Windows 8'e yükseltmek için 4 neden

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,468
Beğeniler
8,989
Takım
GALATASARAY
#1
Windows 8 yakında çıkıyor. Birçok bilgisayar kullanıcısı Windows 8 işletim sistemini bekliyor. Peki gerçekten geçmek gerekir mi. İşte kafanızdaki sorulara cevap olabilecek nitelikte 4 cevap...

Windows 8'in çıkacağı güne giderek yaklaşıyoruz. İşletim sisteminin "Tüketici Önizleme" sürümü, Microsoft tarafından herkese ücretsiz olarak sunuluyor ve şirket, onun tamamlanmamış sürümünü dahi yayınlamaktan çekinmiyor. Bu sürümü deneyenler ise genellikle işletim sisteminin bir önceki "Geliştirici Önizleme" sürümüne göre çok daha iyi olduğunu düşünüyorlar. Peki Windows 8'e geçmek için bir neden var mı? Bu sorunuz için dört cevapları.


1. Yeni Metro arayüzü: Windows 8'in ana ekranı, duvar kağıdı, kısayollar, Başlat menüsünden oluşan masaüstü yerine Metro arayüzü olarak adlandırılan ve "döşemelerden" oluşan bir arayüz sunuyor. Windows Phone'dan esinlenilen bu arayüz, tüm Microsoft ürünleri arasında tek bir arayüz meydana getirmeyi amaçlıyor.

Metro, birçokları tarafından dokunmatiklere özel bir arayüzün masaüstünde kullanılması gerekçesiyle eleştiriliyor. Bununla birlikte basitliğe önem veren Metro arayüzünün önemli bir potansiyeli mevcut. Özellikle de bilgisayarlarla arası çok iyi olmayan, geniş bir kesim için.

2. Sunucular için yeni bir dosya sistemi: Windows 8 Server (Windows 8'in sunuculara özel sürümü), NTFS yerine ReFS dosya sistemini kullanıyor. ReFS, Windows 8'in tüketici sürümünde bulunmayacak. ReFS'nin önemli özelliklerinden bir tanesi, birden fazla sabit diskin tek birim olarak görünebilmesini sağlayan sanal boşluk havuzu.

3. Donanım desteği: Her yeni Windows ile beraber donanım desteğinin iyileşmesi beklenen bir durum. Ancak Windows 8, yenilenen iş parçacığı (thread) planlayıcısı sayesinde çok çekirdekli işlemcilerde daha verimli çalışacak.

4. Kaynaklar ve ARM: Windows 8'in sistem gereksinimleri hemen hemen Windows 7'ninki gibi olacak ve sistem kaynaklarına aç bir işletim sistemi olmayacak. Microsoft'un Windows 8'i tabletlerde ve netbook'larda hızlı çalıştırabilmek için tüm gücüyle çalıştığı biliniyor.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,468
Beğeniler
8,989
Takım
GALATASARAY
#2
Windows 8'da Başlat menüsünü bulamayanlar

Windows 8 Tüketici Önsürümü hakkında oldukça tartışmalara yol açan geleneksel Başlat menüsü ve Başlat düğmesinin eksikliği konusunda kendi blogunda Windows 8'in Başlat menüsünü göstermeye çalıştı...

Microsoft'tan Ken Walker'a göre Başlat menüsü kaybolmadı: "Başlat menüsü 16 yıldan beridir Windows'un en iyi bilinen özelliklerinden, şimdi o köşeye baktığımda Outlook simgesini görüyorum. Windows 8'i aylardır kullanıyorum. Peki başlat menüsü nereye gitti? Kısa yanıt: O hala orada, sadece sağda. Evet, şimdi biraz değişik görünüyor. Ayrıca klavye ile çalışıyorsanız Windows logosunun olduğu tuşları da kullanabilirsiniz."

Yeni Microsoft'un bakış açısına göre, başlat menüsünün adı Charms menüsü olsa da, geleneksel başlat düğmesinden daha fazlasını sunuyor. Ayrıca uygulama menüsü Metro arabiriminden yüklediğiniz uygulamaları da sunabilecek.

Kaynak: chip.com.tr
 

Benzer konular

Top