1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Wbc nedir ? wbc düşüklüğü nedir ? hangi hastalıklarda görülür ?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 24 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  vücudun bütün bölümlerine oksijen ve gerekli besinlerin taşınmasıdır. Üç tip kan hücresi vardır: Bunlar kırmızı kan hücreleri(alyuvar), beyaz kan hücreleri ve platelettir. Akyuvar olarak da adlandırılan WBC bağışıklık sisteminin temel hücreleridir. Bunlar bakteri ve virüs gibi vücudu işgal eden zararlı organizmalarla savaşır ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur. WBC kemik iliğinde üretilir. Bunlar renksizdir ve şekilleri de asimetriktir. WBC birkaç gün ya da birkaç hafta gibi kısa ömre sahiptir. WBC değişik sağlık durumlarının teşhisinde önemli bir kriter olarak görülmektedir.

  WBC (White Blood Cells-Leukocytes): Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin yani lökositlerin toplamını gösterir. Enfeksiyon hastalığı veya lupus gibi kronik iltihabi hastalıklarda yükselir. Ayrıca lösemi'de yükselir.
  Çok düşükse lökosit yapımını bozan ciddi bir hastalık vardır. Örneğin bazı kanserlerde, kemik iliği hastalarında, AIDS'te lökosit miktarı (WBC) düşüktür.
  * PNL: (Nötrofiller) Örneğin bakteryel enfeksiyonlarda artar.
  * Lymphocytes: (Lenfositler) Viral enfeksiyonlarda ve bazı kronik hastalıklarda artar. AIDS'te düşer.
  * Eosinophils: (Eozinofiller). Allerjide ve parazitik hastalıklarda yükselir.

  Tıpta WBC (White Blood Cells-Leukocytes) olarak bilinen lökositler vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin toplamını gösterir.

  LÖKOSİT (WBC) Normal değerleri : 3,6 - 10,0 µl dur.

  lökosit düzeyinde azalmaya yol açan bazı durumlar ise :

  1) İnfeksiyonlar:
  Bakteriyel: tifo, paratifo, brucellozis
  Virüsler: influenza, kızamık, kızamıkçık, riketsiyal hastalıklar
  Protozoonlar: Malarya, Kala-azar
  Ağır bakteriyal infeksiyonlar

  2) Hematolojik hastalıklar:
  Aplastik anemi
  Akut lösemi
  Agranülositoz
  Megaloblastik anemi
  Demir eksikliği anemisi
  Kemik iliği infiltrasyonu
  Hipersplenizm

  3) Fizik-kimyasal ajanlar ve zehirlenmeler

  4) Anaflaktik şok
  5) Kaşeksi
  6) SLE
  7) Miksödem
  8) Hemodiyaliz

  WBC Miktarı Ne Anlama Gelir?
  Beyaz kan hücresi miktarı enfeksiyonlar, kemik iliği bozuklukları ve iltihaplı hastalıklar gibi birçok sağlık probleminin teşhisini kolaylaştırmada çok önemli bir faktördür. Bu ayrıca birçok tedavide vücudun cevap verip vermediğini anlayabilmek için kullanılır. WBC miktarı kemik iliği işlevini değerlendirirken de iyi bir kriterdir. WBC miktarı lökositlerin toplam sayısını ve farklı lökositlerin miktarını oluşturur. Farklı miktarda, her çeşit lökosidin oranı hesaplanır.

  Lökositlerin normal miktarı 4,000–11,000/mm3’tür. Ortalama miktar ise 7,000/mm3’tür. Lökosit miktarı 4000’inin altındaysa, lökopeni olarak bilinen durum meydana gelir. Belki her çeşit lökosidin oranında düşüş olabilir. Örneğin, nötrofillerin sayısındaki düşüş nötropeni olarak bilinir. Eğer miktarı 11.000’den fazlaysa bu lökositoz olarak tanımlanır. Nötrofili, eozinofili, bazofili, monositoz ve lenfositoz gibi her bir çeşit beyaz kan hücresinde çoğalma olabilir.

  Her tür beyaz kan hücresinin oranı farklı lökosit miktarından elde edilebilir. Granülositlerin ve agronülositlerin normal oranı aşağıdaki gibidir:

  Nötrofiller: %50–70 (2,500–7,000 mutlak miktar)
  Bazofiller: %0,4–1 (40–100 mutlak miktar)
  Eozinofiller: % 1--3 (100–300 mutlak miktar)
  Monositler: %4–6 (200–600 mutlak miktar)
  Lenfositler: % 25–35 (1,700–3,500 mutlak miktar)

  Lökopeni ya da lökositoz faklı nedenlerden ya da sağlık durumlarından dolayı olabilir.

  Yüksek WBC Miktarı Neden Kaynaklanır?
  Yüksek beyaz kan hücresi miktarı ya da lökositoz, anemi, enfeksiyonlar, alerjiler, sistemik hastalıklar, romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıklar, yanıklardan dolayı zarar görmüş dokular, lösemi ve fiziksel ya da duygusal stresten dolayı meydana gelir.
  Heparin, kortikosteroid, kinin ilaçlar ve nöbet önleyici ilaçlar da WBC’ yi yükseltebilir. Yeni doğmuş bir bebek doğduğu gün 9000 ile 30000m/mm3 aralığında yüksek beyaz kan hücresine sahiptir. İki hafta içinde, bu miktar normal yetişkin oranına düşer. Lökositoz hamilelik sırasında da çok yaygındır.

  Düşük WBC Miktarı Neden Kaynaklanır?
  Düşük beyaz kan hücresi miktarı ya da lökopeni kemoterapi, radyoterapi, aplastik anemiden ve lupus, dalak hastalığı, karaciğer hastalıkları ve viral enfeksiyon gibi otoimmum hastalıklardan kaynaklanabilir. Vitamin ve bakır ve çinko gibi mineral eksiklikleri de lökopeniye yol açabilir. Lökopeni myelodisplastik sendromu gibi bazı kemik iliği hastalıklarının sonucu olabilir. Bağışıklık sistemini baskılayan (immunosupresif) ilaçlar, bazı antibiyotikler, antitiroid ilaçlar, diyüretik (idrar söktürücü) ilaçlar ve kemoterapi ilaçları da lökopeniye sebep olabilir.

  Düşük kan hücresi miktarı vücudu bakteriyel, viral ve mantarsal enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakarak, zayıf düşmüş bir bağışıklık sistemine neden olur.

  WBC Miktarı Nasıl Tahlil Edilir?
  Doktor lökosit miktarını etkileyebileceğini düşündüğü bir rahatsızlıktan ya da enfeksiyondan şüphelendiğinde beyaz kan hücresi testini önerir. Beyaz kan hücresi genellikle tam kan sayımının(Hemogram--CBC) bir parçası olarak düzenlenir.

  Tam kan sayımı (CBC) hücre hemoglobin oranı, alyuvar miktarı, hematokrit, toplam lökosit miktarı, farklı lökositlerin miktarı, platelet miktarı ve hücre bilimi çalışmaları ve parazitlerin varlığının saptanması için kan lekesi tespitiyle de ilişkilidir. Kan örneği kirli kandan ya da parmağa iğne batırılarak alınan kandan elde edilir. Bebeklerde, topuktan kan alma en çok tercih edilen yöntemdir.

  Beyaz kan hücresi sayımı el metoduyla ya da otomatik hücre sayımını kullanarak yapılabilir. Lökositlerin her çeşidinin mutlak miktarları da (örneğin mutlak nötrofil miktarı, mutlak lenfosit miktarı ya da mutlak eozinofil miktarı gibi) tespit edilebilir.

  Bu yüzden beyaz kan hücresi sayımı doktora hastaların herhangi bir sağlık konusundaki tahmininde ya da tespitte yol gösterir. Zamanında yapılan lökosit sayımı doğru zamanda tedavi olmanızı sağlayabilir ve hastalıkların ilerlemesine engel olabilir.
   

Sayfayı Paylaş