Yanar Döner Çiçeği

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1


Gölbaşı'nın 'sevgi çiçeği' sonsuza dek solmayacak

Dünyada sadece Ankara Gölbaşı'nda yetişen ve halk arasında 'yanar döner' olarak bilinen 'sevgi çiçeği' koruma altına alındı.

Dünyada sadece Gölbaşı'nda yetişen ve halk arasında yanar döner, gelin düğmesi, türbe ya da kırmızı peygamber çiçeği olarak da bilinen 'sevgi çiçeği' yok olma tehlikesinden kurtuldu. İlk kez 1800'lü yıllarda Gölbaşı ve Afyon'da tanımlanan bu çiçek türü, tarlalarda uygulanan yabancı ot öldürücü kimyasallar, imarlaşma, yanlış zamanda toplanma gibi nedenlerden ötürü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı.

TESADÜFEN BULDULAR
Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Boşgelmez, bu çiçeği 1995 yılında başka bir projeyle uğraşırken tesadüfen keşfettiklerini söyledi. Bu nadide çiçeğin koruma altına alınması için çalışma başlatan Prof. Dr. Boşgelmez, gelişmeleri şöyle anlattı. "Gölbaşı'nda iki bölgede tespit ettiğimiz sevgi çiçeği, bölgedeki tarlalarda yaygın olduğu yöre halkı tarafından ifade edilmesine rağmen, kimyasal madde kullanımı, anız yakılması, yanlış zamanda toplanması ve doğal alanların yerleşime açılması nedeniyle azalıyordu. Bu tesbitimiz üzerine bir araştırma grubu kurduk. Çiçeğin fiziksel ve yapısal özelliklerini belirledik. Şu anda sevgi çiçeği hakkında tüm verilere sahibiz. Koruma altına alınan bu nadide çiçeğin neslinin devamı için her kesimden büyük destek alıyoruz."

SEVGİ SEMBOLÜ OLSUN
Prof. Dr. Ayşe Boşgelmez, sevgi çiçeğini sadece koruma altına almanın tek başına yeterli olmayacağını, eğitim çalışmaları ile tanıtmak ve korunması gerektiğini de vurgulayarak, "Sahip olduğumuz zenginliklerin gelecek nesillere aktarılması için toplumun her kesimine büyük sorumluluk düşüyor" dedi. Prof. Dr. Boşgelmez, dünyada sadece Ankara- Gölbaşı'na bağlı Hacı Hasan Köyü civarında yetişen 'sevgi çiçeği'nin toplanması ve satışının Çevre Kanunu'na göre yasak olduğunu da sözlerine ekledi. 'Sevgi çiçeği'nin yaşatılması için her kesimden büyük destek aldıklarını anlatan Prof. Dr. Boşgelmez, "Gölbaşı Belediyesi'nden çiçeğin yetiştiği alanlarda imara izin vermeme sözü aldık" müjdesini verdi. Bu nadide çiçeğin nisan ve haziran arası dönemde açtığını anlatan Boşgelmez, "Bu aylarda kutlanan ulusal bayramlar ve Anneler Günü gibi özel günlerde sevgi çiçeği sembol olarak kullanılabilir. Nasıl Hollanda lalesi ile biliniyorsa, Ankara'da bu nadide çiçeği ile tanınabilir" şeklinde konuştu.
 

Benzer konular

Top