WhatsApp Uygulaması Nasıl Doğdu?

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,719
Beğeniler
8,981
Takım
GALATASARAY
#1
Jan Koum, WhatsApp isminde bir anında mesajlaşma uygulaması geliştirmeye karar verdiğinde onun bir gün 600 milyondan fazla insana ulaşacağını ve kullanıcı sayısını görünce çılgınlar gibi hırs yapan Facebook'un kurucusunun onu satın almak için masaya 19 milyar dolar koyacağını tahmin etmemişti. Ama olaylar tam olarak böyle gelişti.

Jan Koum, Ukrayna'da Sovyetler Birliği döneminde doğup büyüdükten sonra Sovyet'lerin dağılması ile batıya gidebilip de bulaşıkçılıktan öte bir kariyer yapabilen ve kendini eğiten şanslı azınlığın arasındaydı. 90'lı yıllarda Ukrayna'da bir geleceği olmadığını fark edip ABD'ye iltca ettiğinde henüz 19 yaşındaydı.Uzun yıllar yardım derneklerinden yemek yiyerek ve indirimli yemek kuponları biriktirerek aç kalmaktan kurtuldu. Bu sırada San Jose Üniversitesinden de atıldı. Diğer bütün başarılı patronlar gibi, Üniversite'den atılınca şansı döndü ve artık güzel işler yapmaya başladı. Yahoo'da işe girdi, yazılım konusunda uzmanlaştı ve 2009'da bir gün WhatsApp'ı yazıp yayınladı.


WhatsApp'ın ilk dönemlerinde, diğer sosyal ağların ve popüler uygulamaların sahiplerinin aksine, medya önüne çok çıkmaması ve gözlerden uzak yaşaması da büyük merak uyanmasına neden olmuştu. Belki, başarısının arkasındaki detaylardan biri de budur.

Bir de şu detayı unutmamak lazım, Jan Koum birlikte çalıştığı iş arkadaşlarına, maaş verdiği modern köleler gibi bakmayıp onları başarının ortağı gibi gördü ve Facebook'la yaptığı 19 milyar dolarlık anlaşmadan aldığı paranın 3 milyar dolarını, böyle bir şey yapmaya mecbur olmamasına rağmen, şirketin 50 çalışanına dağıtarak onları da zengin etti ve bir anda iş dünyasında çalışan herkesin kahramanı haline geldi.
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,719
Beğeniler
8,981
Takım
GALATASARAY
#3
Öyle güvenilir ki operatörlerin SMS ten aldıkları inanılmaz ranta son verdi. Eğer whatsapp olmasaydı hala sömürülmeye devam ediyorduk. WhatSapp kullanımı artınca zaten 5 TL ye 10 bin mesaj gibi paketler çıktı.

Şimdi de sesli görüşebilme özelliği gelme ihtimalinden bahsediliyor. Daha söylenti olmasına rağmen operatörler çoktan ayaklandı.
 
Top