Yağ Aldırma Hakkında

Test1

Moderator
Moderatör
Katılım
17 Arl 2012
Mesajlar
132
Beğeniler
60
#1
Estetik ameliyatlardan bir tanesi de aşırı kilolarından,yağlarından şikayetçi olup bundan kurtulmak isteyenlerin bu durumdan rahatsız olup kendini yıpratanların kafasına takanların ve güzel bir vücut sağlamak amacında olanların yaptırdığı yağ aldırma işlemine yağ aldırma estetiği denir.

Karın, göğüs, bel, sırt ve genital bölgelerden yağ aldırma işlemi ameliyatla yapılabiliyor.Bu bölgede cilt, ciltaltı ve kas yapısı olarak 3 esas kompartmanı analiz ediliyor. Cilt olarak çatlakların yoğunluğu, cilt bolluğu ve katlanmaları değerlendiriliyor. Cilt altı dokusu konusunda yağ birikiminin yerleşimi ve katmanlarını gözden geçiriliyor. Kas yapısı olarak öncelikle fitik yönünden muayene yapıp daha sonra kasların gevşeme vektörlerini belirtiliyor.

Hamilelik ve doğum esnasında oluşan kas gevşemeleri ve fıtıklar kişiden kişiye değişiktir, karın bölgenizi tam gevşetip ve tam içinize çektiğinizde gevşeme ölçüsünü görebilirsiniz. Karın bölgesi estetiğinde en sık yapılan ameliyat karın germe ameliyatıdır. Bu ameliyatta göbek altındaki cilt-ciltaltı dokusu fazlalığını tamamen çıkarıldığı için bölgede çatlaklar da varsa kaybolur. Göbeği yeni yerine taşıyıp ve göbek çukurunu estetik bir şekilde oluşturuluyor.

Mide bölgesini düz bir hale getirip bel kısmını liposuction uygulayarak inceltiliyor. Genital bölgede estetik sorunu varsa karın germe işlemi ile birlikte planlanması daha mantıklı, aynı ameliyatta genital bölge inceltilebilir ve ya hatta dolgunlaştırılabilir. Kas tabakasına geldiğimde hamilelik ve doğumdan kaynaklanan ‘diastazis rekti’ dediğimiz orta hat gevşemesini toparlayarak hem belde inceltme sağlanır ve hem göbek estetiği için uygun bir zemin hazırlayarak çukur bir göbek yapısı elde ediliyor.

Karın germe ameliyatı sonrası göğüs bölgesi tabanının aşağıya doğru gerilmesiyle birlikte göğüslerde dikleşme söz konusu olur. Ayrıca bazı kişilerde hamilelik sonrası dönemde göğüslerde meydana gelen pörsüme ve çökme durumunu karın germe ameliyatı sırasında jel meme protezleri kullanarak göğüs bölgesinde hiç iz bırakmadan dolgun ve dimdik bir şekle getirilir, yani aynı ameliyatta hem karın geriliyor ve hem göğüsler toparlanır üstelik göğüslerde hiç iz olmuyor. Karın germe ameliyatı sonrası göbek çukurunda hiç iz kalmaz. Ameliyatın izi bikini hattında sezaryen çizgisinin üstünde ve devamı olarak iç çamaşırı da saklı kalır.

Çizginin uzunluğu karın ve bel bölgesindeki cilt bolluğuna göre değişir. Dikişler kendiliğinden emilir ve 1 sene içinde çoğu kişide belirsiz hale gelir. Aşırı kilo alıp daha sonra kilo kaybeden hastalarda ayrıca bacaklarda ve popo da sarkma meydana gelir. Bu durumda karın germe ile birlikte sırt germe-popo kaldırma işlemini (torsoplasty) karın germeye ilave ediyorum. ‘Fine aesthetic surgery’ kuralları tam uygulandığında iyileşme süreci çok kısadır, hasta bir gece hastanede kalıp ertesi gün evde istirahat ettikten sonra rahat bir şekilde kişisel işlerini yapabilir. Karın bölgesinde ameliyattan sonra doktorlar tarafından verilen korsenin doktor tavsiyesi üzerine ne şekilde kullanılacağına önemlidir. Ameliyattan 1 ay sonra aşamalı bir şekilde spora başlanabilir
 

Benzer konular

Top