1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Yalakalık Kültürü

Konusu 'İlginç Yazılar' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 17 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.339
  Beğenileri:
  8.752
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.815 ÇTL
  İnsan hayatının hemen her döneminde, doğumundan ölümüne kadar etrafından hiç eksik olmayan bir kavram yalakalık kavramı.

  Türk Dil Kurumu yalaka için dalkavuk diyor. Arsız, sırnaşık sıfatlarını da kullanıyor. Eskiden daha çok dalkavuk sıfatı kullanılırdı. Yalaka kelimesi sonradan kullanılmaya başlandı. Bilirsiniz dalkavuk saraylarda devlet büyüklerini sözleriyle eğlendiren kişilere denir. Günümüzde ise kendisine çıkar sağlayacak olanlara aşırı bir saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kimselere, yağcılara dalkavuk diyoruz. Ya da diğer bir deyişle yalaka.

  Yalakalık aynı zamanda argo söyleyişle “damardan girmek, nabza göre şerbet vermek, yağ çekmek, yalamak” deyimleriyle de eş anlamlıdır. Eğer bu kelimeler argo derseniz biraz daha usturuplu kelimeler kullanabilirsiniz. Mesela sırnaşık diyebilirsiniz. Ya da yılışık.

  Peki etrafımızda neden bu kadar çok yalaka var? Neden bu kadar yalakayız? Yalakalığın günümüzde çok yüksek derecede rağbet görmesinin sebepleri nelerdir? Menfaate göre irili ufaklı bir çok sebebi vardır. En önemli sebepleri açlık korkusu, işsizlik korkusu, makam mevki korkusu, gelecek korkusu olarak sıralayabiliriz.

  Günlük yaşantımızda dürüstlük anlayışının önemli derecede değerini yitirmesinden dolayı etrafımızdaki yalakalar ciddi oranda artmıştır. Liyakat çok büyük oranda geçerliliğini kaybetmiş olup itaat ve sadakat geçerli kriter olmuştur.

  Yalakalar öncelikli olarak yöneticinin fikri yapısını, kişiliğini tespit ederler, zaaflarını belirlerler, nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını araştırırlar ve ona göre davranırlar. Yalakalıkta sosyal hayat çok önemlidir.

  Örnekler ;

  1- Yönetici namaza gidiyorsa, herkesten önce namaza giderler, yöneticinin hemen yanı başında saf tutmaya özen gösterirler. Namaz sonrası, dışarıya çıkışlarını yöneticinin çıkışına göre ayarlarlar. Böylece kendilerini gösterirler.

  [IMGALIGN="right"]http://i53.tinypic.com/11rrhqd.jpg[/IMGALIGN]2-Yöneticinin sosyal yaşantısında içki yer alıyorsa, içkili toplantıları kaçırmamaya özen gösterirler. Görüş sahasına giren bir masaya oturur, mümkünse göz göze gelecek şekilde yer seçerler.

  3- Yöneticilerin bulunduğu her türlü toplantıya gitmeye özen gösterirler, yakın yerlerde bulunularak selamlaşırlar ve bende buradayım dedirtecek pozisyonda yerlerini alırlar.

  4-Birebir görüşmelerde damardan girerek, nabza göre şerbet verirler. Sözü yöneticinin hoşlandığı konulara getirirler. Devamlı yöneticinin konuşmasına olanak tanırlar. Sık sık yöneticinin haklılığını ifade ederek onu devamlı överler.

  5- Olası bir yönetici değişiminde gidene ağam, gelene paşam demeyi ihmal etmezler. Gidenin geri gelme ihtimali hiç yoksa arkasından bol bol okkalı şekilde atış yaparlar. Gelenin keyfi için, geçmişe bol bol söverler.

  6- Tabii yalakalık kültüründe jurnalcilikte çok önemlidir. Yöneticiye devamlı laf taşırlar. Konumlarını sağlamlaştırmak için olası rakiplerini devamlı ispiyonlarlar. Bire bin katarak yöneticiye ballandıra ballandıra anlatırlar.

  Yalakalık nasıl ortadan kalkar ?

  Yalakalığın bu denli yaygınlaşmasında ve rağbet görmesinde yalakalığa muhatap olanların da payı büyüktür. Çünkü onlar yalakalığa prim verdikleri için toplum yalaka bir topluma dönüşmektedir. Yalakaların yaşamakta olduğu kişilik sorunu yalakalığa prim verenlerde de mevcuttur. Yukarıda yazdığımız tespitlerin sebeplerini ortadan kaldırdığımız zaman çözüm kendiliğinden oluşacaktır. O zaman yalakalığı sanat haline getiren kişiliksizler sağlam bir kişilik oluşturmak ve toplum içinde onurlu, dürüst, saygın ve namuslu yaşayabilmek için kendilerini tedavi ettirme imkânına kavuşacaklardır.

  Temel değerlerin dejenerasyona uğradığı; liyakattan, dürüstlükten, namustan ziyade yalakalığın esas alındığı toplumumuzda herkesin asli görevi önce kendi kişiliği emsal teşkil etmek üzere erdemli yaşamayı, onurlu yaşamayı, dürüst yaşamayı, namuslu yaşamayı gelecek nesillere aşılamak olmalıdır. Sağlıklı bir toplum yapısı için bu şarttır. Toplumun bir bireyi olarak asli görevimiz bu olmalıdır.
   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Bu bir nevi hastalık gibi bir olay.Yanlız bazen ortamı bozmamakla oluruna gitmekle karıştırılmamalı.
   

Sayfayı Paylaş