1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yahudilik (8. Sınıf)

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Yahudilik (8. Sınıf)

  Yahudiliğin bir diğer ismi Musevîliktir. Musevî ismi Hz. Musa’nın Yahudilerin Peygamberi olması sebebiyledir. Hz. Musa, İsrailoğullarına peygamber olarak gönderilmiş ve onları Allah’ın yoluna çağırarak, doğruyu bulmalarını sağlamaya çalışmıştır. Yahudilik aslı bozulmuş ilahi dinler sınıfına girmektedir.

  Hz. Musa’ya verilen kutsal kitabın adı Tevrat’tır. Hz. Musa’dan sonra Yahudiler uzun süre esaret ve sürgün yaşamı yaşamışlardr. Bu dönemde Tevrat’ın asılları kaybolmuştur ve bugün orijinal nüshası elde mevcut değildir. Yahudi kültüründe kutsal sayılan metinler bir araya getirilmiş ve bunun tümüne “Ahd-i Atik” adı verilmiştir.

  Yahudiler, Yehova adını verdikleri tek tanrıya inanmakla birlikte Yehova onların milli tanrısıdır. Bu yüzden Yahudilikte Allah inancı millîleşmiştir. Bu sebeple Yehova’nın Yahudileri bütün dünya uluslarınin efendisi olarak yarattığına inanmaktadırlar. Yahudi bir anne ve babadan gelmedikten sonra Yahudi olmak mümkün değildir. Allah’ın kendilerine toprak va’dinde bulunduğuna inanırlar.

  Yahudiliğin ibadet yeri, Havra veya Sinagog, din adamları ise Hahamdır. Yahudiliğe göre Yehova adlı tanrı kainatı yarattıktan sonra cumartesi günü dinlendiği için, cumartesi günü çalışmak yasaktır ve dinlenilmesi gerekir. O gün çalışmamayı önemli sayarlar hatta ibadet olarak görürler. Yahudilikte ‘mesih’ anlayışı önemlidir ve mesih geldiği zaman Yahudiler dünyaya hakim olacaklardır.

  Musevîler, Hz. İsa ve Hz. Muhammed hariç diğer peygamberlere inanırlar. Peygamberlerin Allah tarafından vahiy aldıklarını ve insanlığı doğru yola ulaştırmak için gönderildiklerini kabul ederler. Musevîlikte melek, ahiret ve kader inancı da vardır. Fakat bunları kabul etmeyen Musevîler de vardır.

  Musevîlikte günlük ve haftalık olmak üzere iki ibadet vardır. Günlük ibadet, sabah, öğle, akşam ve haftalık ibadet ise cumartesi günü Havrada gerçekleştirilir. Havra’da yapılan ibadet Tevrat okunarak yapılır. İbadetleri Haham idare eder. İbadethanelerde yedi kollu şamdan ve altı köşeli yıldız bulunur. Erkekler, küçük bir takke ile başlarını örterler. Kadınlar ibadete katılamaz. Sadece seyredebilirler.
  Yahudilikte ‘on emir’ çok önemlidir ve levhalar halinde Yehova Tarafından Hz. Musa’ya verilmiştir. On Emir ise şunlardır;

  1-Karşımda başka tanrıların olmayacak
  2-Kendin için oyma put yapmayacaksın
  3-Rabbin Yehova adını boş yere ağzına almayacaksın
  4-Cumartesi gününü kutsallaştırmak için onu hatırında tut
  5-Babana, annene saygı göstereceksin
  6-İnsan öldürmeyeceksin
  7-Zina etmeyeceksin
  8-Hırsızlık yapmayacaksın
  9-Komşuna karşı yalan şahitlik yapmayacaksın
  10-Komşunun evine göz dikmeyeceksin.

  Zamanla pek çok mezhep oluşmuştur. Bu mezheplerin en önemlileri ise; Ferisîler, Sadukîler, Essenîler ve Karaîlerdir
   
Benzer Konular
 1. ferard
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  786
 2. e-PaCk
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.315
 3. Mc_ÖRGE
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  663
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.333
 5. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.213
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş