Yaşıyla uyumlu büyüyor mu?

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#1
Hangi yaşta olursa olsun, boy uzunluğunun değerlendirilmesinde kullanılan ölçü, o andaki boyun hangi büyüme eğri diliminde olduğu ve büyüme hızı ile belirlenir.

Kısa boy, çıplak ayakla ölçülen boyun, o yaş ve cinse göre normal büyüme eğrilerinin alt sınırlarında (3 persentil ve altı) olması demektir. Yıllık boy artımının yaşa göre normalden az olması durumunda, büyüme hızı yetersiz olarak değerlendirilir.

Yıllık büyüme hızı 1-2 yaşlar arasında yılda 12 cm, daha sonraki yıllar için ise yıllık 5 - 6 cm’dir. Bir çocuk, ergenlik öncesi dönemde yılda 5 cm’den az büyüyor, takip edildiği büyüme eğrilerinde aynı çizgide devam edemiyor ve alt çizgiye düşüyorsa büyümesinde sorun var demektir.

Bu, durumunun tetkik edilmesini gerektirir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Endokrinoloji - Ergenlik Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgeniz, bu konuda yapılan en büyük hatanın, anne ve babanın boyunun örnek gösterilerek “Çocuğunuzun boyunun kısa olması normal çünkü sizin boyunuz da kısa” denmesi olduğunu, böylece tetkikten kaçınılmasına neden olunduğunu söylüyor.

İŞTE O TEST

*Çocuğunuz son 1 yılda 5 cm’den daha mı az uzadı?
EVET / HAYIR

*Çocuğunuzun büyümesi yavaşladı mı?
EVET / HAYIR

*Çocuğunuz kıyafetlerini 6-12 aydan daha fazla süre kullanabiliyor mu?
EVET / HAYIR

*Çocuğunuz ayakkabılarını 6-12 aydan daha fazla süre giyebiliyor mu?
EVET / HAYIR

*Çocuğunuz sınıftaki en kısa çocuk mu?
EVET / HAYIR

*Çocuğunuz “yalnızlık” çekiyor mu?
EVET / HAYIR

*Çocuğunuz spor yaparken diğer arkadaşlarına ayak uydurma konusunda endişe taşır mı?
EVET / HAYIR

*Çocuğunuz kendinden küçük oyun arkadaşları seçmeye eğilimli mi?
EVET / HAYIR

*Çocuğunuz genellikle arkadaşları tarafından taşınır ve korunur mu?
EVET / HAYIR

*Çocuğunuzun okul notları düşüyor mu?
EVET / HAYIR

DEĞERLENDİRME
Çocuğunuzun büyüme hormonu eksikliği ile ilgili bir sorunu olup olmadığından şüpheleniyorsanız yandaki sorulara cevap vererek ilk adımı atmış olacaksınız.

EVET’ler bölümünden en az 2 yanıtınız varsa, çocuğunuzun yavaş büyümesi ve olası konular hakkında doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor demektir.

EVET’leriniz 5’ten fazlaysa çocuğunuzda büyüme hormonu eksikliği problemi olabilir. Kıyafetlerini uzun süre giydirebiliyor, ayakkabılarını küçüldükleri için değil eskidikleri için değiştiriyorsanız, çocuğunuz sınıf arkadaşlarının hepsinden kısa olduğundan şikâyetçiyse bu konuda mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.
 

Benzer konular

Top