1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Wicca (vika) nedir?

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve dderya tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.188
  Beğenileri:
  7.990
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  132 ÇTL
  Wicca cadılık demektir. Cadılık deyince aklımıza filmlerde ki cadılar gelir. Büyü yapan ve insanların hayatını etkileyen kötü varlıklar olarak lanse edildiklerinden aklımızda kötü bir intibaları
  vardır. Oysa wicca bildiğimiz tür bir cadılık değildir.

  Wicca nedir?

  Wicca, kökenleri pagan inancına dayanan ve felsefesi doğa olan bir inanış türüdür. Genelde yaşam tarzı olarak kabul edilir. Wica inancını benimseyenler kendilerini Wiccan olarak tanımlarlar. Şeytana tapma ya da büyü yapma ile alakalı değildir. Wicca inancı tüm semavi dinlerde vardır. Wiccanlar şeytanın varlığını kabul etmezler. Kendilerini paganist olarak kabul ederler. Wicca
  inancına yakın olan inançlar, Şamanizm, Durudizm, Asartu inanışlarıdır. Doğaya inanmak, sevgi, hayat ve doğa üçlemesi ile hareket etmek, spritualizm Wicca’nın temel inanışıdır. Tanrı ve tanrıça tarafından evrenin yapıldığına inanılır. Tanrıça ay
  ve Dünya’da hayat bulur. Doğada olan mevsimler ve onların etkisi ile oluşan rüzgar, yağmur inanışta geniş yer bulur. Organize olmayan ve başında bir lider bulunmayan Wiccalar ritüellerini yapmak için 13 kişinin bir araya gelmesi ile Covenleri oluştururlar. Ayrıca tek başına ritüel yapanlarda vardır. Bunlara solitary ismi verilir. Wiccalığın bir kitabı yoktur tek ana kuralı ne yaparsan yap
  kimseye zarar vermedir. Yaptığın her şey sana hayatta 3 kez geri dönecektir felsefesi wiccalar arasında yaygındır. Yaptığın kötü ya da iyi olaylar sana çoğalarak geri dönecektir. Bir şey yapmadan
  önce yaptıklarını bu nedenle gözden geçir ve düşün öğüdü vardır. Kainatta olan her şey tanrısal güç taşır. Bu nedenle doğada olan her şeye wiccanlar saygı duyarlar. Kuşlar, ağaçlar ve otlar hatta taşlara bile saygı duymak gereklidir. Bu tanrısallık kadın
  ve erkek enerjileri ile ifade edilir. Tanrı ve tanrıça her harekette bir bütün olmalıdır. Biri olmadan diğeri asla olmaz.

  Wicca temel öğretileri nelerdir?

  Kendini mutlaka tanı. Hayatta yapabileceklerini, korkularını tanı ve yüzleş.

  İşini bil. Yaptığın işin iyi ve kötü taraflarını öğren.

  Kendini yeniliklere açık tut ve yapmak istediklerini öğren.

  Bilgiyi bilgelikle kullan. Anlayışlı ol ve kalbine kulak ver.

  Düşüncelerin ile yaptıklarının dengesi olsun.

  Kabul edilir düşüncelerin olsun.

  Hayatını kutla ve yaptıklarından mutlu ol. Mizacına göre yaşa.

  Meditasyon yap ve Tanrı ile Tanrıçayı kutsa.
   
 2. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.188
  Beğenileri:
  7.990
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  132 ÇTL
  Kristaller ve Semboller

  pentegram:
  güç sembolü younlaşma ve satanistik büyülrtde kullanılır
  güç işareti:
  bir saire ve bir köşesine sir birine kurşun birine toprak ve birinede mum konulur

  taşlar,madeni elementler:
  -Kuvars Kristali :

  Yüzyıllardır tedavi ve sihir alanlarında kullanılan Kuvars Kristali, dünya kabuğunun yüzde on ikiden fazlasını oluşturmaktadır. Oksijen ve silikonun bileşiminden oluşan Kuvars, bugün tedavi edici nitelikleri en fazla olan taşların başındadır. Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok ettiği gibi pozitif enerji toplar,aktive eder, biriktirir, geçirir ve kuvvetlendirir. Ayrıca düşünce formlarını aktive eden bir özelliği de vardır.

  Kuvarsın özellikle güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağladığına inanılır. Kahinlerin kristal küreler kullanarak yorumlarda bulunmaları, onun zihinsel konsantrasyona ne kadar etki ettiğinin de bir göstergesidir.
  Kuvars kristallerinin cinslerine göre çeşitli isimleri vardır.
  Bildiğimiz şeffaf kuvarsa halk arasında kaya kristali denebildiği gibi, pembe kuvarsa Aşk Taşı denir. Onu üzerinde taşıyanı öfkeden, suçluluktan, korku ve kıskançlıktan koruduğu ve kısırlığa karşıda yararlı olduğu kabul edilir.
  Rüya Taşı olarak da bilinen dumanlı kuvarsın umutsuzluğa, üzüntüye, öfkeye, depresyona ve diğer negatif etkilere karşı taş sahibini koruma altına aldığına inanılır.
  Çok yönlü bir mineral olması onu saatlerde, deterjanlarda, diş macunlarında, cam ve elektrik ışıklandırmalarında kullanılır hale getirmiştir.
  Kuvars kristalleri hemen hemen tüm burçlarda kullanılabilecek bir taştır.

  Ametist :

  Ametist, kuvars ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır. Asırlar boyunca değişik uygarlıklarda sevgi ve beğeniyle kullanılmış, Asya ve Mısır'da mühür olarak değer kazanmıştır. Eski çağlarda "sarhoşluğu yok eden taş" olarak bilinirdi. O zamanlarda bir kısım kadeh, çanak, kap gibi şeylerin birçoğu ametistten yapılmaktaydı. Ametist, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır.
  Meditasyon için en ideal taşlardandır.
  Ametist astrolojide de başak, oğlak, kova ve balık burcu insanının taşı olarak da bilinir.

  Opal :

  Kuvarsın bir çeşididir ve kuvars gibi silis oksittir.
  Halk arasında Gökkuşağı Taşı olarak da bilinen Opal, karışık bir geçmişe de sahiptir. Kimisi onu talihsizlik getiren bir taş olarak nitelerken, kimisi de güven duygusunu taze tutmak ve düşmanlara karşı güçlü olmak için üzerinde taşır. Ayrıca negatif duyguları emdiğine ve duygusal dengeleyici olduğuna da inanılır.
  Görme duyularını güçlendirip, sezgi arttırıcı etkisi vardır. Üst ben’e ulaşmak için kullanılabilir.
  Özellikle mücevheratta kullanılan Opal, insanın avuç içi ısıyla renk değiştirme özelliğine de sahip yegane taşlardan biridir.
  Opal ; terazi, akrep, yay ve balık burcu insanlarına iyi gelen bir taştır.

  Sitrin :

  Sarıdan açık kahveye doğru giden bir renk yelpazesi oluşturan sitrin, birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.
  Böbrek, kolon, ciğerler, hazım organları ve kalp için yararlıdır. Tedavi edici enerjinin meydana çıkmasını sağlar. Kendine güveni güçlendirir, insanın kendine zarar verici eğilimlerini yok eder.
  Sitrin masaj yağlarını etkinleştirmek için de kullanılır. Bu taş yağa enerji vererek, dolaşımı hızlandırır ve deriye daha iyi nüfuz etmesini sağlar.
  Sitrini ucu aşağı gelecek şekilde boynunuzda taşımanız gerekmektedir. Bu size güven ve evrensel güç sağlar.
  Bir diğer adı da Tüccar Taşı olan Sitrini, bazı inanan kişiler kasalarına koyarlar. Bunun nedeni onların parasal güçlerini arttırdıklarına inancıdır. Bazı kişilerde onun talihsiz bir taş olduğu fikrindedir ve her ne olursa olsun ona el sürmemeye çalışırlar.
  Astrolojide aslan ve başak burçlarının taşlarından biridir

  Lapis Lazuli :

  Doğadaki taşların arasında saf olmayan taşlardan biri olan Lapis Lazuli, lazurit ve diğer mavi minerallerin bileşimidir. Bütün buna rağmen o dünyanın en değerli taşlarından biri olma özelliklerinden bir şey kaybetmez.
  Çok eski medeniyetlerce de bilinen Lapis Lazuli, bir zamanlar Mısır Kralı Tutankamon'un mezarını süslerdi.
  Bu taş her zaman mavidir, ancak rengin yoğunluğu çıkarıldıkları bölgelere göre farklılıklar gösterir.
  Gece Taşı ya da Gerçek Taşı olarak da adlandırılan Lapis Lazuli, renginden dolayı göklerin sembolü olarak kabul edilir. İsim anlamı da "Göklerin Taşı" anlamını içermektedir.
  Küçük çocukları korkularından ve solunum yolu hastalıklarından uzak tuttuğu için çocuk taşı da denir. İskeleti kuvvetlendirir, tiroid bezlerini harekete geçirir. Tansiyon ve kaygıyı azaltıcı, canlandırıcı etkisi vardır. Zihinsel açıklık ve aydınlanma için kullanılır.
  Yaratıcı ifade, fiziksel yetenekler ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir.
  Terazi, yay ve balık burçlarının taşı olarak bilinir.

  Yeşim Taşı :

  Binlerce yıl öncesinde bu yana Çinliler Yeşim taşını en değerli taşlardan biri yapmışlardır. Efsaneye göre büyük Çin Ejderinin yeryüzüne boşalttığı tohumların donmuş hali Yeşim taşınu oluşturmuştur.
  Günümüzde bile Çinli işadamları ellerinde Yeşimden tılsımlar taşırlar, bir işe başlamadan önce onu tutar, okşar ve ondan güç alırlar.
  Bu taşın hayvan biçiminde yontulmuşları bugün bile çok revaçtadır.
  Ayrıca Yeşim taşının akıl hastalıklarına, dahili hastalıklara, göz bozukluğuna ve kadınların adet ve doğum sancılarına iyi geldiğine de inanılmaktadır.
  Astrolojik olarak koç, boğa, ikizler, başak ve terazi burçlarının da taşıdır.

  Hematit :

  Hematit, demirin başlıca kaynaklarından biridir.
  Narin bir kristal çeşididir ve işlenirken Mohs'a göre 6,5 sertlikte olmasından dolayı çok titiz bir çalışma ister.
  Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Dalağın doğru çalışmasını sağlar. Enerji ve canlılık verir, stresi azaltıcı etkisi vardır. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.
  Özellikle karar verme güçlüklerine birebirdir.
  Eski çağlarda tılsım olarak kullanılan taşların başında gelir, ancak modern çağda da insanlar bu taşın bel soğukluğuna iyi geldiği inancındadırlar.

  Yakut :

  Güzelliği ve sertliği nedeniyle en değerli taşlardan biri olarak kabul edilir.
  Ona, Hindistan'da "Değerli Taşların Efendisi" adını yakıştırmışlardır. Amerika, Avrupa'da çıkarılmasına rağmen Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut’un anavatanıdır.
  Elmas’tan sonra en sert değerli taştır.
  Kanın dolaşımına pozitif canlandırıcı etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişiyi sınırlamalarından kurtardığı gibi, kendinden fazla diğerlerini düşünmesine yol açar.
  Cesaret, ruhsal gelişme, liderlik, mutluluk duygularını arttırır.
  Cinsel aşırılıklara da iyi geldiği söylenenler arasındadır. Astrolojik olarak koç, yengeç, aslan, akrep, yay ve oğlak burçlarının da taşıdır.

  Akik :

  Bedensel ve zihinsel kuvvetlendirici bir taş olan Akik taşıyanı tehlikeden korur, uyumsuzluklarına son verir.
  Akik taşının bunların yanı sıra uykusuzluğa, korkaklığa, karabasana, nazara ve hatta metabolizmanın düzgün çalışmasına faydası olduğu da bilinen şeyler arasındadır.
  Akik taşına kimileri de Ateş Taşı ya da Gezgin Taşı derler.
  Gerçeklerin farkına varılmasında yardımcıdır.
  Hemen hemen tüm burç özelliklerine uyar.

  Aquamarine :

  Gök Zümrüt de denilen Aquamarine, soluk mavi-yeşil renkli bir taş olmasından dolayı, Sakin Taş olarak da bilinir.
  Her ne kadar Sakin Taş denilse de, Cesaret taşı olarak adlandırılır ve onu taşıyana ya da takana özellikle ölüm karşısında cesaret verdiği söylenir.
  Bu taşı renginden dolayı, özellikle denizciler tılsım diye kullanırlar. Renginden dolayı kahinler tarafından geleceği görmek için de kullanıldığından Kahin Taşı olarak da anılır.
  Akıl almaz renklerde bulunabilen Aquamarine, mücevheratta kullanılır. Ona muhteşem mavi rengi verebilmek için dört yüz derecede ısıtılması gerekir.
  Bu güzel taşın en çarpıcı örnekleri Brezilya'dan çıkar.
  Aquamarinin sinirleri yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra düşüncenin berraklaşması ve yaratıcı gücün ortaya çıkmasında da büyük rolü vardır. Böbrek, karaciğer, dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirir, vücudu temizler.
  Astrolojik olarak koç, ikizler, akrep, kova ve balık burçlarının taşlarındandır.

  Obsidyen :

  Renginden dolayı kimileri ona Kara Kadife de derler.
  Obsidyen’in en tutulan cinsi üzerinde beyaz lekeler olan Kar Taneli Obsidyendir.
  Bu tür aynı zamanda Saflık Taşı olarak da bilinir.
  Karın ve bağırsakları etkileyerek iyileştirir, zihin ve duyguyu birleştirir. Maskulen enerji verir, negatif unsurları yok eder. Kaygıyı azaltır, bilinçaltındaki blokajları temizler.
  Akıl ve sevgi ile bağlarımızdan kopmamayı simgeler.
  İkizler ve yay burçlarının taşıdır.

  Aytaşı :

  Ay'ın parıltısını yansıttığı söylentilerinden dolayı bu ismi alan Aytaşı, lenfotik sistemdeki bozuklukları ortadan kaldırır.
  Duygusal dengeleyici vasıflara sahiptir.
  Tutumlarda esneklik yaratır. Bu taş hakkında en çok rivayeti ortaya çıkartan yerlerden biri de Hindistan'dır. Hindistan da kutsal bir taş olarak kabul gören Aytaşı’nın sevgilileri daha ihtiraslı yaptığı da söylenir. Aytaşı, kadınlar tarafından kısırlığa iyi geldiği ve üreme organlarının sorunlarını çözmesi ve de kolay doğum yapmaya yaradığı için taşınır.
  Kişilerdeki egoizmi giderdiği ve fazla yemek yeme dürtülerini ortadan kaldırdığı da bilinir.
  Aytaşı üzerine yapılan rivayetlerin en çarpıcısı da, onu tılsım olarak taşıyan kişiyi şöhretli ve görünmez yaptığıdır.
  Burçlar kuşağına yengeç, terazi, akrep, kova ve balık burcunun taşıdır.

  Yılan Taşı :

  Genellikle de tılsım yapımı için kullanılan Yılan Taşı, kadim Mısır Uygarlığı'ndan beri kullanılmaktadır. Taşın bu ismi alması, dış görünümünün bir yılanın derisine benzemesindendir.
  Bu sebepten dolayı da her türlü böcek sokmaları, akrep ve yılan sokmaları gibi durumlar için iyileştirici olarak kullanılır. Ayrıca kişilerde romatizmal rahatsızlıklara da iyi geldiği söylenir. Bu taşla romatizma tedavisi yapmak için, ağrılı yerlere bu taşı sarmak gereklidir.
  Diğer yandan cerahatlerdeki biriken irini akıtmak için de kullanılabilen bir taştır.

  Kaplan Gözü :

  Bir kuvars cinsi olan Kaplan Gözü, bazı kesimlerde "Bağımsızlık Taşı" diye de anılır.
  Buna sebep, taşın kendisini üzerinde bulunduran kişileri başka insanlara karşı daha az bağımlı yaptığına inanılmasıdır. Bu özelliği ikili ilişkileri zedelediği gibi, iş hayatında da ortaklıkları sona erdirebilir. Bu sebepten de çelişkili bir taş diye de adlandırılır.
  Sindirim sistemi bozuklukları bu taş sayesinde giderilebilir. Dalak, pankreas ve kolon için faydalıdır.
  Duygusal denge unsurudur ve inatçılığı azaltan bir taş olarak bilinir.
  Markulen enerji verdiği gibi, kişilerin olayları net algılamasında rol oynar.
  Kaplan Gözü’nün bir özelliği de nazardan koruduğuna inanılmasıdır. Daha çok eski zamanlarda bu niyetle kullanılırdı.
  Oğlak ve yengeç burçlarının taşı olarak bilinir.

  Topaz (Sarı Yakut) :

  Eski zamanların en kudretli taşlarından biri olan Topaz’ın, göz hastalıklarını ve veba gibi salgın hastalıkları ortadan kaldırdığı söylenir.
  Bir adı da "Aşk Taşı" olan Topaz’ın pek çok rengi mevcuttur.
  Bu taşın sağlıksız insanları sağlığına kavuşturduğu, onları korkaklıktan ve ahlaksızlıklardan koruduğu bilinir.
  Çok güzel ve nadir bulunan taşlardan olan Topaz, özellikle mücevher yapımında kullanılır.
  Doğal ve muhteşem ışığıyla göz kamaştırıcı bir taştır ama, renksiz ve değişik renk gruplarına da rastlanabilirler.
  Sarı Topazla Turuncu Topaz en değerli çeşitleridir.
  Bugün dünya yüzünde en değerli Topaz’ların çıkarıldığı ülke Brezilya'dır. Topaz kristalleri genelde dörtgen şeklinde olur.
  Topaz elmasla aynı ağırlığa sahip yegane doğal değerli bir taştır. Şeffaf Topaz kimi zaman elmastan ayırt edilemez, bu benzerlik ancak Mohs ölçeğiyle ayırt edilebilir.
  Aslan, başak ve balık burcunun taşıdır.

  Lal :

  Dairesel veya oval biçimli bir taştır.
  Lal'in erkek türü koyu kırmızı, dişi türü ise açık kırmızıdır.
  Üzerinde taşıyanı, bedensel zayıflığa ve acımasızlıklara karşı koruduğu bilinir.
  "Hayal Kuran" ve " Merhamet Taşı" olarak da bilinir.
  Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırdığı, cinsel dengesizliğe karşı koruma taşı olarak bilindiğinden bazı yerlerde "Tutkuların Taşı" olarak da bilinir.
  Latince adı Garanatum'dan gelen Lal taşı, Garnet olarak da adlandırılır.
  Kalp şeklinde yapılmış tılsım Lal'ler, eşleri ve sevgilileri cezbetmeye yaradıkları gibi, yatak ve yastık altına konulduğunda kötü rüyaları ve gecenin kötü ruhlarını kovar.
  Bedeni kuvvetlendirir, temizler, canlandırır. Bilhassa kan damarları için çok yararlı bir taş olan Lal, hayal gücünü harekete geçirir, sevgi ve şefkati sembolize eder.
  Koç, akrep, oğlak ve kova burçlarının taşı olarak bilinir.

  Aventurin :

  Metalik parıltılar saçan ve tanecikli bir yapıya sahip, açık yeşil bir Kuvars türü olan Aventurine aynı zamanda Yıldız Taşı da denmektedir.
  Kalbin yakınına yerleştirildiğinde, kalbi diğer insanların olumsuzluklarından koruyacak bir enerji yayar.
  Bu taşın Yeşim taşı ve Pembe Kuvars arasında bir yumuşaklığı vardır.
  Sizin, fazla hassaslaşmadan yumuşak ve açık yürekli olmanızı sağlar. Kalbini kapattıktan sonra şimdi yeniden açmaya hazırlanan kimseler için yatıştırıcı bir etki yapar.
  Bu pürüzsüz taşı göğsünüzün üzerinde doğrudan cildinize temas ettirmek en iyi yoldur. Şayet taş sivri ise, o zaman sivri ucu yukarıya getirmek gerekir.
  Bu taş sınırsız imkanlar taşıdır, size geniş ufuklar açar. Hayal kuranların taşı olarak da tanınır. Kendinizi sınırlanmış, engellenmiş, dar düşünce kalıpları ya da modası geçmiş davranışlar içine sıkışmış hissettiğinizde bu taşı kullanabilirsiniz.
  Özellikle kendi bildiğini okuyan genç insanlar için çok uygundur.

  Turkuvaz :

  Bilinen taşların ve de tılsım olarak kullanılan taşların en popüleridir, çok sayıda da koruyucu özelliği bulunur.
  Bütün bedeni kuvvetlendirir, hücreleri yeniler, kan dolaşımı, ciğerler ve solunum sistemini canlandırır.
  Sakinlik verir ve yaratıcı ifadeye güç kazandırır. Duygusal denge, iletişim, sadakat ve dostluğu sembolize eder.
  Turkuvaz eski çağlarda hayvanları kötü etkilerden korumak için At Tılsımı olarak da kullanılırdı. Aztek uygarlığında ise bu taşa "Tanrıların Taşı " adı verilmişti.
  Turkuvaz, boğa, başak, akrep, yay, oğlak ve balık burçlarının taşı olarak da bilinir.

  Oniks :

  Kaygı azaltıcıdr, kadın/erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilikleri kuvvetlendirir.
  Kontrol ve denge unsuru bir taş olan Oniks, bağımlılıklardan kurtulmaya da yardım eder.
  Değerli bir taştır ve kişinin konsantrasyonunu sağladığı gibi nazara karşı da kullanılır.
  Kimi yerlerde zaman zaman "Ayrılık Taşı" diye de nitelendirilir.
  Çeşitli renkleri olan Oniks, kişinin hangi konuda enerji desteğine ihtiyacı varsa onu sağlayan bir taş olarak da bilinir.
  Gelecek kaygılarını yok ettiği gibi kişilerde farkındalığı da sağlar.
  Aslan burcuyla ilişkilidir.

  Zirkon :

  Mücevher olarak kullanılan taşların en ünlüsü olan Zirkon, tamamen renksiz olabildiği gibi, kahverengi, yeşil, kırmızı ve sarı da olur.
  Zirkon aynı zamanda Zirkonyum elementinin de başlıca kaynağıdır.
  Mücevher olarak kullanılacak olan Zirkonların en değer göreni renksiz olanlarıdır. Elmasa benzetilmesine rağmen sertlik derecesi elmastan 2,5 Mohs daha azdır.
  Zihni kuvvetlendirici bir taş olan Zirkon, ince ve kalın bağırsak hareketlerine faydalı ve uyumayı kolaylaştırıcı özelliğe de sahiptir. Bunun yanında duygusal denge unsuru olarak da bilinmektedir.
  Aslan, başak, yay ve kova burçlarının taşı olarak bilinir.

  Turmalin :

  Pozitif ve negatif kutuplara sahip, elektriksel özellikleriyle çok değişik ve olağandışı bir taştır. Çeşitli renklerde ve karışık renk biçimlerinde bulunan cinsleri vardır.
  Mücevher ve süs eşyası yapımında çokça tercih edilen bir taştır.
  Endokrin (hormon) sisteminin dengelenmesine yardımcı olur ve uyku verir.
  Beden-zihin ikilisini kuvvetlendirici özelliğinin yanı sıra duyarlılık ve anlayışı da arttırır. Konsantrasyon ve sezgisel güçleri arttırdığı gibi, koruyucu etkileri de bulunur.
  Aslan, terazi ve oğlak burçları bu taşı kullanabilirler.

  Magnezit :

  Yeryüzünde bilinen en değerli minerallerden biri olan Magnezit, hassas işlenebilme özelliklerinden dolayı değerli taş olarak pek tercih edilmez.
  Endüstriyel açıdan yaygın bir ticari ve tıbbi kullanımı olan en önemli materyallerden biridir.
  Beyaz, gri, sarı ve kahverengi renklerinde olurlar.
  Analiz etmek, kendini tanımak ve araştırıcılık ruhunu geliştirmeye yardımcı olan bir taş olduğu gibi, kişileri motive etmesi ve farkındalığı arttırma özellikleri de bulunur.
  Hayal gücünü ve yaratıcılığı arttırdığı ve meditasyonlarda iç huzuru sağladığı da bilinir.
  Koç burcunun taşı olarak bilinir.

  Zümrüt :

  Dünyanın en kıymetli taşlarından biri olan Zümrütler mitlerin ve efsanelerin taşıdır.
  Geçmişte Şeytanın Cennet'den kovulurken alnından düşen taşın ve Kutsal Kadeh'deki taşın da Zümrüt olduğu söylenir.
  Renginin yeşil olması nedeniyle bu taşın yağmur yağdırdığına inanılırdı.
  Bağışıklık sistemi,sinir sistemi, kalp, ciğer ve böbreği kuvvetlendirdiği bilinir. Beden-ruh-zihin için tonik vazifesi görür ve kuvvetli bir duygusal dengeleyicidir.
  Bolluk, sevgi, iyilik, sakinlik, denge ve sabır unsurlarını içerir. Zümrüt’e kimi yerlerde "Koşulsuz Aşk Taşı" da denmektedir. Sevgililerin birbirlerine verebilecekleri en iyi armağan olarak görülür.
  Bazı İslam ülkelerinde Zümrüt’ün var olan koruyucu tılsım gücünü bazı ayetler okunarak daha da güçlendirildiğine de rastlanmıştır.
  Koç, boğa ve ikizler burçlarının taşıdır.

  Safir :

  Dünyanın en pahalı ve değerli taşları arasında bulunan safirler, sert ısılara dayanıklı ve muhteşem mavi renkte ve beyaz damarlı olurlar.
  Dünya yüzünde en değerli ve ünlü Safirler Hindistan'dan çıkmışlardır.
  Mohs ölçeğine göre Safir Elmastan sonra gelen sertlik derecesine sahiptir.
  Safirler saf iken renksiz bir mineral olan Korondumun bir çeşididir.
  Çok değerli bir mücevher olması onları aranılır bir hale getirmiştir.
  Bugün bilinen en büyük Safir, 563 kıratlık Hindistan Yıldızıdır ve New York Doğal Tarih Müzesinde teşhir edilmektedir.
  330 kıratlık olan bir diğer Safir ise Asyanın Yıldızı adlı taştır ve Washington DC'de sergilenmektedir.
  Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirir ve tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliği vardır.
  Psişik yetenekleri arttırır ve sezgi gücünü güçlendirir. Bundan dolayı yaratıcı ifadenin gelişmesinde büyük rol oynar. Karışıklığın ortadan kalkmasına neden olup kozmik farkındalığı arttırır.

  Azurit :

  Bir çeşit bakır cevheridir.
  Sinir sistemindeki enerji akışını arttırır, oksijenin daha iyi kullanılmasını sağlar.
  Psişik güçleri arttırıcı özelliğinin yanı sıra, düşünceleri berraklaştırır.
  Uzun süre araba kullanan ya da bilgisayar başında çalışmaktan dolayı gözleri yorulanlar için çok iyidir.
  İki tane Azurit taşı adet dönemi kramplarında ya da yumurtalık sancılarını gidermek için kullanılır. Azuritin mavi olanı rahatsızlık giderici olarak kullanılabilir.
  Azurit ile Malahit taşı birlikte kullanıldığı takdirde gömülü olan duygular ortaya çıkar.
  Aynı anda bir mücevher olan Azuritten yapılma kolye ya da küpeler, ruhsal olarak uyanık kalmanızı sağlar. Ayrıca sizi merkezde tutarak konuşkan olmanıza yardım eder.

  Krizoprase :

  Çok güzel ışıltıları olan bir taştır.
  Nörotik durumlarda dengeleyici ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Depresif durumlarda ise rahatlatıcı özellikleri vardır.
  Kişinin problemlerini görmesine yardımcı olarak, kendini tanımasını sağlar ve iç huzuru verir.
  Seks konusunda kaygıları olanlar ya da seksüel bozukluk taşıyan kişiler bu taşı kullandıkları takdirde bir çok cinsel problemi de halletmiş olurlar.
  Bu taş aynı zamanda kişisel yeteneklerin ortaya çıkmasında da büyük rol oynar.

  Elmas :

  En sert ve kıymetli taş olan Elmas için "rüyaların taşı" da denilmektedir.
  Beyin fonksiyonlarını ve kişilikteki blokajı ortadan kaldırıcı özelliklere sahiptir ve aynı zamanda temel bir tedavi edici niteliktedir.
  Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok etmesinin yanı sıra zihin/ruh/beden üçlüsünü birleştirici ve bütünleştirici gücü de bulunur.
  Bolluk, saflık, masumluk ve sadakat simgesidir.
  Mücevher olarak da yüzükten tutun, kolye ve küpeye kadar bir çok çeşitte kullanılmakta olup kıymeti son derece yüksektir.

  Jasper :

  Karaciğer, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir ve çok kuvvetli bir tedavi edicidir.
  Toprak elementini temsil eder.
  Sindirim sistemi ve safrakesesini güçlendirir, endokrin(hormon) sistemine denge sağlar.
  Kişinin kendini sağlıklı, güçlü hissetmesini sağladığı gibi fiziksel direnci arttırır.
  Sevginin ve inanç sisteminin simgesi olarak bilinen bir taştır.

  Malahit :

  Malahit, yeşil ve üzerinde daha koyu yeşil ortak merkezli çizgileri olan bir taş olup, özünde neşe taşır. İsminin anlamı da arındırıcı demektir.
  Sakinleştirici bir taş olup, uyku ve uyumaya yardım eder. Güneş sinir ağı chakrasının üzerinde kullanıldığında, içimize gömdüğümüz acıları tekrar ortaya çıkarma gücü vardır.
  Bu eski acıların kendini ifade etmesiyle taşıdığınız kederin ağırlığını da üzerinizden atabilir ve neşenize tekrar kavuşabilirsiniz.
  Neşe enerjisi, hızla dönen bir enerjidir ve her bir chakrayı çevreleyen enerjiye benzer.
  Malahit, iki ayrı tondaki yeşil rengi ile yeryüzünün titreşimlerini tutar. Siz toprağın gücünden etkilenirken, toprak da size sevgi ve huzur sunar. Bu kendinizi yeterince güçlü hissetmenizi sağlar, böylece eski acılardan da kurtulursunuz. Malahit, aynı zamanda pankreas ve dalak fonksiyonlarını da arttırdığı gibi, kaygı ve tansiyonu da dengeleyip, hücreleri yenileme özelliği de sergiler. Dolaşım sistemi ve kalbi kuvvetlendirir ancak bu taşı aşırı duygusal olduğunuz günlerde fazla kullanmamalısınız.

  Olivin (Zebercet) :

  Kalp, pankreas, dalak ve ciğer üzerinde olumlu etkisinin yanında, doku bozulmalarını da önleyici özelliği olan bir taştır.
  Rengi bağlı olduğu Zümrüt familyası gibi yeşil bir taştır.
  Bedeni temizleyip vücut-zihin dengesini sağlar, kaygıyı düşürüp zihni açar ve kişisel büyümeyi hızlandırır.

  Pirit :

  Üzerinde altın rengi benekler oluşmuş çok güzel ve değişik görünümde bir taştır.
  Hazımsızlık çekenler için tavsiye edilebilecek bir taştır ve aynı zamanda da kan dolaşımına iyi gelen özellikleri vardır.
  Beyin fonksiyonunu arttırıcı gücü ve kişilerin dünyaya pembe gözlüklerle bakmasını sağlayıcı fonksiyonları ile birlikte irade gücünü de yükseltir.
  Diğer bireylerle uyumlu çalışmanın gerçekleşmesine de yardımcı olur.

  Kalsedon :

  Kalsedon, kuvars ailesinin üyesi bir taştır. Şeffaf, yarı şeffaf veya donuk olabilir. Salkım şeklinde sarkıtlar halinde ve kaya oyuklarının astarlarında oluşur. Bazı zamanlar küçük bir miktar Opal içerir.
  Fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeleyicidir.
  Herkes arasında kardeşliği teşvik eden bir taştır. İyimserlik ve iyi dilekleri sembolize eder. Düşmanlığı, huzursuzluğu ve melankoliyi yatıştırır. Cömertliği, hassaslığı, anlayışı arttırır, minerallerin etkili bir şekilde özümsenmesini sağlar.
  Zihnin sağlamlığını arttırarak, bunamayı tedavi eder.

  Kehribar :

  Taş olarak bilinir ama, reçinenin taşlaşması sonucu oluşmuştur. Çok yumuşak ve çok hafiftir. Özellikle ısıtıldığı zaman elektriksel ve manyetik özellikleri açığa çıkar.
  Yaydığı sıcaklık enfeksiyonun yayılmasını önlediği ve soğuk algınlığını giderdiği için, genelde boynun çevresine takılır.
  Boğaz ve tiroid bezi enfeksiyonlarını tedavi etme özelliği vardır.
  Roma devrinde kehribar, guatrı tedavisinde kullanıldığı gibi günümüzde de bu yöntem çok yaygındır.
  Bütün sarı taşların aslan burcu insanına iyi geldiği bilinir. Bu sebeple aslanlara uyarıcı bir etki yapar.

  Mercan :

  Kireç karbonatı, magnezyum, silis karbonatı, magnezyum florüt ve kalsiyumdan oluşmaktadır. Pek çok kişi Mercanın, kalbi ve dalağı güçlendirdiğini söyler.
  Ayrıca Mercan, nazara iyi geldiği gibi, konsantrasyon eksikliğini de giderici özelliğe sahiptir.
  Başta sedef hastalığı olmak üzere, bir çok cilt hastalığının da iyileştirilmesinde kullanılabilir.

  bitkiler ağaçlar:

  -kayın ağacı:
  yeniden doğuş iyileşme ve yaraların çabuk iyileşmesinde yeni doğanları korumada kullanılır
  üvez ağacı:
  kötülüklerden şeytendan korunma ve geçiş yapmayı konsantrasyonu ve meditaşton yeteneğini arttırır
  -dişbudak:
  birleştirici ve kaynaştırıcı özelliği vardır büyüsel güçleri arttırır telepati telekinesi ve duru görü yeteneği üstünde etkilidir öncülük ve kariyer olanağı sağlar takan kişiye
  -alder:
  yanlızken kendini güçlü hissetmenize ve nefretinizi sinirinizi doğru aktarmanıza taşkınlıkları ve ruhsal sorunları engellemeye yarar tekbaşınada çok güçlüdür
  -söğüt ağacı:
  başlangıcı güçü ve bilgeliği simgeler saha çok yeni bir işe başlıyacak kişiler parasını değerlendirmek istiyenler için ideğaldir saklanmış yada çalınmış şeyleri arayan pisişikler güçlerini arttırmada kullana bilirler
  -alıç:
  korunma savaş yada askerler üzerine konulur yada korunmasını çalınmasını zarargörmesini istemediğiniz eşyalarında koruyucusudur genelde koruma büyülerinde tütsü olarakta kullanılır davetlerdede size eşlikederse alınacak olan zararları minumumu aindirmeye yardımcı olucaktır
  -meşe ağacı:
  matematiksel bilimsel bilgiyi temsil eder bunu elde etmek isteyenlerin yardımcısı ve hayalle gerçeği ayırmakta zorlanan ve çok fazla hayalperest insanları gerçeklerle yüzleştirmekte kullanılır
  -çoban püskülü:
  koruyucu ağaçtır düşmanlara karşı bir korumadır ama destekleyicileri olmalıdır tek başına çok etkili değidir ama kombinasyonlarda ve her aşamada kullanılır
  -fındık ağacı:
  gizli ilimlere yetenekte yardımcıdır ençok kullanılan büyü eşyasıdır ihtiyaç dışında kesilmesi ve koparılmaması gerekmektedir bilgi ve pisişik yetenekler onunla en üst düzeye çıkar günün ilk ışıklarıyla kesilmelidir
  -asma:
  neşe kazandırmakta ve mutluluk vermekte kullanılır çok kötü olaylar yaşamış insanların dayanağı olur tütsüsününde evde ayda bir yapılması evden neşe ve bereketin uzaklaşmasını engeller
  -sarmaşık:
  çeşitleri vardır ağacakökle tutunmayanlar gücü dayanıklılığı ve azimi simgelerken diğerleri enerji çalmayı hırsızlığı ve kötü alışkanlıklardan kurtulmayı sağlar
  -ökse otu:
  başarı güzellik ve alımlılık içindir beğenilmek taktir görmek istiyenler bunu kullana bilir
  -melissa:
  kadınlarda kullanılır güzellik alımlılık ve doğurganlık getirir
  -dut:
  konsantrasyon ve younlaşmayı arttırır
  diğer eşyşar:
  -domuzyağı:
  büyülerde kulanılır karanlık güçleri cinleri ve şeytanları toplamak için gölge otu yada şeytan elmasıyla tütsülenir evin dışında yapın sonra kokusu bir ay çıkmaz
  ölü toprağı:
  ençok kullanılanlar arasındadır büyülerde ara açma ölüm ve acı vermekte kullanılır genelde yapılacak kişinin akrabası olması tercihtir
  -solucan:
  ruhlarla irtibatta kullanılır melissa ve hoş bitkilerle meditasyon yada konsantre halinde tütsülenir ve içinize çekersinis solcan ölü yer ölüyle birlikte onun parçasıda solucana geçer solucan iyi bir iletişim aracıdır bu nedenle ve daha çeşitli büyülerde kullanılmaktadır
  -pamuk çekirdeği:
  şans verir ve kısmet bulma yani sanş işte bide çinsellik konusunda isteksiz bayanlara yapılır
  -kurşun:
  elementtir ve çok kullanılır şekle girebilirliği koruma ve kötü ruhları uzak tutar ve birleşebilirliği ve her kilide uyması açısından benim en sevdiğim elementtir
  -bakır:
  koruyucudur ve güzellik ve parayı temsil eder ve çeker
  -demir:
  element olması sışında ve iyi iletkenlik dışında başka hiçbirşeye yaramaz
  tırnak,saç:
  etki altına alma ve ölümden tutun o kişiyi kendinize aşık etmekte kullanacağınız tüm büyülerin ana kahramanlarındandır ben saçı kullanmayı tercih ederim herzaman
  -duvak teli:
  duvalar düzden okunup konduğunda kısmet açar tersten okunup konulursa kapar genelde koca bulmakta kullanılır
  -sicim:
  ip bildiğiniz üzere bağlama birleştirme kaynaştırma işlemlerinde kullanılır bağlarsanız başlanır çözerseniz açmaya yarar onun içinde olduğu büyülerin bozulması için düyümlerin açılması gerekmektedir
  -mum:
  enerjiyi younlartırmada ve meditasyon ve kob-nsantre yeteneğini arttırmada kullanılır
  -kedi:
  siyah kediler gök olaylarının kontrolünde fırtına çıkarmada uğursuzluk ve lanetlerde kullanılır pençeleri güç ihtiras cinsel güç ve sinsilik zekayı sivrilymede etkilidir
  -köpek dişi(insan deil bildiniz köpeyin dişi)
  inandırıcılık.insanların size güvenmesini ve günilmenizi sağlar ve cesaret veriri

  -domuz.ayı dişi,tırnağı
  giç dayanıklılık verir

  semboller:

  -hilal:
  koruyucu yeniden doğuş ve başlangıçlardır,kullanılış alanları tersse bir insanı dinden uzaklaştırma kötülüğe sevk etme fln
  -süleymanın mührü:
  hastalıkları uzaklaştırır ve çok yüksek enerji+koruma gücüne sahiptir birleşme özelliği en yüksek işarettir
  -yılan kafası:
  sinsilik,karanlıklar birleşme ve karanlığa yön vermekte kullanılır
  -boynuz:
  güçtür ,kudrettir ve her zaman koruyucudur
  -yıldız:
  yni başlangıç şans yeni çıkılacak yolculukta koruma anlamına gelir ve o amaçla kullanılır
  -güneş :
  en iyi şans ve başlangıç tılsımı güneşten yapılır ışıktır
  -kelt hacı:
  dini ve gizli ilimler konusunda yetenek kazandırmakta üstüne yoktur
  -isisin gözü:
  mısırlılar uydurmuş ama çok yaygın işey yarıyormu bilmiyorum kullanmadım ama yaradığını duydum koruma ve kötü ruhları uaklaştırma özelliği var
  -nal:
  şans
  -el ve ortasında göz figürü:
  nazara göze ve kötü düşüncelerden korunma pisişik yetenek arttırısı
  arkadaşlar taşlar alıntıdır uğraşamadım özürdilerim diğerlerini ben yazdım umarım dikkate alırsınız tariflerin uygulamasında bile ya tekdüzen yada karşıtlık sembolu vardır
   
 3. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.188
  Beğenileri:
  7.990
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  132 ÇTL
  Ay Bilgisi (Moon Lore)

  Paganizm inancına ay’ın önemi çok büyüktür. Bu yazı dizisinde sizlerle ay hakkında paganizm inancınaki bilgilere yer vereceğim.

  Bir zamanlar şunlara inanılırdı:
  1.Ay’ın karanlık kısmının tanrıça Diana’nın avlandığı ormanlar ve karanlık taraflarının da açık düzlükler olduğuna inanılırdı.
  2.Ay’ın döngüsünde Tanrıça’nın kadın ve erkeklerin hayatları üzerinde dündüğüne inanılırdı.
  3.Ay’ın, Tanrıça’nın taktığı bir takı, yıldızların ise elbisesini süsleyen dekorlar olduğuna inanılırdı.

  Ay isimleri:


  Ay’ların isimleri, tanrıça’nın yılın her ayında kenendini gösterdiği döneme göre değişirdi ve bunların mevsimsel özellikleri vardır. Ekim ve kasım da kış için hazırlık çabaları görülürken, aralıkta kurtların yiyecek aramak için köylere yakınlaşması görülür. Her ay’ın özelliğine göre her ay içerisinde olan dolunay’a isim verilmiştir.


  Ekim: Avcı Ay’ı
  Kasım: Ambar Ay’ı
  Aralık: Uzun gece Ay’ı
  Ocak: Kış Ay’ı
  Şubat: Kurt Ay’ı
  Mart: Kuzgun Ay’ı
  Nisan: Çayır Ay’ı
  Mayıs: Çiçek Ay’ı
  Haziran: Gül Ay’ı
  Temmuz: Geyik Ay’ı
  Ağustos: Balık Ay’ı
  Eylül: Hasat Ay’ı


  Ay Büyüsü:

  Ay’ın güçlerini toplamak v yönlendirmek cadılıkta önemli bir yere sahiptir. Temek yönlendirmeler olsa da ay büyüsü tamamen kişisel bir olgudur. Antik zamanlarda, ay rahipleri ve rahibeleri vardı. Sahil ve ada paganlarında ise deniz rahipleri ve rahibelerine rastlamaktayız. Deniz suyunu kullanmak ay büyüsü’nün önemli ritüellerinden biridir. Suya(deniz suyu) enerji yükleyip daha sonra suyu buharlaştırıp suyun içine önceden atılmış bitkileri kuruduktan sonra tütsü olarak kullanmak da önemli bir ritüel parçasıdır.
  Ay büyüsü’nde ritüel altar’ı ay’a doğru kurmak daha faydalı olacaktır. Ay enerjisi için kadınlar her zaman erkeklerden daha iyi bir kanal olmuşlardır çünkü biyolojik olarak ay ile alakalı taşlar ve diğer her şeyle erkeklerden daha fazla uyum gösterirler. Bu erkeklerin bir kanal olamayacağı anlamına gelmez tabi. Yazının devamında hem erkekler hem de kadınlar için ay büyüsü ritüeli verilecektir.
  Ay büyüsünde altar batı’ya bakmalı ve altar batıya doğru dönük olmalı. Altar yuvarlak olursa daha iyi olur ama kare veya üçgen de kullanabilirsiniz. Altar’ın ortasına bir kase(ya da kadeh) tuzlu su koyun. Kadehin ortasına beyaz bir deniz kabuğu yerleştirin. Daha sonra, ay’ın konumu ve fazına göre (dolunay, yeni ay vs.) uygun tanrıçanın ismini fısıldayın. Yeni ay Diana’ya aittir (De-ah-nah) dolunay Jana’nın dır (Jah-nah) yeni ay-dolunay arası Umbrea’nındır. Kadehin altına dokuz adet beyaz denizkabuğu yerleştirin (hilal şekline ve sivri yerleri yukarı bakacak şekilde) eğer büyünüzü bir şey elde etmek için yapıyorsanız kabukları sağdan sola doğru, hayatınızdan bir şeyi çıkarmak istiyor iseniz ise soldan sağa doğru dizin.
  Her kabuğu yerleştirdikten sonra büyünüzün amacına uygun Tanrııça ismini mantra gibi tekrarlayın bir süre. Yeni başlangıçlarla ilgili konular Diana’da, güç, enerji ve etki konuları Jana’da, ölüm vs. gibi konuların etkileri de Umbrea’da dır.
  Ay ile ilgili üç tütsü yakın ve üçgen şeklinde kadahin etrafına yerleştirin. (Ters üçgen dünyevi konular için, ters üçgen ise manevi ve ruhsal konular için)
  Ritüel süresince, enerji altar kase içine (ya da diğer adıyla ay kadehi) birikir. (Bu ritüel çok çeşitli yollarla yapılabilir.Bu sadece bir yoldur. ) istediğiniz konu ile ilgili olarak istediğiniz enerjiyi bu şekilde yükseltebilirsiniz
   
 4. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.188
  Beğenileri:
  7.990
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  132 ÇTL
  CADILIKTA KOVAN

  Cadılıkla ilgili pratiklerde bir cadı ciddi bir araştırma yapmalıdır. Konularla ilgili tüm inançlar ve uygulamalar araştırılmalı, konuyla bağlantılı olan birçok kitap okunmalıdır. Zanaatte (craft) bu çalışmaların tümü yetkinlik ve tatmin edici bir kişisel gelişim sağlar. Ancak günümüzde birçok cadı bilgi, öğrenme ve yalnız pratiklerin deneyimsel olarak kendilerine yararlı olmadığına ya da yeterli gelişim gösteremediklerine inanmaktadır. Birçok cadı gerçek anlamda cadılığı “doğru” şekilde öğrenmek için “yalnız” bir yolu seçmek istemez. Gelişimin sadece “niyetle” gerçekleşmeyeceğinin farkında olan cadılar veya cadı adayları kendilerini bir kovanın parçası olarak görmek isterler. Bu yüzden bir kovana üye olmak bu zorlukları kişisel anlamda hafifletmeye ve doğru bilgilenmeye olanak tanır.

  Bir kovan; sihirli uygulamalar yapmak, ritüeller düzenlemek, sabbat ve esbatları kutlamak için bir araya gelen bireylerin oluşturduğu bir gruptur. Bu insan grupları inançlarını gerçekleştirirken “aynı” anda ve “aynı” yönde, “toplu” bir zihinsel durumun içinde uyumla hareket etmeyi deneyimlerler. Bu benzer inançları paylaşan kişiler kovan sayesinde tanışma, kutlamalar yapma ve birlikte inançlarını gerçekleştirme fırsatı bulurlar.

  Her kovan, grup yapısı ve üyelerinin beklentileri açısından farklılık gösterir ama merkezde bazı standart uygulamaları izlerler;
  Bir kovan üyesi, erkek ya da kadın fark etmeden üye (covener) olarak çağrılır.

  Kovanın düzenli olarak toplandığı bir yer varsa buraya covenstead (coven-stead; kovan yeri anlamına gelir, ayrıca coven’s tead olarak da kovanın meşalesi manasını taşır) denir.

  Her kovanın kendine ait bir Gölgeler Kitabı veya Grimoire’ ı vardır ve bu tüm üyelere dağıtılır. Bu kitap kuralları, evrensel yasaları, Cadılığın yasalarını, kovan liderinin nasıl seçildiğini, üyeler arasındaki anlaşmazlıkların çözüm yollarını, kovandaki hiyerarşi sistemini ve inisiyasyon derecelendirmelerini içerir. Bazı kovanlar ayrıca seramoni ve ritüel bilgilerini, esbat ve sabbat kutlamalarını da bu kitaba ekleyebilir.

  Yeni üyeler kovan içinde inisiye olduklarında kovan üyelerini, kovan sırlarını ve cadılık bilgilerini gizli tutacaklarına dair yemin ederler. Bu yemin genellikle üyelerin sihirli isimlerini ifşa etmemeyi, çember içinde yapılan aktiviteler hakkında yazmama ve konuşmamayı ve herhangi bir ritüel ile alakalı açıklama yapmamayı içerir.

  Bir kovanın üye sayısı, kovanın bu olguya karşı tutumuna göre değişkenlik gösterir. Birçok geleneksel kovan 13 üye sayısını sınır olarak kabul eder. Bu sayı hakkında birçok yorum vardır fakat en yaygın fikir bir yılda 13 Dolunay olmasından kaynaklandığı bilgisidir. Bunun dışında daha fazla üye sayısı olan kovanlar da olabilir. Kovan sayısı konusu liderlerin kararına kalmıştır.

  Bir kovanın liderleri; bir başrahip ve bir başrahibedir. Onların görevi ritüelleri düzenlemek ve yönetmek, yeni üyeler hakkında kararlar vermek, inisiyasyon sistemini kontrol etmek. Üyeler arası anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak ve üyelere kişisel olarak yol göstermektir. Bir kovanda başrahip veya başrahibenin belirlenmesi genel olarak üyelerin seçimleriyle gerçekleşir. Bazı kovanlarda üyelerin sırayla ve belirli sürelerle başrahip ve başrahibe oldukları da bilinmektedir. Geleneksel kovanlarda ise kovanın kurucusu olan, deneyim ve bilgi bakımından diğer üyelerden daha birikimli kişiler başrahip veya başrahibe olmaktadırlar.

  Kovanda 10 yıldan fazla aktif rol almış kişilere Bilgeler (Elders) denir. Bu kişiler başrahip veya başrahibe ünvanına hak kazanmış üyeler olarak bir cadı-öğretmen veya inisiyatör olabilirler ve de genellikle kovanda başrahip veya başrahibenin güvenerek danışabilecekleri yegane kişilerdir. Aynı zamanda kovanın başrahibi veya başrahibesi, kendi yerine bir başka üyeyi seçerek “Bilgeler Meclisine” katılabilir.

  Diğer kovan üyeleri kendi yeteneklerini attırmak için öğrenme ve çeşitli çalışmaları gerçekleştirmeyle ilgilenirler. Genellikle bir çok üye ritüellere katılır fakat kilit görevlerde yer almazlar.

  Birçok kovanda üyeler arasında derecelendirme, yani sıralı eğitim sistemi vardır. Adaylar (dedicants), öğrenci cadılardır. Çıraklar (initiates), 1. Derece kovan üyeleridir. Cadılar (witches), bir yıl ve bir günü tamamlamış çıraklardır ve 2. Derece kovan üyeleridir. Kovanda aktif olarak 2 yıl geçiren Cadı ünvanını almış üyeler 3. Derece olan Rahip/Rahibe (priest/ priestess) ünvanını alır. Tüm bu inisiyasyon süresi sonunda başrahip veya başrahibenin uygun gördüğü 3. Derece inisiyeler Cadı-öğretmen olabilirler ve bu kişiler dilerlerse kendi kovanlarını kurup, ana kovanın bir kolunu oluşturabilirler. 3. Derece ve Cadı-öğretmen inisiyelerinin süre ve şartları genellikle gizli tutulur. Birçok kovanda bu derecelendirme sistemi uygulanmakla birlikte farklı bakış açıları ve farklı derecelendirme sistemleri mevcuttur.

  Bazı gruplar kendileri için kovan kelimesini kullanmak yerine farklı isimleri tercih edebilirler. Yurt dışında bu tarz grupların kullandıkları “sept”, “touta” ve “grove” gibi isimler genellikle tercih edilir.

  Saygının, birlikte çalışmanın, paylaşımın ve ortak bir bakış açısının ön planda olduğu bir kovanın içindeyseniz, bu grubun bir parçası olmak harika bir deneyim haline gelebilir. Bazen insanların ihtiyaçlarını karşılayan bir kovan bulması zor ve zaman alan bir meseleye dönüşebilir.

  Eğer bir cadıysanız veya cadı olmak istiyorsanız ve de bir kovanın parçası olmayı arzuluyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlar;

  1) Bir kovanın üyesi olabilmek için önce bir kovan bulmak gerekir ve bu biraz zaman alabilir. Bu yüzden sabırlı davranmak en iyisidir.

  2) Bir veya birden fazla kovan bulduğunuzda, üye sayısı fazla olduğundan ya da kovana uygun görülmediğinizden dolayı sizi üyeliğe kabul etmeyebilirler. Umudunuzu yitirmeden yolunuza devam edin ya da o kovana girmek istiyorsanız kendinizi geliştirip daha sonra tekrar başvurmaktan çekinmeyin. Evrensel Birlik Kovanı olarak tekrar başvuruları da göz önüne mutlaka alırız.

  3) Eğer bir kovana kabul edildiyseniz, eğitim almaya başlamadan önce hem iyi bir izleyici, hem de iyi bir araştırmacı olmalısınız. Aklınıza takılan tüm soruları sorun. Bazen kovan ve kişiler arasında görüş farklılığı olabilir ve dolayısı ile kovan size uygun olmayabilir.

  4) Eğer çalışmalara başladıysanız sadece cadı-öğretmenleri tanımanıza izin verilecektir. Tüm üyeleri bir arada görmeniz mümkün olmayabilir. Bunu saygıyla karşılayın ve eğitiminize odaklanın. Bilin ki belirli bir süre boyunca her şeye dahil olamayacaksınız.

  5) Size öğretilenler genel olarak inançlar, ruhsal öğretiler ve temel seviyede kovan pratikleri olacaktır. Eğer bunları öğrenmek istemezseniz ve kovandan ayrılırsanız, sonunda bundan rahatsız olup kovana tekrar girmek istediğinizde geri dönmenize izin verilmeyecektir.

  6) Farklı bir kovana gitmeye karar verdiğinizde, cadılık hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız olun, eğitiminiz ve eğitim süreleriniz baştan başlayacaktır.

  7) Bir yıl ve bir günlük süre sonunda çalışmalarda başarılı olursanız ve kovana kabul edilirseniz, o zaman kovan içinde gerçekten kucaklanacaksınız ve cadılıkta ileri derecede eğitim için kovan tarafından yönlendirileceksiniz.

  Tüm bunlar size fazla gelebilir, fakat hepsi gerçektir. Bir kovanın parçası olmak önemli ve ciddi bir durumdur. Ciddiyetsizlik veya kayıtsızlık sizi yalnız bir cadı (solitary witch) olmaktan öteye geçirmez. Kendiniz için doğru bir kovan bulduğunuzda ruhsal ihtiyaçlarınızın karşılanacağından ve yaşamınıza önemi pozitif etkileri olacağından emin olabilirsiniz.

  Evrensel Birlik Kovanı

  Alıntı
   
 5. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.188
  Beğenileri:
  7.990
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  132 ÇTL
  Cadılığın dalları

  Gardnerian: Çağdaş Cadılığın babası olarak söz edilen Gerald Gardner tarafından kurulmuştur.Gardnerci cadılık,katı bir şekilde Gerald Gardner’in kendi yazdığı Gölgeler Kitabı’na dayandırılır.O’nun rituellerine bağlı kalınır.

  Alexandrian: Alex ve Maxine Sanders tarafından kurulmuştur.Gardnerian ‘lara göre daha ılımlı ve esnektir.

  Miras: Aileden gelip,kuşaktan kuşağa aktarılan cadılıktır.

  Geleneksel: Geleneksel cadılar,cadılığı içgüdüsel olarak uygulayanlardır.Genellikle cadılığı daha keşfetmeden,maji uygular ve yönergeleri öğrenirler.

  Hedgewitch: Çalışmaları tamamen toprak ve doğaya dayanan cadılardır.Hemen hemen sadece,otlar ve bitkilerle çalışırlar.

  Cadılar bu geleneklere bağlı kalarak Münzeviler ya da Cadılar Meclisi denen gruplar halinde çalışırlar.

  Cadılar Meclisi,belirli aralıklarla buluşan ve birlikte çalışan bir cadı grubudur.Cadı Meclisi 13 kişiden oluşmak zorunda değildir.Ama 3 ‘ten fazla kişi barındırmalıdır.

  Kendi başına çalışan cadıya , Münzevi Cadı denir.

  Aynı cinsiyette bile olsa,birlikte çalışan iki cadının ilişkisine de Ortaklık denir.
   
 6. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.188
  Beğenileri:
  7.990
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  132 ÇTL
  Wicca Nedir Ne Değildir

  Wiccalık nedir?  WICCA cadılığın modern adıdır.Peki Cadılık nedir?Masallardan ve folklordan çıkan haliyle yaşlı,çirkin,kurba gözlü,uzun tırnaklı,büyük bir kazanın önünde sihirli içecekler hazırlayan bir kadın olarak resmedilir.Süpürgesine binip,uçarak çocukları yakalayan bir mahluk.Erkekler ise,insanlara büyü yapıp,gözleriyle olayları etkileyen kişiler.Genç kadınlar,kötü ruhlarla işbirliği içinde olup,büyü yapıp,insanları,zamanı dondurabilen kişiler olarak resmedilmişdir.Bunlar,özellikle film endustrisinin yarattığı tablolardır.

  Aslında Cadılığın bu anlatılanlarla alakası yokdur.Neyle alakalıdır,nedir o zaman?  Wiccanın kesin bir açıklamasını yapmak aslında zordur.Wicca,kökleri Pagan inanışına dayanan,doğanın merkezde yeraldığı bir inanışdır.Bir yaşam tarzı,gidilecek yoldur.Cadılığın diğer adı olarak da adlandırılabilir, Modern Cadılıkdır.

  Her Cadı,kendine ait bir yola sahipdir.Bu yol Wicca veya Cadılık olabilir.Wicca inanışına sahip olanlar,kendilerini Wiccan olarak adlandırırlar.

  Cadı kelimesi genellikle negatif çağrışımları da beraberinde getirir.Bunda,Hıristiyanlığın, cadılığı kötülemesinin büyük etkisi vardır.Pekçokları Cadılık ve Satanizm(şeytana tapma)arasında ilişki görür ki,bu kesinlikle büyük bir hatadır.Bu kelimeler Wicca için kullanılamaz.Şeytan,Hristiyanlık,Müs lumanlık inanışlarında vardır.Wiccalar,şeytanın varolduğunu bile kabul etmezler .

  Kendilerini Paganist olarak da adlandırırlar çünkü Wicca ,Neopaganizm içinde bir akımdır.Örnek olabılecek diğer akımlar Şamanizm,Durudizm ve Asartu’dur.Cadılar daima Paganistdir ama her Pagan Cadı değildir.

  İnsanlar genellike kadınların Wicca olduğunu duşünse de bu doğru değildir.Erkekler de Wicca olabilir.Tahminlere göre Wiccanlar arasında,kadınlar, erkeklere nazaran daha fazladır.Bunun sebebi,dinlerdeki bağnazlığın,özellikle kadınları ikinci sınıfa düşürmesi ve erkek baskın yasaların çokluğudur.İnsanlar kadın ve erkek arasında bir uyum aramaktadırlar.Belkide bu nedendenWicca,insanlar arasında,her geçen gün daha da popüler olmaktadır.  Kısaca Wicca,doğa tabanlı bir inanış şeklidir ve pekçok doğa inanışında olduğu gibi,Wiccada da sevgi,hayat,doğa ve maneviyat(spritualizm)vardır.

  .

  Wiccalığın merkezinde,Tanrı ve Tanrıca bulunur.Tanrıça Dünya ve Ay’da vücüt bulur.Dünyadaki ürünleri meydana getirir.Wiccanlar,doğadaki mevsimler ve onların beraberinde getirdiği değişimlere değer verirler.Bu,ay devreleri için de geçerlidir.  Wicca,organize bir inanış değildir ve merkezinde bir lider yokdur.Buna rağmen Wiccalıkda Covenlar(türkçe kovan da denebilir) vardir.Bunlar,Cadı halksı olarak da adlandırılır.Coven,Rituelleri,beraber yerine getirmek için en fazla onüç kişinin biraraya gelmesi ile oluşan grupdur.Bu ritueller,bir başrahibe ve başrahip kılavuzluğunda yerine getirilir.Rahip ve başrahibe,grup üyelerinin,onların fikirlerini kabul etmeleri beklenen liderler değildirler.Onlar,daha çok öğretmen rolündedirler.  Bir Wicca,Coven olabileceği gibi,Solitary(yanlız) da olabilir.Solitary bir Wicca,herşeyi kendi öğrenir.Ritülleri kendi başına gerçekleştirir.Bir Wicca,Coven veya yanlız(solitary) olabilir.Bunlardan birinin,diğerinden daha iyi olmasi diye bir durum söz konusu değildir.Çünkü önemli olan kişinin kendini nasıl ve hangi durumda daha iyi hissettiğidir.  Wiccada kutsal bir kitap yada uyulması geren kurallar listesi yokdur.Ama Wiccanın içinde,merkezde değişmeyen bir kural vardır.  Kimseye(kendine de)zarar vermediğin sürece ne istiyorsan yap.

  (An it harm none,do as ye will)  Bu kural,Wicca kuralı veya Cadı Öğüdü olarak adlandırılır.Kulağa basit bir kural gibi gelse de değildir.Çünkü bu,kendine verdiğin sözde durduğun için,güvenilirliğini eksiksiz ortaya koyar.Bu kuraldan,üçkatlı yasa olarak da adlandırılan başka bir kural ortaya çıkar.  Yapdığın herşey sana üc kere geri dönecekdir.  Yapdığın bütün pozitif veya negatif şeyler(yada düşündüğün)sana çoğalarak geri gelecekdir.O halde önemli olan,bir şeyi yapmadan veya düşünmeden önce etkilerine(sonuçlarına)göz gezdirmekdir.  Wiccanın önemli bir özelliği,kainatdaki herşeyin tanrısal bir güçde olduğudur.Böylelikle onlar,bu dünyadan uzakda olan birşeye inanmazlar.Tanrısallık,bize gelen herşeyde ve kendi içimizde bulunabilir.Sadece yaşamsal şeylerde değil.Bu nedenle,wiccanlar doğada olan herşeye saygı duyarlar.Örneğin taşlar,kristaller,bitkiler de Wiccanlar için kutsaldır.  Bu tanrısallık,kadınsal ve erkeksel enerji arasındaki bir birliktelik gibi sembolize edilir.Tanrı ve Tanrıça.Bir taraf,diğeri olmadan olamaz ve iki taraf beraber bir uyum içinde devam eder.Bu belki kulağa biraz karışık gelebilir,bunun için bir örnek verelim;

  Bir günde iki bölüm vardır,gündüz ve gece.Bunlar beraber,içiçe sürüp giderler.Eğer bir gün olmasaydı ,gecenin ne olduğunu da bilemeyecekdik.Bir taraf yanlız olabilir,bu mevcut olan diğer taraf için de geçerlidir.Bu yanlız mevcudiyetler,bir birliktelik meydana getirirler.  Bir diğer özellik ise,Wiccaların diğer insanların dinlerini değiştirmek istememesidir.Her birey kendi yolunu bulup seçmekde özgürdür çünkü farklı yollar da aynı amaca gidebilir.Wicca diğer inanışlara göre çok töleranslıdır,kimseye zarar vermediği sürece elbetde(Wicca Rede).Wiccalar her zaman diğer insanların inanışlarını öğrenmeye açıkdır.  Wiccalıkda uygulanan bazı rituller vardır ki bunlar,genellikle dolunayda(esbats) ya da yıllık bayramlar (sabbats) esnasında gerçeklestirilir.Elbette ki ritueller başka zamanlarda da gerçekleştirilebilir.  Wicca ile Cadılık aynı şeymidir?

  Bir grup aynı olduğunu savunsa da,temelde aynı olup,ince bir çizgiyle birbirinden ayrılırlar.

  Pekçok Wicca kendini Cadı olarak adlandırabilir ama bu,Cadılar için söylenemez.Cadılık çok daha eskidir ve daha fazla bir adanmışlık söz konusudur.Geleneklere bağlı şekilde yaşarlar.Cadılık yüksek bir mertebedir.

  Wiccalık ise Cadılıkdan türemiş bir inanış biçimidir.Modern cadılık olarak da adlandırılır.  BIR WICCA OLARAK NELER YAPARSINIZ

  Bu soruya bir-iki-üç gibi bir sıralama yapılarak cevap verilemez.Wicca,şahıs olarak,

  * sürekli yapmış olduklarındır.Wicca içindeki farklı görüşlerle de kişi meşgul olabilir.  * Doğayla ilgili bilgi edinmek,mevsimlerin enerjilerini ve kozmozun bize verdiği gücü kullanmak.

  * İsanların ruhsal ve bedensel kuşatılmışlıklarına yardım etmek,bitkiler,kremler ve içeceklerle,tedavilerine yardımcı olmak.

  * Psikolojik durumlarla ilgili bilgi edinmek ve bunu tedavi amaclı kullanmak

  *Tarot ve gelecegi görmek için diğer malzemeleri kullanmak

  *Kılavuzlardan bilgi edinmek,bitkiler ve onlardan krem ve içecek yapımını öğrenmek

  *Ay dönemlerini ve bunların insanlar üzerindeki etkisini öğrenmek

  Wicca içinde bunun gibi pek çok şey keşfedilip öğrenilebilir.

  Wicca da biri hariç belirtilmiş kurallar yokdur.

  “KİMSEYE ZARAR VERMEDİGİN MUDDETCE NE İSTİYORSAN YAP”

  Bu fiziksel ve mantıksal eylemlerinin değerine sahipdir.  Wicca ne değildir?

  Wicca bir tarikat değildir.

  Wiccanlar(wiccalığa inanan kişi) üzerinde düşünmeksizin tapmazlar(tapınma yokdur), bir lideri ve onun fikirlerini takip etmezler.Wiccanlar kimsenin dini değiştirmeyi denemezler ve wicca yandaşlarının ticari kaygıları da yokdur.Bir Coven(beraber rituelleri gerçekleştiren ve sabbatsları kutlayan grup)ASLA birine,onlara katılmasını teklif etmez.Böyle bir törene katılmak öncelikle gönüllü olmayı gerektirir ve bu belli bir eğitim ve alıştırmalardan sonra gerçekleşebilir.

  Wiccan lar ŞEYTANın varlığına inanmazlar ve SATANİST de değillerdir.

  Wicca ile aktif olarak uğrasan kişiler Tanrı ve Tanrıca‘ya inanırlar.Şeytan Hıristiyanlık ve Müslümanlığın bölünmez bir parçasıdır.Kötülüğü şahıslandırma ve bu şekilde yapılan hataların suçunu başkasına yükleme,Wiccada yeralmaz.

  Aklıbaşında her yetişkin birey,iyi ve kötüyü ayırt edebilir ve kötülük yapıldıkdan sonra, yapan tek suçludur ve cezasını,üç katı fazlasının kendisine geri döndüğü şekliyle öder.Wiccanlar,kişinin yapdıklarından,kendisinin sorumlu olduğuna inanırlar,iyi veya kötü.

  Bu kuraldan yola çıkarak.Wicca hakkında öğrendiğin şeylere saygı duyulduğu ve uyulduğu sürece kimsenin başına kötü birşey gelmeyecektir.

  Bir rituel sırasında hata yapılırsa kimse ölmez.Öğrenmeli ve yaşam boyu da öğrenmeye devam edilmelidir.Sahip olunan bütün bilgilerden yararlanılabilir.

  Neye başladığını bil ve neyle meşgul oldugunu da!  ÖNEMLİ OLAN BAZI ŞEYLER

  -Kendini tanı:

  Hayatın neresinde olduğunu bil,kendin için iyi şeyler dile ve kendini iyi hissetmeyeceğin hiçbirşeye başlama.Beceri ve niteliklerini bil ama daha az iyi taraflarını ve korkularını da.

  -Sanatını tanı:

  Ne ile meşgul oldugunu bil.Ruhsal gelişimin önemlidir.Meşgul olduğun şeylerin iyi ve kötü taraflarını tanı ve daha fazla ilgilendiklerini hatasız bir şekilde öğren.

  -Öğren ve keşfet

  Ruhunu yeniliklere açık tut,kullanmak yada yapmak istemiyeceğin şeylere de.

  Bağlı olduğun şeyleri derinlemesine araştır.Bunların herzaman Wicca ile alakalı olması gerekmez.Entellektuel gelişim ruhsal gelişim kadar önemlidir.

  - Bilgiyi,bilgelikle kullan

  Bu sözler kendin içindir.Anlayışlı ol ve bilgilerini hayata geçirirken kalbine de kulak ver.

  -Dengeli ol

  Bedense,özellikle de ruhsal dengede ol.Düşündüklerin ve yapdıkların bir denge içinde olsun.

  -Kabul edilebilir düşüncelere sahip ol

  Açık bir ruh,genelde edindiğin bilgilerdir.O halde,biraz açık düşünmek için ısrar etmekde,bir zorunluluk vardır.

  -Hayatı kutla

  Yapdığın şeylerden mutlu ol.Hiçbirşey,mecburen yapılmak zorunda olunan,yükümlülük değildir.Mizacına göre davran.Neşeli bir insan isen,bunu yapdığın işlerde de kullan.

  -Dünyanın döngüleri ile uyumlu ol

  Bu döngüleri anlamaya çalış ve hayatındaki benzerlikleri ara.Bu senin dengede olmana da yardim eder.

  -Kendine iyi bak

  Ruhsal ve fiziksel kendine iyi bak.Sadece o zaman kendi içinde bir denge bulabilirsin ve kendini güçlendirip,büyüyebilirsin.

  -Meditasyon yap

  Bu,ruhunu,belli bir sakinliğe ulaştırmak için en iyi yardımcıdır.Bu anlama gücünü arttırır ve düşüncelerini genişletir.

  -Tanrı ve Tanrıçayı onurlandır

  Hayatda sahip olduğun şeylere saygı duy.Saygı ve sevgi çok normal ve söylenmesi kolay olsa da,bazen önemli şeyler olduğunda unutulabiliyor.Onları an,bayramlar kutlanarak onlar onurlandırılabilir ya da kendine ait farklı bir yolla bunu yapabilirsin.  Wicca içinde pekçok şey,izlenmesi gereken Yasa değildir.Bunlar,sadece yardımcı olmak için talimatlardır.Genellikle solitary Wiccanlar için çok yardımcı olabilir.
   

Sayfayı Paylaş