgili vizyonlar.
B– Süjenin unutmuş olduğu anılarına ait vizyonlar.
C– Ölenlere ait vizyonlar.
4- Amaçlı ve bir zekanın varlığını belli eden vizyonlar.
5- Geçmiş, şimdi veya gelecekle ilgili sembolik vizyonlar.
6- Yazı vizyonları.
7- Ne olduğu anlaşılmayan vizyonlar.
 

Benzer konular

Top