Yaratıcılıgı Geliştirmek

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,293
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Yaratıcılık, yetenekleri üst düzeyde olan bireylerin ayrıcalığı değil, bu konuda sistemli bir çalışma içine giren her bireyin kazanabileceği bir özelliktir. Kalıp yargılar edinen yada kendini aşma girişimlerinde bulunmayan bir kişinin, topluma yararlı olabilme şansı yoktur. Yaratıcı yeteneklerini geliştirebilen kişi, bu yetenekleri kullanabilir hale geldiğinde, sadece kendi yaratıcılığını geliştirmekle kalmaz, yetenekleri doğrultusunda topluma yararlı olabilir.

Yaratıcılık sürecini ortaya yeni bir şey çıkaran herhangi bir süreç olarak tarif edebiliriz. Bu bir düşünce, yeni bir eser yada eski öğelerin yeni bir düzenlemesi olabilir.

1. Bir konu etrafında etraflıca düşünme

2. Bilgi toplama

3. Çözümler üretme

4. Gerçekliğini saptama ve düşünceleri işleme çevirme

5. Gereksinmeyi gerçekleştirme

Bu süreçlerdeki geçiş hızı kişinin yaratıcı zekasına bağlıdır.

Yaratıcı birey belirsizliğe dayanıklıdır. Ancak çözümler arayışını da ihmal etmez. Yaratıcılık sürecini başlatmak için birey ve çevre arasındaki iletişim kadar, insanın kendi iç dünyası ile de bir iletişim halinde olması gerekmektedir. Çatışma ve doyum konusunda kendisini nerede görmektedir? Belirsizlik ve huzursuzlukları, kendini gerçekleştirme yolunda kullanabilecek midir? Bu yaratıcı süreç için gerekli iç konuşmayı yapabilecek midir?

Yaratıcı kişinin özellikleri ile ilgili olarak yapılan çalışmaların çoğu, ortalama insanın da bir disiplin içinde ve sistemli bir çalışma ile verimli bir duruma geçebildiğini göstermektedir. Yaratıcı çalışmaların mutlaka bir sanat ürünü, büyük bir bilimsel buluş niteliğinde olması gerekmez. Kendi potansiyelini en üst noktasına kadar taşıyabilen kişi yaratıcıdır. Buna göre, evinde yemeklere değişik soslar hazırlayan ev kadını da yaratıcı bir insandır.
 

Benzer konular

Top