1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Windows 7 Yapılandırma Düzeni

Konusu 'Yazılım / Donanım / İşletim Sistemleri' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 29 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.317
  Beğenileri:
  8.716
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.616 ÇTL
  Yayımlanan rapora göre, Windows 7 ve diğer tüm Windows'ların açıklarının %90'ının altında işletim sistemimizi standart kullanıcı yerine yönetici düzeyinde yapılandırmamız yatıyor.

  BeyondTrust'ın imzasını taşıyan rapora göre Mart 2010 dahilinde açıklanan Windows 7 açıklarından %57'si yönetici yapılandırmasını kaldırmamız halinde geçerliliklerini yitirirlerken, Office için bu oran %100'e ve IE için de %94'e erişiyor.

  Win7'nin bu %57 düzeyindeki 'rahatlamasını' diğer işletim sistemleri ile karşılaştıracak olursak da tablonun aşağı yukarı aynı olduğunu görüyoruz. Örneğin oranlar, Windows 2000 %53, Server 2003 ve 2008 sürümleri için sırası ile %55 ve %53, Vista için %54 ve XP içinse %62 olarak şekilleniyor.

  [​IMG]

  Özellikle IT departmanları için hayli sevindirici bir haber niteliği taşıyor bu durum. Ne de olsa işletim sistemlerini yönetici yerine standart düzeyde yapılandırmaları halinde beklenmedik durum ve saldırılar haricinde firmalar da kendilerinin çok daha rahat biçimde koruyabilecek veya en azından yeni keşfedilen tehditlerin etkilerini olabildiğince azaltabilecekler. Tabii ki kullanıcıların yüksek ayrıcalık gerektiren yazılım veya uygulamaları yüklememelerin sorun yaratmayacak olması halinde.

  İsterseniz .pdf formatındaki rapora [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] ulaşabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş