1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Windows 7 Yapılandırma Düzeni

Konusu 'Yazılım / Donanım / İşletim Sistemleri' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 29 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.358
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.820 ÇTL
    Yayımlanan rapora göre, Windows 7 ve diğer tüm Windows'ların açıklarının %90'ının altında işletim sistemimizi standart kullanıcı yerine yönetici düzeyinde yapılandırmamız yatıyor.

BeyondTrust'ın imzasını taşıyan rapora göre Mart 2010 dahilinde açıklanan Windows 7 açıklarından %57'si yönetici yapılandırmasını kaldırmamız halinde geçerliliklerini yitirirlerken, Office için bu oran %100'e ve IE için de %94'e erişiyor.

Win7'nin bu %57 düzeyindeki 'rahatlamasını' diğer işletim sistemleri ile karşılaştıracak olursak da tablonun aşağı yukarı aynı olduğunu görüyoruz. Örneğin oranlar, Windows 2000 %53, Server 2003 ve 2008 sürümleri için sırası ile %55 ve %53, Vista için %54 ve XP içinse %62 olarak şekilleniyor.

Özellikle IT departmanları için hayli sevindirici bir haber niteliği taşıyor bu durum. Ne de olsa işletim sistemlerini yönetici yerine standart düzeyde yapılandırmaları halinde beklenmedik durum ve saldırılar haricinde firmalar da kendilerinin çok daha rahat biçimde koruyabilecek veya en azından yeni keşfedilen tehditlerin etkilerini olabildiğince azaltabilecekler. Tabii ki kullanıcıların yüksek ayrıcalık gerektiren yazılım veya uygulamaları yüklememelerin sorun yaratmayacak olması halinde.

İsterseniz .pdf formatındaki rapora [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] ulaşabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş