1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yapay Kloroplastlar

Konusu 'Bitkiler' forumundadır ve Suskun tarafından 30 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Yapay Kloroplastlar

  Bitki hücreleri fotosentez yapan hücrelerdir. Bizim hücrelerimiz ve hayvanların hücreleri bu işlemi yapamazlar. Bitkiler fotosentezde güneş ışığını, insanların ve hayvanların besin yoluyla alabilecekleri bir enerjiye dönüştürler. Biz de bitkileri yiyerek onların güneşten depoladıkları enerjiyi vücudumuza alırız.

  Fotosentez, birbirini takip eden oldukça karmaşık bir dizi işlem sonucunda bitkilerin yapraklarında gerçekleşir. Bu işlemlerin tam olarak neler olduğu henüz bilinmemektedir.

  Bitkiler güneş ışığını "kloroplast" adı verilen doğal solar hücrelerle yakalarlar. Bilim adamları bitkilerin kullandığı bu yönteme benzer bir yöntem geliştirmişlerdir. Doğal solar hücrelere benzeterek yapay solar hücreler yani güneş panelleri hazırlamışlardır. Bu paneller güneş ışığına doğru baktığı zaman kendilerine gelen güneş ışığını elektrik enerjisine çevirir ve bu enerjiyi güneş pillerinde depolarlar.

  Bitkilerdeki enerji depolama sistemiGüneş panelleri kloroplastların yaptığı işi tam olarak yapamamaktadır. Bilim adamları kloroplastların tam olarak ne yaptığını çözebilirlerse bunu güneş panellerine de uygulayabilirler. O zaman yüksek enerji harcayan cihazların bile küçücük güneş pilleri ile çalıştırılabilmesi mümkün olacaktır.
   
Benzer Konular
 1. sherry
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  604
 2. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  866
 3. yaren*
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  571
 4. Paradoks ~
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.875
 5. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  699
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş