Yaş sınırlaması kalkıyor DİYANET İŞLERİYLE İLGİLİ YASA DEĞİŞİYOR

zevzek

zevzek®
Özel üye
Katılım
21 Ags 2009
Mesajlar
595
Beğeniler
10
Yaş
103
Şehir
istanbul
#1
Yaş sınırlaması kalkıyor
05 Ekim 2009 Pazartesi 11:52Diyanet işleriyle ilgili yasa değişiyor. Buna göre Kuran kurslarındaki yaş sınırlamasının kaldırılması planlanıyor. Devlet Bakanı açıkladı... Devlet Bakanı Faruk Çelik, Kur'an kurslarındaki yaş sınırlamasını kaldırmayı planladıklarını belirterek, "Bu konudaki kısıtlamanın doğru olmadığı inancındayız" dedi.


DİYANET İŞLERİYLE İLGİLİ YASA DEĞİŞİYOR

Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı'nınhizmetlerinin 44 yıl önce çıkarılan bir yasayla yönetildiğini hatırlatarak,günümüzün ve geleceğin şartlarına hitap edecek bir yasa tasarısı hazırladıklarını söyledi.

Geçen hafta Başbakanlığa gönderilen yasa tasarısı hakkında bilgi veren Çelik, tasarıyla Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği yaz Kur'an kurslarındaki yaş sınırlamasının kaldırılacağını bildirdi.

Bakan Çelik, şöyle konuştu: "2 aylık yaz tatili süresince çocukların, Kur'an öğretimini talepetmeleri halinde camiye ilgili yere gönderilmesi, yine devletin bir görevlisininnezaretinde bu eğitimi almaları şeklinde bir düzenleme. Bu konudaki kısıtlamanın doğru olmadığı inancındayız. Zaten Anayasa'nın 24. maddesine göre, din kültürü veahlak öğretimi, ilk ve orta öğretim kurumlarında okutulan zorunlu din dersleri arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak kişilerin kendi isteğiyle, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır. Burada yaş sınırlaması gibi bir şey yok."

Var olan uygulamaya göre, ilköğretim 5. sınıfı bitiren çocukların yazkur'an kurslarına devam edebildiğini hatırlatan Çelik, "Beşinci sınıf değil deüçüncü, dördüncü sınıftaki çocuk gönderilmek isteniyorsa gidebilir. Neticeitibariyle yaz tatilini değerlendirmek isteyen velilerle ilgili bir düzenleme.Buradaki o sınırı kaldırmayı düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

CAMİLERİN MÜLKİYETİ DİYANET'E AİT OLACAK

Tasarıda bundan sonra inşa edilecek camilerin mülkiyetiyle ilgili düzenlemenin de yer aldığını belirten Faruk Çelik, mülkiyetin ve yönetimin camiyi inşa eden derneklere değil, Diyanet İşleri Başkanlığına ait olacağını kaydetti.

Camilerin altındaki gelir getirici alanlardan elde edilenlerin öncelikleo caminin ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılacağını anlatan Çelik, artan paranın din hizmetlerinde ve hayır işlerinde değerlendirileceğini söyledi.Cami ve mescitlerin yapımlarına izin verilmeden önce, Diyanet'ten izinalınması, arsaların hazine, belediye, köy tüzel kişiliği veya Türkiye DiyanetVakfı adına tescil edilmesi veya Diyanet'e tahsis edilmesi şartları getirildiğinibildiren Bakan Çelik, "Camilerin mülkiyetini artık bu tartışmadan çıkarmakistiyoruz. Bundan öncekilerde böyle bir tasarruf söz konusu değil, ama bundansonrası için konuyu netleştirmek istiyoruz" dedi
 
Top