1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Yaşlı Bakım Uzmanlığı

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve BeReNN tarafından 30 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  501
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.490 ÇTL
  Yaşlı Bakım Uzmanlığı

  Avrupa`da profesyonel bir meslek olarak kabul edilen `Yaşlı Bakım Uzmanlığı` Türkiye'de de yaygınlaşıyor. Türkiye'de yaşlı nüfusu hızla artması yaşlı bakıcılığının geleceğin popüler meslekleri arasında yer alacağını gösteriyor.

  Kentleşmeyle birlikte aile bağları giderek zayıflamakta.Türkiye, yaşlı bakımı sorunlarına hazırlıksız yakalandı. Ülkemizde de yaşlı bakım uzmanlığı konusunda ihtiyaç var. Ukrayna ve Moldova`dan getirilen yaşlı bakımı uzmanlarıyla bu ihtiyaç giderilmeye çalışılıyor.

  AB sürecinde sosyo-ekonomik değişimle birlikte ortaya çıkacak olan istihdam sorunlarının yaşlı bakım uzmanlığı gibi profesyonel eğitim gerektiren meslekleri gündeme getirmektedir.

  Üniversiteyi kazanamayan gençlerin ileride büyük önem kazanacak olan yaşlı bakım uzmanlığı konusunda eğitim almalarının iş bulma sorunlarını ortadan kaldırabileceği öngörülmektedir.

  Türkiye'de hiçbir eğitimi ve uzmanlığı bulunmayan kişiler tarafından yapılan yaşlı bakıcılığı hizmeti, Almanya gibi birçok Avrupa ülkesinde eğitimli profesyonel kişiler tarafından icra ediliyor.

  Resmi verilere göre, Almanya'da yaşlıların üçte ikisinin bakımı, kendi aile üyeleri veya yakınları tarafından yapılıyor. Bugün Almanya'da yaklaşık 1,5 milyon yaşlı insanın bakımı, kendi evinde yapılıyor ve bu servisi üstlenen aile üyeleri için de devlet bakım parası ödüyor.

  Yaklaşık 440 bin civarındaki yaşlının bakımı ise, mutlaka bu işi meslek edinmiş uzmanlar tarafından sağlanıyor. Almanya'da yaşlı bakımı başlı başına bir sektör haline gelmiş ve sektörde faaliyet gösteren bakım yurtlarının sayısı da giderek artıyor.

  Bu mesleği öğrenip, bir girişimci olarak mobil bakım servisi kuranlar ise her geçen gün çoğalıyor. Türkiye'de profesyonelce yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bu mesleğe dair kurslar yavaş yavaş yaygınlaşıyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK), Milli Eğitim Sağlık Eğitim Vakfı(MESEV) ve SHÇEK gibi kamu kuruluşlarının yanı sıra bazı özel eğitim kurumları da yaşlı bakım uzmanlığı konusunda kurslar düzenliyor.
  alıntı
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  1.216
 2. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.185
 3. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  838
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.197
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  709
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş