Windows 10 programlarınızı siliyor

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,847
Beğeniler
9,488
Şehir
Antalya
Takım
GALATASARAY
#1
Windows 10'un güncellemeler sırasında bu programları PC'nizden sildiğini biliyor musunuz?

Microsoft'un Windows Update üzerinden yaptığı güncellemeler genellikle sorunsuzca yüklenseler de, bazı durumlarda programlarınızı silebiliyor. Haberiniz olmadan silinen uygulamalar, genellikle sistemin derinlikleriyle ilgilenen yazılımlardan oluşuyor.Sorun şurada ortaya çıkıyor: Windows 10'un Windows Update işlevi, güncellemenin sisteminizle uyumsuz olduğunu algıladığında kullanıcıya bu konuda bilgi vermiyor. Bunun yerine güncelleme yükleniyor ve uyumsuz programlar otomatik olarak kaldırılıyor. Programların silindiğine dair uyarı, güncelleme sonrasında gösteriliyor.

Hangi programların Windows 10'un hangi sürümleriyle uyumsuz olduğunu gösteren resmi bir liste bulunmuyor. Ancak uyumsuz programların başında bazı antivirüs yazılımlarının ve donanım izleme araçlarının bulunduğu anlaşılıyor. Tanınmış uyumsuz yazılımlar arasında CCleaner, Spybot - Search & Destroy, CPU-Z ve ESET NOD32 var. Ancak pu programların tüm sürümlerinin Windows 10 ile uyumsuz olmadığını önemle belirtmek gerekiyor. Uyumsuzluk, yalnızca bazı sürüm kombinasyonlarında oluşuyor.

Son olarak sorunun yalnızca büyük Windows 10 güncellemelerinde ortaya çıktığını belirtmekte fayda var. Örneğin Windows 10'un bir sonraki büyük güncellemesi Anniversary Update çıktığında, aynı sorunun gündeme gelme ihtimali yüksek görünüyor.

Kaynak: Chip.com.tr
 

~Esinti~

Yoğurda sütü bozuk dediler.Gitti ayran oldu
Katılım
15 Ksm 2015
Mesajlar
1,226
Beğeniler
1,656
#2
yani tamamen virus programlarina karsi mi bu yazilim?? Uyumsuz dedigine gore evet.. saglam bir alt yapi yok o zaman her guncelestirmede bilgisayar kafasina gore hareket ve guvensiz bir bilgisayar oluyor
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,847
Beğeniler
9,488
Şehir
Antalya
Takım
GALATASARAY
#3
Güvenlik Windows 10 'da oldukça üst seviyede tutulmuş. Microsoft tarafından güvenli olduğu kabul edilmeyen programları sistemde istenmiyor. Aslında bu önlemler son kullanıcının başı ağrımasın diye ama son kullanıcı da bu programları ihtiyacı olduğu için kuruyor. Çelişki var ama Microsoft'un dediği oluyor sonuçta.
 

~Esinti~

Yoğurda sütü bozuk dediler.Gitti ayran oldu
Katılım
15 Ksm 2015
Mesajlar
1,226
Beğeniler
1,656
#4
hmmm kendine gore guvenlik.. anladim. uyumsuz programlara da bakilirsa bu da bir bakima virus programlarinin pabucunu dama atiyor desenize... ileriki zamanda gunceleestirme sonrasinda olacaklari merak ediyorum simdilik sıkıntı gözükmüyor gibi bakalim. bilgi icin tesekkur ederim
 
Top Bottom