Yabancı ulaştırma kurumlarında kurum kazancının tespiti

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,254
Takım
GALATASARAY
#1
Yabancı ulaştırma kurumlarında kurum kazancının tespiti

Kurumlar Vergisi Kanununda yabancı ulaştırma kurumlarının kurum kazancının tespiti ayrıca belirlenmiş ve kanunun 23’üncü maddesinde hüküm altına alınmıştır.
Bu maddede yer alan hükme göre yabancı ulaştırma kurumlarının kazancı, hasılata ortalama emsal oranlarının uygulanması suretiyle hesaplanır.
Hasılata uygulanacak ortalama emsal oranları, ister Türkiye’de daimi olarak ve isterse arızî olarak çalışıyor olsun faaliyet konularına göre;
a) Kara taşımacılığında % 12,
b) Deniz taşımacılığında % 15,
c) Hava taşımacılığında % 5,
olarak uygulanır.
Kazançları dar mükellefiyet kapsamında vergilendirilen yabancı ulaştırma kurumlarının, Türkiye'de elde edilmiş sayılan ve emsal oranların uygulanacağı hasılatı aşağıdaki unsurlardan oluşur:
a) Türkiye sınırları içinde gerçekleşen kara taşımacılığında, bilet bedeli ile birlikte alınan gider karşılıkları dahil olmak üzere yolcu, yük ve bagaj taşıma ücreti olarak her ne adla olursa olsun aldıkları tutarlar.
b) Türkiye'deki yükleme limanlarından yabancı ülkelerdeki varış limanlarına veya diğer bir kurumun gemisine aktarma yapılacak yabancı limana kadar gerçekleşen deniz ve hava taşımacılığında, bilet bedeli ile birlikte alınan gider karşılıkları dahil olmak üzere yolcu, yük ve bagaj taşıma ücreti olarak her ne adla olursa olsun aldıkları tutarlar.
c) Türkiye dışındaki taşımacılık faaliyeti için diğer kurumlar hesabına Türkiye'de sattıkları yolcu ve bagaj biletleri ile Türkiye'de yaptıkları navlun sözleşmeleri dolayısıyla kendilerine verilen komisyonlar ve ücretler.


 

Benzer konular

Top