Yapraklı Deniz Ejderi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Yapraklı Deniz EjderiYapraklı deniz ejderleri adeta birer "kamuflaj ustasıdırlar"Yapraklı Deniz Ejderi (Phycodurus eques) akıntılarla dalgalanan yosunlara çok benzerler. Bu familyadaki balıkların gövdesinin etrafında halka biçiminde kemikliYapraklı Deniz Ejderi (Phycodurus eques) bir dış iskelet zırhı vardır. Hortum biçimini almış uzun ve dişsiz bir ağızları bulunur. Zırhlı gövdelerinden yapraksı uzantılar çıkar. Yosuna benzeyen görüntüleri sayesinde avları tarafından genellikle fark edilmeyen deniz ejderleriYapraklı Deniz Ejderi (Phycodurus eques) hortumlarını birdenbire uzatarak suda bir emme kuvveti yaratırlar ve karidesleri içlerine çekerek yutarlar. Yapraklı deniz ejderlerinin bir başka önemli özelliği de erkeklerinin yumurtalarını çevresinde korumaya almasıdır. Ejderin kamuflajı sayesinde yumurtalar görünmezler.

Avustralya'da sularının derinliklerine dalmışsınız. birbirinden renkli, çeşit çeşit balık arasında bir şey dikkatinizi çekiyor; yüzen bir bitki. göz alıcı renkleri, suyun dalgasıyla şekilden şekile giren yaprakları ile bir bitkinin nasıl olur da bu kadar hareketli olduğuna şaşırıyorsunuz. sonradan öğreniyorsunuz ki sizin bitki sandığınız şey kendi familyasının tek türü olan Phycodurus eques yani yapraklı deniz ejderi.
bol yapraklı bir bitkiye benzemesi onun kamuflaj ustası bir balık olmasını kolaylaştırıyor. plakton ve yosunla beslenen bu canlı, denizatının yapraklı halini çağrıştırıyor.
 

Benzer konular

Top