1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yaralinin Kurtarilmasi :

Konusu 'İlk Yardım' forumundadır ve Hazangülü tarafından 4 Nisan 2007 başlatılmıştır.

 1. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  Trafik kazasından yaralanan kişinin daha fazla yaralanmasını önlemek, başka kazalardan korumak ve gerekli ilkyardımı yapabilmek için bulunduğu araç içinden ya da altından kurtarılması gerekmektedir. Bunları yaparken gereksiz hareketlerden kaçınmalısınız.

  Eğer araç ezilmiş ve yaralı sıkışmış ise kuvvetli araba kaportası kesen makasların kullanılması gerekir.

  Araç Tekerlekleri Üzerinde Duruyorsa :


  1.Yaralının araç içindeki durumuna bakınız. Vücudunu sıkıştıran cisimleri kaldırınız.

  2.Emniyet kemerini çözün kol ve bacaklarını serbestleştirin.

  3.Oturan yaralının arkasına geçin. Her iki kolunuzu yaralı kişinin koltuk altlarından geçiriniz. Yaralıyı yavaşça kaldırınız. yaralıyı geriye dışarıya doğru çekiniz. Yaralı bu şekilde kurtarıcının bacağı üstüne çekilir ve ağırlık uygun biçimde dağılmış olur. Hastayı taşımak için geriye doğru çekin. Başka bir yardımcı bacaklardan tutabilir


  4. Yatar durumdaki hastada, yardımı yapan kişi hastanın baş kısmında yer alır. Her iki eliyle başın arkasından ve ensesinden kavrar; dikkatlice vücudun üst kısmını kaldırır ve öne doğru büker. Kurtarıcı kaldırdığı üst vücut kısmını dizi ile desteklemelidir.


  Bu taşıma şeklinde ki tutuş şekline Rautek tutuşu denir.

  5. Kesinlikle yaralının baş ve boynunu oynatmayınız. Hafif, önemsiz bir boyun omurunun kırığı omuriliğinin zedelenmesi ile bütün vücutta felç ve hatta ani ölümle sonuçlanabilen önemli yaralanmalara yol açabilir.

  6.Kurtarma esnasında ve taşıma sırasında yaralı olan kol veya bacağını kesinlikle oynatmayınız. Kırık nedeniyle oluşan şekil bozukluklarını düzeltmeye çalışmayınız.  Araç Yan Duruyorsa :  Araç tekerlekleri üzerine iterek devirmek en iyisidir. Büyük araçlarda yaralının ön ve arka camdan çıkarılması olanak içindedir.  Araç Ters Devrilmiş Duruyorsa :  1.Aracın kapıları açılarak araç dengelenir. Yaralının ve aracın durumu kontrol edilir.

  2.Yaralı emniyet kemeri ile bağlı olarak bulunuyorsa kurtarıcı olarak sırtınız yaralının karnı ve uylukların önüne gelecek şekilde giriniz Emniyet kemerini çözün. Yaralıyı sırtınızda taşıyarak arka arka araçtan dışarı çıkın.Kol ve bacakları serbestleştirilir. Elbisesinden tutularak kaldırılır.

  Yaralıyı battaniye yatırılır.
   

Sayfayı Paylaş