1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yakıt Hücreleri ve Hidrojen Araştırmaları

Konusu 'Canlılar Dünyası - Doğa' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 20 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Yakıt Hücreleri ve Hidrojen Araştırmaları

  Yakıt hücreleri ve hidrojen teknolojileri, doğaya CO2 salınımı ile savaşmak ve ekonomik büyümede hidrokarbon bağımlılığını azaltmak için önemli fırsatlar sunuyor. Bu alandaki araştırma, teknolojik geliştirme ve demonstrasyon etkinliklerini destekleyen Yakıt Hücreleri ve Hidrojen Ortak Girişimi (The Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking, FCH JU) üçüncü yıllık duyurusunda arge faaliyetlerine ayırdığı fon miktarını 180 milyon avroya çıkardığını açıkladı. Bu miktarın yarısı Avrupa Komisyon'undan gelirken diğer yarısı endüstri tarafından karşılanacak. AB çapında bir kamu – özel sektör ortaklığı (public-private partnerships, PPP) olan FCH JU, 2014 yılına kadar 1 milyar Avro'ya ulaştırmayı planlıyor.

  Araştırma, teknolojik geliştirme ve demonstrasyon önerileri, her yıl yarışma çağrıları yoluyla değerlendirilip destekleniyor. Mevcut çağrı listesi 25 farklı proje başlığı altında toplanıyor ve genelde yakıt hücreleri ile hidrojen uygulamalarının pazarda yer edinmesini güçlendirmeyi hedef alıyor. Yeni nesil yeşil arabalar, toplu taşıma ve hatta elektrik santralleri alanında başvurular yanında, hidrojen üretimi (özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarından) depolanması ve dağıtımı alanındaki araştırmalar da başvurular için uygun kabul ediliyor. Proje destekleri arasında yedek güç kaynakları, tesis içi taşıma araçları, eğitim, eğlence ve tıp alanlarında taşınabilir cihazların ticarileşmeleri bulunuyor.

  Son proje çağrısı için başvurular 13 Ekim 2010 tarihinde yapılmıştı. Değerlendirmelerin Şubat/Mart döneminde sonuçlanması ve sözleşme görüşmelerinin başlaması bekleniyor. 2008'deki 32 başvurudan 16'sı destek görmüş iken, 2009'daki 50 başvurudan 27'si ile görüşmeler son aşamada sürüyor.
   

Sayfayı Paylaş