Windows 8 Hakkında Her Şey!

Katılım
20 Ksm 2009
Mesajlar
73
Beğeniler
3
#1
Windows serüveni, dünyayı değiştirmeye 1995'te başladı. Bugün Apple mağazalarında görmeye alıştığımız teknolojiyi ilk satın alan olma çılgınlığı o zaman Windows 95 ile başlamıştı. Windows 95 kutusunu satın almak için birbirini ezen koca koca adamlardan sonra gelelim günümüze.Yıl 2011 ve gündemde Windows 8var.
Ekran kilitlendiğinde sizi karşılayan ekran artık böyle. Ekran kilitlendiğinde sizi karşılayan ekran artık böyle. Şu ana kadar gösterilmeyen Windows 8, ilk olarak Build adı verilen bu etkinlikte tanıtıldı. 13 saat süren aralıksız bir uçak seyahatinden sonra, Türkiye'den sadece ShiftDelete.Net'in katıldığı Anaheim'daki etkinlikte dünyanın her yerinden gelen medya mensupları da can kulağıyla yeni işletim sisteminin detaylarını görmek için tabiri caizse nefes almadan konferansları izlediler.
Beklentileri Karşıladı
Gelelim çiçeği burnunda işletim sistemine. Hızla değişen donanım dünyasına ve alışkanlıklara karşılık kendini yenileyen bir Windows 8 bekliyorduk ve tam olarak beklentilerimizin karşılığını aldık diyebilirim.
Microsoft, geliştirilmesine devam edilen Windows 8'e çok güveniyor. Öyle ki, bu işletim sistemi ile hem tablet bilgisayarlarda, hem masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda hem de sunucularda boy gösterecek.
Bu devrimde cesur davranan firma, Windows 95'ten Windows 7'ye kadar alıştığımız masaüstü deneyimini silip atmıyor, sadece ihtiyaç olduğunda kullanııclara sunuyor. Onun dışında her şey, aşağıda gördüğünüz arabirimde gerçekleşiyor.
Başlangıç ekranı artık böyle. Alışmak zor gibi görünüyor
olabilir ancak sanıldığı gibi değil.Windows 7'den sonra teknoloji dünyasında hem donanım hem de alışkanlıklar olmak üzere nelerin değiştiğine kısaca göz atalım.
Hızlanan ve daha az enerji harcayan işlemciler, tabletler, akıllı telefonlar derken tüketicilerin daha fazla internette olması, her yerden bağlantı sağlaması, sosyal paylaşım sitelerine olan artan ilgisi... Tüm bunlar, Microsoft'un en önemli silahı olan Windows'u da güncellemesi gerektiği gerçeğini ortaya koydu.
Etkinlikte gördüğümüz Windows 8, hem kullanıcıların hem de kurumların değişen ihtiyaçlarına yanıt vermekle kalmayıp, onları daha farklı bir serüvene taşımayı görev edinmiş durumda.
Windows 8: Çok Büyük Yatırım
Windows 8'in geliştirilmesi, yaklaşık 5.000 Microsoft yazılım geliştiricisi tarafından ortaya konulmuş bir ürün. Firmanın, bir önceki Windows 7'den hem deneyim hem de büyük gelir elde ettiğini hatırlamakta fayda var. Microsoft, etkinlik gününe kadar satılan Windows 7 sayısının 450 milyon olduğunu söyledi.
Resim dosyalarını seçmek için açılan pencere bu şekilde görünüyor.Firma için en az işletim sistemi kadar tarayıcı pazarı da çok önemli bir yere sahip. Donanım gücünü de arkasına alan Internet Explorer 9, Microsoft için bir dönüm noktası.
Windows 8 ile beraber anılacak olan tarayıcı ise Internet Explorer 10 olacak. Windows 7 kullanıcıları arasında en hızlı yüksele tarayıcı olma unvanını koruyan Internet Explorer 9'daki hız - kolaylık - güvenlik ve gizlilik kombinasyonu, daha da geliştirilerek Internet Explorer 10'da vücut bulmuş diyebiliriz.
Windows Live Servisleriyle Etkin Bir Bilgisayar
Windows 8'de, internet servisleri de ayrı bir öneme sahip. Bu servisler içinde en büyük paya sahip olmak isteyen Microsoft, Windows Live ile bu savaşa katılıyor. Sıkı durun, Microsoft'tan aldığımız bir bilgi de şu; 1 ay içinde yaklaşık 543 milyon kişi, Windows Live servislerine giriş yapıyor. Bu rakamlar, rekabette firmanın ne kadar güçlü olduğunu gözler önüne seriyor.
Bu pencerenin, Internet Explorer 10 olduğunu söylesek ne dersiniz?Biraz da uygulamalardan bahsedelim. Metro arabiriminde gördüğümüz uygulamalar nereden geliyor merak ediyorsunuzdur. Microsoft'un bir devriminden daha bahsederek bu konuya da açıklık getirelim; Store adında bir uygulama merkezi geliyor.
Akıllı telefonlardan alıştığımız bu sistem sayesinde, uygulamalara erişmek, yüklemek çok kolay. Bize sorarsanız bulmak ve yüklemek yerine, güvenlik riskinin en aza indirilmiş olması daha önemli.
Uygulama Geliştiricilere Gün Doğdu
Store ile beraber uygulama geliştiricilere de gün doğdu diyebiliriz. Şu anda yazılım geliştiricilerin en çok ilgisini çeken alanlardan biri de mobil uygulamalar geliştirmek.
Windows 8, hem mobilde hem masaüstünde ve dizüstünde hem de sunucularda olacak bir işletim sistemi. Bu ekosistem, neredeyse yüzlerce milyonluk bir dev pazar anlamına geliyor. Geliştirilecek olan bir uygulamanın ulaşacağı kişi sayısı, akıllı telefonları oluşturacağı pazarı ezip geçiyor.
Uygulamaların geliştirildiği ekran, yeni nesil cihazlara hazır.İşin ticari kısmı ve pazarın fırsatlarını bir kenara bırakıp kolaylığından da bahsetmek gerekir. Etkinlikteki sunumlardan birinde, konuşmacı Visual Studio penceresini açtı ve sadece birkaç dakika içerisinde, tıpkı HTML kodu yazar gibi, bir uygulama geliştirdi ve Store'a gönderdi.
Hazırlanan uygulama, her cihazda kolaylıkla çalışıyor, dokunmatik ekranların nimetlerinden faydalanıyor . Kısaca, geliştiricisine para kazandırmak için her şey mümkün.
Store, bize verilen test cihazlarında henüz açık değildi.Uygulama geliştiricilerinin Windows 8'i çok seveceğini üstüne basa basa söyleyebilirim. Nedeni ise, yaptıkları işin karşılığını kolayca alabildikleri gibi bu ticareti çok sıkı bir şekilde takip edebiliyor olmaları. Verilen geliştirici hesabı üzerinden uygulamaların ne kadar indirildiğini, ne kadar satıldığını, hangi kaynaklar tarafından bu uygulamalara ulaşıldığını detaylı inceleyebiliyorsunuz. Çok sade ve sadece bilinmesi gereken şeylerin olduğu bir ekrandan bahsediyoruz.
Photoshop da Bizi Görcek mi?
İşte en temel soru bu. Tablet bilgisayarlarına güvenenleri belki de terleten bir soru. Microsoft, Windows 8'de buna çok rahat bir cevap veriyor. Eskiden nasıl kullanıyorsak yine öyle. Şu ana kadar paylaştığımız içerikler, hep Metro arabirime ait görseller taşıyan ekranlardı.
Windows, "Masaüstü" deneyimini bu işletim sisteminde de devam ettiriyor. Tıpkı Windows 7'ye kadar olduğu gibi (Başlat butonu biraz değişik sadece) Windows 8 içinde de masaüstüni kullanabiliyorsunuz.
Test için edindiğimiz bilgisayara, Windows 7'de çalışan yazılımları çok hızlı bir şekilde kurup kullandığımızı da söyleyelim. Kısaca; Windows 7'den Windows 8'e göç etmek tahmininizden daha kolay olacak gibi görünüyor.Alıntıdır.
[/B]
 

Benzer konular

Top