1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Yanlış Sigorta Uygulamaları Yönetmeliği

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı
  Aşık

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.202
  Beğenileri:
  6.966
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  8.057 ÇTL
  [h=1]Yanlış Sigorta Uygulamalarının Tespiti, Bildirimi, Kaydı Ve Bu Uygulamalarla Mücadele Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik[/h]
  Yayımlandığı Resmi Gazete: 30.04.2011 – 27920
  Yayımlayan Kurum: Başbakanlık (Hazine Müsteşarlığı)
  [h=4]BİRİNCİ BÖLÜM
  Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

  Amaç[/h][h=4]MADDE 1 [/h](1) Bu Yönetmeliğin amacı; yanlış sigorta uygulamaları ile etkin mücadele için yanlış sigorta uygulamalarının tespiti, bildirimi, değerlendirilmesi ve raporlanması ile ilgili usul ve esaslar ile bu çerçevede sigorta ilişkisi ile ilgili tüm tarafların yükümlülüklerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

  [h=4]Kapsam
  MADDE 2 [/h] (1) Bu Yönetmelik sigortalılar, sigorta şirketleri, sigorta aracıları ile sigorta ilişkisi içerisindeki taraflar ve bu ilişkide rol oynayan kişileri kapsar.

  [h=4]Dayanak
  MADDE 3 [/h](1) Bu Yönetmelik; 3/6/2007 tarihli ve 5684 sayılıSigortacılık Kanununun 32 nci maddesi ile 28/3/2001 tarihli ve 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununun 1 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

  [h=4]Tanımlar
  MADDE 4 [/h](1) Bu Yönetmelikte geçen;
  a) Merkez: 9/8/2008 tarihli ve 26972 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sigorta Bilgi Merkezi Yönetmeliğine göre kurulmuş Sigorta Bilgi Merkezini,
  b) Müsteşarlık: Hazine Müsteşarlığını,
  c) Sigorta aracısı: Sigorta acentesi ile sigorta brokerini,
  ç) Şirket: Türkiye’de kurulmuş sigorta/reasürans şirketi ile yurt dışında kurulmuş sigorta/reasürans şirketinin Türkiye’deki teşkilâtını ve emeklilik şirketini,
  d) Yanlış sigorta uygulaması: Bu Yönetmelik kapsamında, sigorta ilişkisi içerisindeki taraflardan ya da bu ilişkide rol oynayan kişilerden bir veya birkaçına haksız menfaat sağlamaya yönelik her türlü fiili,
  ifade eder.
  [h=4]İKİNCİ BÖLÜM
  Yanlış Sigorta Uygulamaları

  Yanlış sigorta uygulamaları türleri
  MADDE 5 [/h] (1) Bu Yönetmelikte düzenlenen yanlış sigorta uygulamaları aşağıda yer alan durumları kapsar:
  a)Şirket içi yanlış sigorta uygulamaları: Şirketin her kademedeki personelinin tek başına veya şirket içi ve/veya şirket dışından üçüncü şahıslarla birlikte şirket aleyhine gerçekleştirdiği yanlış sigorta uygulamalarıdır.
  b) Sigortalı yanlış sigorta uygulamaları ve tazminat sürecindeki yanlış sigorta uygulamaları: Sigortalının, sigorta ilişkisi içerisindeki ilgili tarafların, tazminat takip aracıları, hasar tedvir ve tasfiyesini yürütenler, sigorta eksperleri gibi bu ilişkide rol oynayanların sigorta sözleşmesinin kurulması ve yürürlüğü ile sigorta tazminatının tekemmülü aşamalarında şirkete karşı gerçekleştirdikleri yanlış sigorta uygulamalarıdır.
  c) Aracı yanlış sigorta uygulamaları: Sigorta aracılarının şirketlere, sigortalılara veya sigorta ilişkisi içerisindeki ilgili kişilere karşı gerçekleştirdikleri yanlış sigorta uygulamalarıdır.
  ç) Diğer yanlış sigorta uygulamaları: (a), (b) ve (c) bentlerinde sayılan haller dışındaki yanlış sigorta uygulamalarıdır.

  [h=4]ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
  Yanlış Sigorta Uygulamaları Karşısında İlgili Tarafların Yükümlülükleri[/h][h=4]İş dürüstlüğü ve etik ilkeler
  MADDE 6[/h] (1) Şirketler ve aracılar iş dürüstlüğünü yüksek standartlara ulaştırmak için gerekli tedbirleri alırlar.

  [h=4]Yanlış sigorta uygulamaları ile mücadele
  MADDE 7 [/h](1) Şirketler ve aracılar yanlış sigorta uygulamalarının önlenmesi, tespiti, kayıt altına alınması, ortadan kaldırılması ve ilgili mercilere bildirimi için etkin usuller tesis ederler ve bu amaçla gerekli kaynağı tahsis ederler.

  [h=4]Önlemler
  MADDE 8 [/h](1) Şirketler yanlış sigorta uygulamalarına karşı potansiyel riskleri tespit etmek, yanlış sigorta uygulamaları yapılabilecek süreçleri kontrol altına almak için gerekli tedbirleri alırlar.

  [h=4]Eğitim
  MADDE 9 [/h](1) Şirketler, yönetim kurulu dahil tüm çalışanlarının yanlış sigorta uygulamaları hakkında içeriği Müsteşarlık tarafından belirlenen eğitimleri almalarını sağlarlar.
  [h=4]Bilgilendirme yükümlülüğü
  MADDE 10 [/h](1) Şirketler; sigortalı, lehdar ve hak sahiplerini sigorta tazminatını etkileyecek konularda yanlış bilgi vermelerinin sonuçları hakkında bilgilendirir.
  (2) Yanlış sigorta uygulamalarına dolaylı veya doğrudan sebebiyet veren aracılar hakkında, ilgisine göre, 14/4/2008 tarihli ve 26847 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin 11 inci maddesinin dördüncü fıkrası veya 21/6/2008 tarihli ve 26913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sigorta ve Reasürans Brokerleri Yönetmeliğinin 21 inci maddesi hükümleri çerçevesinde işlem tesis edilir.
  [h=4]Bildirim yükümlülüğü[/h][h=4]MADDE 11[/h] (1) Sigorta şirketleri yanlış sigorta uygulaması şüphesi nedeniyle tazminat talebini reddettiklerinde durumu ilgiliye yazılı olarak bildirmek ve Merkezde bu amaçla hazırlanan veri tabanına işlemek zorundadırlar.

  [h=4]DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
  Yanlış Sigorta Uygulamalarının Değerlendirilmesi ve Raporlanması

  Veri tabanı
  MADDE 12 [/h] (1) Merkez, yanlış sigorta uygulamalarına ilişkin bilgilerin kaydedildiği ve Müsteşarlıkça belirlenen yetkili kullanıcılar ile şirketlerin erişimine açık özel bir veri tabanı kurar.
  (2) Bu veri tabanında bildirilen şüpheli durumlar ağırlıklarına göre sınıflandırılır.
  (3) Bu veri tabanında, sigortalı, hak sahibi, sigorta kapsamında hizmet sunucu ve diğer sigorta konusu menfaatte taraf olan ilgililer temelinde sistematik risk değerlendirmesini sağlayan bilgi işlem tabanlı kontroller tesis edilir.

  [h=4]Bilgi paylaşımı
  MADDE 13 [/h] (1) Sigorta şirketleri iş kabullerinde ve her türlü risk değerlendirmelerinde Merkezin bu amaçla hazırlanan veri tabanında yer alan bilgileri dikkate alırlar.

  [h=4]İlgili mercilere bildirim
  MADDE 14 [/h] (1) Merkez sistematik kontroller sonucunda veya kendisine iletilen bildirimler çerçevesinde yanlış sigorta uygulamasının suç mahiyetinde olduğunu tespit ettiği durumlarda keyfiyeti ilgili adli mercilere ve Müsteşarlığa iletmekle mükelleftir.

  [h=4]BEŞİNCİ BÖLÜM
  Geçici ve Son Hükümler

  Bu yönetmeliğin yayımı öncesindeki yanlış sigorta uygulamaları
  GEÇİCİ MADDE 1 [/h] (1) Şirketler, bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce mevcut bulunan ve yanlış sigorta uygulamaları olarak değerlendirilen, özellikle mahkeme kararıyla hükme bağlanmış veya adli kovuşturmaya konu olan durumları, bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren üç ay içerisinde Merkez tarafından belirlenen veri yapısında Merkez veri tabanına işlemek zorundadırlar.

  [h=4]Yürürlük
  MADDE 15 [/h] (1) Bu Yönetmeliğin;
  a) Geçici 1 inci maddesi yayımı tarihinde,
  b) Diğer hükümleri 1/6/2011 tarihinde,
  yürürlüğe girer.

  [h=4]Yürütme
  MADDE 16 [/h] (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.
   
Benzer Konular
 1. Misafir Üye
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  853
 2. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.015
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.615
 4. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  597
 5. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  714
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş